Top hledané
Výsledky (0)
Petr Pavel se nepostavil proti důchodové reformě, byl by sám proti sobě, ale její realizace je ještě daleko.

Na férovku: Petr Pavel podepsal důchodovou reformu. Rozčílil ty, kterých se netýká

Radim Červenka
17. prosince 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Petr Pavel

Realita nereformovaného penzijního systému začala dohánět Česko. Dlouho to vypadalo, že se náš stát (tedy my všichni jeho občané) pokusíme problém vyignorovat. Od dob proklínaného Kalouska přišel další pokus, jak systém upravit, aby našemu státu nespadl na hlavu důchodový strop. Prezident Pavel ho posvětil, ale nepodařilo se sjednat shodu s opozicí, která pokud se dostane k moci, nejspíše opět vytrhne podpěrný sloup a stavba se zřítí. Anebo ho za hlasité ignorace nechá stát. 

Česko nezvládlo přípravu skuteční důchodové reformy, což český státní rozpočet pěkně proplesklo během poslední inflační krize. Nezvládli to politici garnitury Miroslava Kalouska, kteří sice reformu připravili, ale velmi netransparentně a tak trochu ani občané, jež s mohutným hněvem volili cestu opovrhující jakoukoliv reformou.

Nyní sklízíme hořké plody tohoto nezdaru. Skutečná důchodová reforma vyvádějící peníze ze sociálního pojištění (čeští zaměstnanci jsou dlouhodobě na naprosté špičce ve výši tohoto odvodu v EU) na individuální účty, které by je dlouhodobě zhodnocovaly do důchodového věku aktuálně není možná, jelikož na ni nejsou peníze.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Peníze na důchody jsou minulostí

Prostředky byly v čase předcovidové konjunktury, v dobách vlád v rukou ČSSD a ANO. Jenže tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se předháněla s vládní konkurencí o to, kdo zajistí penzistům větší mimořádnou valorizaci, aby si nakoupil jejich hlasy.

Saldo výběru financí prostřednictvím sociálního pojištění a nákladů na výplatu starobních penzí tehdy bylo v mírně pozitivních číslech. V Česku na tom nezáleží, jelikož rozpočtové prostředky utržené ze sociálního pojištění nejsou odděleny od zbytku daňových výběrů, což je jeden z důvodů, proč se tomuto "pojištění" říká "skrytá daň z příjmu". Ne ve všech státech je tomu tak.

Současná reforma nabízí řadu změn: např. započítání doktorského studia do odpracované doby, výhodnější podmínky pro pracující důchodce, fiktivní vyměřovací základy pro pečují osoby (tj. kdo se stará o děti, nebude mít nižší důchod) atd. Nicméně alfou a omegou je postupné zvyšování věku odchodu do důchody pro dnešní pětatřicátníky na 67 let.

Jednoznačně jde o to poslední řešení, které zůstalo na stole. Jak už jsme řekli na plnohodnotnou reformu nejsou peníze, zvýšit sociální pojištění zaměstnancům nelze (a zvýšení odvodů živnostníkům, k němuž došlo, to nevytrhne), neb jejich daňová zátěž je největší široko daleko a výraznější snižování výše penzí by zvýšilo množství žadatelů o sociální dávky.

Petr Pavel podepsal změny v důchodech a řekl, že vše může být jinak

Rozzlobené současné penzisty, jichž se to v podstatě netýká, nechejme zatím brblat v klidu penzí vysloužených v nižším věku a vraťme se k dnešním pětatřicátníkům. Ti půjdou do starobního důchodu za krásných 32 let. Je pravda, že např. mantra o dohánění německých platů za posledních 32 let zůstala stále etalonem české politiky, ale jinak je to docela dlouhá doba. Česká republika v roce 1992 ještě neexistovala a schválně zkuste uhodnout, kdo pronesl novoroční přípitek v roli předsedy vlády?

Kdo si vzpomněl na dnešního postaršího politického motoristu a ex-prezidenta Václava Klause má dlouhou paměť, ale ještě stále držel tento úřad Petr Pithart. Zkrátka 30 let v politice přežije jenom Marek Benda.

„Když se nová vláda, ať už bude jakákoliv, rozhodne něco z toho změnit, tak samozřejmě bude-li mít dostatečnou podporu v Parlamentu, tak takovou změnu může učinit, a bude to vyjádřením vůle vás občanů, kteří takovou vládu budete volit,“ 

uvedl k projednávání důchodové reformy prezident Pavel už v létě, jak připomíná web České důchody, kdy se marně snažil propojit vládní představy s těmi opozičními. 

Podobně se vyjádřil i Miloš Vystrčil z ODS, který sám připomněl, že se jedná o běh na dlouhou trať a vše se může změnit. Můžou se změnit i samotné demografické podmínky, už první římský císař Octavianus přicházel s morálními reformami, jejichž cílem byla vyšší porodnost.

Demografická situace se v Římě skutečně změnila. Přišla mladá germánská krev a roku 476, byl mladý perspektivní germánský vůdce Odoaker korunován římským císařem. Pokud nová vláda strhne aktuálně postavený trámek přidržující vratký důchodový strop, nabídne nám migrační řešení? Současná ukrajinská diaspora už nyní vylepšuje saldo účtů povinných pojištění. Anebo trámek nechá za hlasité ignorace stát. 

Zdroje: autorský článek, komentář, ČT 24, TN.cz, ceskeduchody.cz, tvorimeevropu.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze