K letním i podzimním měsícům na jižní Moravě neodmyslitelně patří tradice krojovaných hodů. Spousty vína, cimbálové muziky a pestrobarevných krojů, které se liší vesnici od vesnice. A takový kroj, to je nejen krásná podívaná, umělecké dílo, ale také hodnotná a luxusní investice! Je pravda, že na běžné nošení moc praktický není, ale my víme, jak to udělat, abyste zazářili folklorními kousky i ve všední den!
Velkým trendem dnešní doby je bezpochyby je návrat k tradicím. Jednou z takových tradic najdeme právě v módě. Tradiční lidový kroj totiž dnes nepatří jen na vesnici. Jedná se o zdroj inspirace i pro mnohé návrháře. Folklórní kolekci představila před několika lety česká návrhářka Beata Rajská a v současnosti jsou populární také například kousky z ateliéru Zuzany Osako. Její značka se Tradice přímo jmenuje a je tedy jasné, kde Zuzana bere inspiraci. Šaty navíc zhotovuje z kvalitních přírodních materiálů v podobě nadčasových střihů. Nejdříve se ale podívejme na to, co to vlastně takový kroj je, z čeho se skládá a proč je v současnosti považován za luxusní a nákladnou investici?
Až šest naškrobených bílých spodniček, sukně v pastelových barvách, ručně vyšívané rukávce, malované a vyšívané stužky, čepec nebo mašle, a čižmy. To jsou části tradičního ženského kroje, který je zpravidla kompletně ručně vyrobený a každý kus je tedy unikát. Unikát, který se dědí z generace na generaci. Dneska je však výroba takových krojů stále více populární, a proto je možné pořídit si i úplně nový kroj na míru. Připravte se, že za něj ale dáte několik desítek tisíc korun. Dámské kroje se pohybují v rozmezí 30 – 40 tisíci korun! Jak je ale z jihomoravských hodů patrné, stále více se taková investice vyplatí. Tradiční folklórní zvyky přitahují stále více mladých lidí, kteří ji udržují naživu. Ale pozor, dámy! Chcete-li na moravského mládence zapůsobit spíše štíhlými křivkami, na tradiční moravský kroj rovnou zapomeňte! Typickým znakem je totiž důraz na objem!
Abyste si mohla obléknout některý z malovaných nebo vyšívaných kousků, si ovšem nemusíte pořizovat přímo celý kroj, který je sice opravdu krásný, ale taky (přiznejme si to) dost nepraktický a nepohodlný! Jednou z variant je některý z kousků Tradice od Zuzany Osako. Tato oděvní návrhářka z jižní Moravy pochází, a nechává se proto tradičními oděvy rodného Podluží (kolébky folklórních motivů) ráda inspirovat. V nabídce jejího ateliéru tedy naleznete tradiční bavlněné či lněné kousky, například zástěru, šátek na hlavu nebo spodničku s paličkovanou krajkou. Její košilové šaty jsou naopak střiženy tak, aby podtrhly krásnou siluetu dámské postavy. Budou vám tedy zaručeně slušet! Osako nachází inspiraci také v tradičním modrotisku, což je tradiční barvení plátna indigem, a mimo jiné nehmotným kulturním bohatstvím UNESCO.
No a pokud jste v tradičních vyšívaných motivech našli zalíbení a doma po babičce už nic nevyhrabete, připojujeme několik dalších kousků, kterými můžete obohatit i váš šatník. Vybrali jsme pro vás kousky světových návrhářů, kterými se blýsknete i v pražských ulicích!