Víte, kolik nás v Česku je? Na přesnější odpověď si budeme muset počkat. Jedna z největších sčítacích akcí v dějinách státu ale ukázala, že to s naším zapojením do veřejných projektů není tak zlé. Přesto se našli i ti, kteří měli své dotazy směřovat spíše na legendárního filmového docenta Chocholouška a ne na státní úřad.
Každodenně byl Český statistický úřad v době sčítání bombardován tisíci komentáři. Některé byly diplomaticky řečeno poněkud zvláštní. K těm nejroztodivnějším patřila třeba nabídka k sňatku, kterou ochotná telefonní operátorka dostala. Místo syna vše přitom domlouval jeho vlastní otec!
Objevovaly se ale také otázky, jak lze do sčítání zahrnout zatčeného Čecha, který si svůj trest odpykává v zahraničním vězení. Nebo jak sečíst řádové sestry žijící v klášteře. Příliš věrohodně nezněla ani poznámka, zda lze jako člena domácnosti evidovat spíše kočku než manželku, protože domácí zvíře není aspoň tak hádavé. Jeden z účastníků šetření pak omylem v dotazníku uvedl jako své bydliště adresu souseda. S úřadem pak dotyčný řešil, zda tím sousedovi nezpůsobí nějaký problém.
uvedla v té souvislosti Šárka Jelínková, hlavní trenér projektu Sčítání společnosti Conectart.
Většina dotazů a jiných příspěvků byla ale naštěstí jiná. Týkala se často toho, jak sečíst několik samostatně hospodařících domácností, které ale bydlí společně. Nebo jak sečíst členy domácnosti pracující v zahraničí. Otázky se točily rovněž okolo potvrzení o odeslání formuláře nebo zda je možné opravit chybné údaje v již odeslaném formuláři. Mnoho lidí pak potřebovalo poradit s tím, jak vyplnit cestu do zaměstnání a školy v době pandemie. Další chtěli zase informaci, kde najdou nejbližší kontaktní místo sčítání a kde si lze vyzvednout nebo odevzdat vyplněný sčítací formulář.
Kromě telefonických dotazů se veřejnost na úřad obracela i s desítkami tisíc e-mailových žádostí o reakci. Na více než 400 tisíc otázek pak každodenně odpovídal Chatbot. Jednalo se svým způsobem o převratné řešení, Český statistický úřad byl celosvětově mezi prvními takovými institucemi, které uvedené řešení při sčítání svých obyvatel používali. Chatbot je v podstatě program, jenž díky dopředu nastaveným odpovědím na konkrétní témata nahrazuje v komunikaci telefonního operátora.
Chatbot pomáhal například s dotazy, jak správně sečíst děti a studenty, jak zjistit plochu bytu, zda šlo vyplnit údaje za jiného člověka nebo z sčítat osobu blízkou, která pobývá v zahraničí. Lidé se Chatbota ptali také na možnosti přihlašování cizinců, získání potvrzení o odeslaném formuláři nebo co dělat, když se například nelze přihlásit kvůli neplatným dokladům.
Většina však přesto dávala přednost telefonickému rozhovoru s operátory, jak potvrdila rovněž Jolana Voldánová, mluvčí Sčítání 2021.
uvedla. Centrum tak dohromady odbavilo přes 263 000 hovorů.
Možná právě velký zájem veřejnosti způsobil, že jste se někdy operátorům nemohli dovolat hned napoprvé.
říká jednatřicetiletý Petr z Prahy.
Sčítání obyvatel trvalo celkově 46 dní. Začalo 27. března a skončilo 11. května. Lidé během uvedené doby odevzdali 4 217 261 elektronických a 683 000 listinných sčítacích formulářů. Další listinné formuláře však přicházely postupně i po skončení termínu – celkově jich proto bude nejspíše více než 800 000. Téměř dvě třetiny z nás přitom při vyplňování využilo počítač a 36 procent mobil nebo tablet. Webové stránky Sčítání navštívilo přes 5 milionů on-line uživatelů.
Na samotné výsledky, kolik nás vlastně v Česku je, si však musíme ještě počkat.
uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Další sčítání by mělo být opět za 10 let. Bude zajímavé sledovat, do jaké míry bude jiné než to letošní. Počet otázek se pravděpodobně zúží. I když to nemusí být o celou polovinu oproti tomu, jak tato akce probíhala v roce 2011. Již nyní lze však odhadnout, že podíl těch, kteří budou odpovídat on-line, bude o mnoho vyšší, než tomu bylo během letošního jara.
TVRDÉ ČÍSLO: 270.000