Blíží se krajské volby a v předvolební kampani se opět neřeší prakticky nic z toho, o čem krajská politika ve skutečnosti je. Ani lidé si neuvědomují, že politici v tomto případě rozhodují o našich všedních životech mnohem více, než se může zdát. A ve hře je také rozdělování obrovských balíků peněz.
Co zajímá většinu běžných rodin? Když se nad tím zamyslíme, nebude to nic moc převratného. Většina z nás chce dobré školy, kam chodí naše děti. Potom chceme, aby dobře fungovalo autobusové a vlakové spojení mezi městy a obcemi nebo aby mezi nimi byly kvalitní cesty, abychom se bez problémů dostali do práce nebo na nákupy. Také chceme, aby naši rodiče nebo my sami, když zestárneme, měli dostatek zdravotní a sociální péče. Prostě aby se o nás ve stáří nebo při nemoci někdo postaral.
O tom všem z velké části rozhodují právě kraje, územní celky, které vznikly v roce 2000 a od té doby disponují miliardovými rozpočty na to, aby vše dobře fungovalo. Většina lidí kraje nevnímá jako důležité a mají pocit, že o tom hlavním se rozhoduje ve vládě nebo na ministerstvech. I proto se v kampaních ke krajským volbám obvykle hovoří o celostátních tématech – v minulosti to byly poplatky u lékaře, uprchlíci a momentálně je to hlavně koronavirus. Ano, uprchlíci nás mohou trápit, ale faktem je, že nikdo v kraji nemůže rozhodnout o tom, kolik jich do Česka přijde. To dělá vláda.
Vezmeme si například letošní kampaň, kterou nedávno rozjela ČSSD. Předseda Jan Hamáček, oblečený v červené mikině, hlásí, že nás ochrání v krizi a dá nám vyšší platy. I ODS říká, že po koronakrizi „postaví Česko na nohy“, a taková SPD zase slibuje potravinovou soběstačnost. Podobně jsou na tom i další politické strany, které v podstatě řeší celostátní témata nebo to, jak (ne)funguje vláda. Jenže proč všichni mluví o věcech, které s rozhodováním krajů a hejtmanů vůbec nesouvisí?
Potíž je v tom, že politici v krajských radách a zastupitelstvech rozhodují o úplně jiných věcech. A ty jsou paradoxně mnohem blíže naším všedním životům. Kraje hospodaří s více než 200 miliardami korun, což je pořádný balík peněz. A tyto peníze míří hlavně na školy, integrovaný záchranný systém, sociální služby, stavbu silnic a také krajskou veřejnou dopravu.
Lidé se bohužel v krajských volbách rozhodují podle celostátních témat, ale ve skutečnosti by se kandidujících politiků měli ptát třeba na toto:
Zamýšlejme se, co nám politici před krajskými volbami slibují a jak to reálně mohou hejtmani ze své pozice ovlivnit. Pokud stranám dovolíme, aby v těchto volbách i za čtyři roky neustále „žvanily“ o nesouvisejících celostátních záležitostech a nezabývaly se tím, na co opravdu krajské miliardy putují, stáváme se jen nemyslícími loutkami, které jim hodí hlas a potom se diví, co že to ten nový hejtman v úřadě dělá, když o tom nikde nepadla žádná zmíňka.
S tímto rozpočtem hospodařily v loňském roce všechny kraje (mimo Prahu). To je v podstatě 1/7 státní rozpočtu. Případně tolik peněz, o kterých rozhoduje 8 ministerstev dohromady.