/Komentář/ Robert Fico svým rozhovorem na televizní stanici Rossija 1 předvedl servilitu k ruskému vůdci, jakou jsme již dlouho neviděli. V Rusku je samozřejmě k smíchu, což nedokázala skrýt ani moderátorka interview se slovenským premiérem Olga Skabejevová, která na kanále dlouhodobě propaguje válečnou politiku Ruska. Těžko říct, jestli si Fico uvědomuje komický moment svého počínání, ale svým provokativním jednání sleduje vlastní cíle a nejspíše dobře ví, že od Ruska za své poklonkování nic nedostane.
Vladimir Putin bývá označován za autoritářského vládce Kremlu. Ačkoliv se historie nikdy neopakuje, mezi světovými válkami by se řadil mezi fašistické diktátory jakým tehdy byl třeba Mussolini. To je zkrátka fakt. Poučeni z historie ukazuje, že pokus o mírové ústupky agresivitě meziválečného fašismu vedl ke největšímu světovému krveprolití.
Nicméně stále se najde řada zastánců tzv. appeasementu, čili politice ústupku agresorovi ve jménu zachování míru. Před druhou světovou válkou tento postup nefungoval, to však nemusí znamenat, že nebude fungovat dnes.
Robert Fico se tak objevil jako obvyklý vystupující v rámci pořadů podporující válečnou politiku Kremlu. Pozor! Do těchto pořadů dávají rozhovory i lidé, jenž nejsou hlásnými troubami ruského režimu, aby byli překřičeni právě oficiálními názory reprodukovanými na tomto kanálu. V této roli se zde typicky objevují zahraniční novináři žijící v Moskvě.
Slovenský premiér však rozhodně nepřijel sehrát part nějaké názorové alternativy. Říkal vyloženě to, co chce státní propaganda ve své televizi prezentovat. K úkolu přistoupil kreativně a použil několik vzletných obratů, např. o tom, jak si Rusko na Ukrajině zavazuje tkaničky před drtivým úderem nebo jak sebe Fico nazval stromem, který přečuhuje nad ostatní. Sama moderátorka pak neudržela během Ficova vypravování vážnou tvář.
Každopádně však slovenského předsedu vlády utvrdila v jeho přání setkat se s Vladimirem Putinem, pozvání od prezidenta jistě brzy přijde. S podobných častých pozvání se mohl těšit i Ficův český přítel ex-prezident Miloš Zeman, ten však kamarádšoft s Putinem označil za největší omyl své politické kariéry. Robert Fico se nejspíše domnívá, že na rozdíl od Zemana to s diktátory dneška zahraje lépe a chystá se na cestu do Číny za tamějším prezidentem na věčné časy Si Ťin-Pingem. U něho byl Zeman rovněž častým hostem.
"Je neuvěřitelné, že premiér evropské země Slovenska Robert Fico poskytuje rozhovor ruské propagandistce Skabejevové. Mluví o „únavě z války“, jako by se ospravedlňoval před Ruskem, a říká: „S touto válkou nechceme mít nic společného“. Vypadá to, že Rusko v posledním týdnu před volbami v USA mobilizuje všechny své rezervy?"
komentoval Ficovo vystoupení Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra zahraničí.
Fico není jediným, kdo chce zaujmout osu Peking-Moskva. Na summitu BRICs, kde hraje Rusko a Čína roli hegemonů se objevil tajemník OSN Antonio Guterres, aby si potřásal rukou s Vladimirem Putinem, který orchestruje válečné zločiny a porušování Charty OSN na Ukrajině.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že Gutteres přijel na Rusko diplomaticky přitlačit, ničeho hmatatelného nedosáhl, za to byl odměněn, podobně jako Fico, posměchem od Putina. Shodou okolností celý svět sleduje blížící se volební úterý amerických prezidentských voleb 5. listopadu. Donald Trump ví, jak ukončit válku na Ukrajině. Stačí nechat Ukrajince na holičkách s dodávkami zbraní a Putinovi ponechat dostatečnou válečnou kořist. Velmoci byly s rozbitím Československa v roce 1938 také rychle hotovy a mohl se oslavovat mír. Nevydržel ani rok.
Robert Fico není znám tím, že by měl rád legraci na vlastní účet. Zavazování tkaniček před ruským publikem předvedl ze zištných důvodů. Doručuje tím zprávu podporovatelům Ruska na Slovensku a těch není málo. Cestu do Číny označil za "fantastickou" a vyhlíží nový byznys. Gutteres by při další volbě tajemníka OSN možná rád získal na svou stranu hlasy "koloniálních " států Ruska a Číny v Asii a Africe.
Ač se uvedení politici zaštiťují mírem na Ukrajině jednoduše jen sledují vlastní prospěch. Příklad si při tomto počínání můžou vzít z Miloše Zemana. Ten dobře posloužil ruské propagandě v televizi, v Číně sklidil posměch, slavné čínské investice se v Česku nikdy nerealizovaly a nakonec musel uznat, že se prostě spletl. Nicméně u voličů byl úspěšný.
Zdroje: autorský text, komentář, reflex.cz, seznamzpravy.cz, voxpot.cz, irozhlas.cz, x.com, novinky.cz