Nikola Kocová se narodila s vrozenou srdeční vadou. První operaci podstoupila už v jednom roce. Od té doby bojuje o život každý den. Přežívá jen díky kardiostimulátoru. Jenže ten se jí rychle vybíjel. Díky unikátnímu novému přístroji, který je zatím tím nejmenším na celém světě. Díky dokonalému umu profesora Petra Neužila z pražské Nemocnice Na Homolce může nyní třiadvacetiletá rodačka z Prahy konečně žít na plno.
Nikola se tak stala první nejen Češkou, ale vůbec Evropankou, která nový typ kardiostimulátoru dostala.
popsala pacientka své pocity pro LP-life.cz pár minut před samotným výkonem.
Celý systém představuje pouze velmi malá kapsle, která se implantuje přímo do pravé srdeční komory. Tato kapsle v sobě kombinuje kardiostimulátor i baterie najednou a současně na svém povrchu obsahuje elektrody nutné ke stimulaci. Kapsle má tvar válečku o velikosti 2,6 cm x 6,7 mm a její hmotnost činí pouze 1,75 g.
Je tedy o cca 93 % menší než běžné stimulátory. Jedná se o nejmenší kardiostimulátor na světě, je asi 10x menší než tradiční kardiostimulátory a jeho životnost se pohybuje okolo 10 let. Implantace trvá zhruba 15 minut, pacient je při vědomí, zákrok je prakticky nebolestivý, znecitliví se jen místo vpichu zaváděcího katru. Při nekomplikovaném průběhu je pacient druhý den po implantaci propuštěn domů.
vysvětlil Neužil unikátnost nového typu kardiostimulátoru, na jehož vývoji se pracovalo tři roky. Poté byla nová funkce ověřena a certifikována. První implementace byly provedena letos v únoru v USA.
Nikdy nebylo možné s tradičním kardiostimulátorem dosáhnout optimálního převodu elektrických impulzů mezi síněmi a komorami. Proto u všech z nich docházelo k předčasnému vyčerpání kapacity bateriového systému, a tedy k opětovné nutnosti další implantace, které konkrétně tato pacientka absolvovala čtyři, poslední v roce 2017. Opakované implantace pro ni znamenaly i velmi nepříjemné kosmetické důsledky.
Dosavadní stimulátory podle Neužila stimulovaly pravou komoru bez ohledu na činnost síní, čímž se jejich účinnost snižovala až o čtvrtinu. Kvůli tomu byly dosavadní stimulátory vhodné jen pro pouhých pět až deset procent pacientů, většinou s fibrilací srdečních síní, kdy srdeční síně nemají žádnou mechanickou aktivitu. Nový stimulátor může být tak dle lékaře vhodný až pro polovinu všech pacientů.