Top hledané
Výsledky (0)
/Komentář/ Vstup Elona Muska do politiky po boku Donalda Trumpa dává nahlédnout do jeho světa neortodoxních vizí v novém světle.

Na férovku: Svět podle Muska. Posty miliardáře prozrazují, že vnímá realitu, jakoby se už přestěhoval na Mars

Radim Červenka
14. února 2025
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Elon Muska a Donald Trump

Nejbohatší muž světa se stal zároveň pobočníkem amerického prezidenta. Elon Musk je zároveň dlouhá léta znám pro svoje vizionářství a neobvyklý pohled na společnost. Jeho neobvyklý přístup k podnikání ho vynesl mezi světové miliardáře a nyní vstoupil do světa politiky. Jak si představuje revoluci veřejného uspořádání nám napovídají jeho posty na sociální síti X, kterou vlastní. Jak by vypadal svět podle Muska optikou jeho tweetů?

Ačkoliv Elon Musk a Donald Trump se nyní prezentují jako nejlepší kamarádi z dětství, jejich spojenectví je čistě účelovým mocenským paktem. Důkaz je nabíledni. Musk ještě v minulých volbách volil podle dostupných informací Joe Bidena a svou kartu v politickém mariáši původně vsadil na Rona DeSantise, což jasně svědčí o tom, že mu Trump dlouho nebyl po chuti.

Účel světí prostředky a oba byznysmeni záhy uzavřeli politické spojenectví, což Muska přivedlo do čela nového úřadu, jehož cílem je zvyšovat efektivnost americké státní správy snižováním počtu úřadů. Zároveň nejbohatší muž není oficiálním členem administrativy, tak nad jeho pravomocemi a ambicemi visí řada otazníků. Jako malé predikční cvičení se nabízí pohled do Muskova myšlenkového světa v pozici člena/nečlena americké vlády skrze jeho posty na sociálních sítích.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Musk by zrušil celou vládu v níž v podstatě sedí

"Zkoušeli jste vládu vypnout a znovu zapnout?"

píše Musk v jednom z posledních příspěvků na X.

Svým typickým minimalistickým stylem Musk samozřejmě provokuje, ale co by znamenalo vypnutí vlády? Pokud bychom to vzali doslova, tak představa, že si vládní činitelé na jeden den vezmou dovolenou by neznamenalo vůbec nic. V praxi se to nejspíš v letních měsících i do značné míry děje. 

Pokud by jsme se nad tím zamysleli dále a začali přemýšlet nad tím, jaký by byl stát bez vlády, odpověď je jednoduchá. Nebyl by vůbec. V americkém světě to znamená návrat do indiánských týpí. Stát bez vlády reálně existovat nemůže. Ať už je zdrojem moci vlády lid, jak se píše v tamější ústavě nebo je v čele vlády z boží milosti panovník. 

Časy britského koloniálního impéria na americkém kontinentě nechme stranou, ale z výše uvedeného důvodu mají v USA viceprezidenta, aktuálně JD Vence. Kdyby prezident zemřel, musí se jeho klíčové role ujmout někdo jiný. V tuzemsku máme z těchto důvodů vládu v demisi. 

Jeden příklad za všechny. Pokud se stát dostane do vojenského ohrožení, bez vlády nebude, kdo vydá klíčový rozkaz k boji. Nikdo jiný odpovědnost nenese. V případě USA je na vládu a především na prezidenta navázán jaderný kufřík. Bezvládná anarchie by tak byla zároveň pozvánkou pro jiné jaderné velmoci vymazat svého konkurenta z povrchu zemského bez patřičné odpovědi.

Co tím chtěla Muskova geniální mysl sdělit je trochu nejasné, ale je zároveň potřeba uznat, že pokud by byl veřejný prostor na nějakou dobu ušetřen výroku vládních politiků, asi by si takovou dovolenou užil.

Demokracie jednoho nevoleného vládce

"Pokud může KAŽDÝ soudce kdekoli zastavit KAŽDÝ prezidentský zásah kdekoli, pak nežijeme v demokracii,"

přišel s dalším myšlenkou Musk na X.

Na úvod k tomuto konstatování nezbývá než dodat, že dělbu moci na výkonnou, zákonodárnou a soudní praktikovali jako první američtí revolucionáři v čele s Georgem Washingtonem, když založili stát známý jako USA a je považovaný za nejstarší demokracii moderního typu na světě. Právě vyvažování složek moci zajišťuje, že když se někdo pokusí uzurpovat si moc, která mu podle ústavních pravidel nenáleží, narazí na další mocenskou složku.

Musk nám tak během osmi hodin, které oddělují dva zmíněné tweety, představil svou dosti protichůdnou politickou vizi. Ta je buď v podstatě anarchistická anebo autoritářská. Abychom se pokusili rozseknout, co se mu líbí více, můžeme se podívat na jeho další veřejná vystoupení. Svým hajlováním na inauguraci se přihlásil k autoritářskému, po staru by se řeklo fašistickému, pojetí.

Ještě aktuálnější je jeho projev z oválné pracovny, kdy předstírá své fantazie o nulové inflaci, kterou zařídí jeho technologická genialita. Nepřekvapí, že v prezidentském úřadě není sám, přeci jenom žádné volby nevyhrál, ale posedává tam jistý Trump a malý klouček, který se dloube v nose.

Jedno z dvanácti Muskových dětí, které má jako správný podporovatel křesťanského konzervatismu se třemi ženami, se při tom chová nápadně podobně jako duchem nepřítomný prezident. Miliardář tak vnesl do prezidentské úřadovny trochu anarchie. Muskovu genialitu je opravdu těžké pochopit, nejspíše je to tím, že už se duchem přestěhoval na Mars, kam slíbil dostat lidskou nohu během Trumpova prezidentství.

Na Muskově Marsu bude tvrdou rukou vládnout jeden muž, který bude určovat z jakých brček je nejlepší pít a zároveň zde žádná pravidla existovat nebudou a každý si bude dělat, co chce. Pochopit chování Marťanů bylo vždy nad lidské síly.

Zdroje: autorský článek, komentář, x.com, people.com

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze