Top hledané
Výsledky (0)
Letiště, ze kterých nebudete chtít odletět. A celebrity, které lpí na soukromém tryskáči...

Nejkrásnější letiště na světě: I mezipřistání může být zážitkem

Mgr. Jana Höger
23. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Dvě šťastné ženy na letišti.

Cestování v dnešní nepříliš lichotivé době zdá se být vzrušující záležitostí ještě více než kdy jindy. Podléháte-li kouzlu nebeských výšek, rádi poznáváte nové lokality, koncentrace lidí na jednom místě vám nevadí, nenecháváte se jen tak odradit hygienickými nařízeními, tak jste na správné adrese. Přinášíme vám přehled těch nejkrásnějších letišť, které byste měli za život navštívit a užít si je plnými doušky!

Vzhůru do oblak

Co stojí za označením nejlepších letišť světa? Mohou se vám zdát výjimečná svou architekturou, funkčním interiérem, high-tech zařízením, profesionálním personálem s řádnou průpravou etiky, skvělým vybavením relaxační zóny. Všichni si ale přejí jediné, spojit příjemné s užitečným. Nedílnou součástí cest jsou totiž také hodiny strávené na letištích. Již řadu let se společnost Skytrax zabývá hodnocením nejlepších letišť na světě, neunikne jim sebemenší detail. Kdyby se rozdávali „oskaři“ ze světa letecké dopravy, tato místa by je hravě získala!

Singapur Changi jako úchvatná zahrada s obřím vodopádem

Letiště v Singapuru si zaslouží velký potlesk. Již několikrát za sebou získalo titul nejlepšího letiště světa v prestižní soutěži Skytrax World Airport Awards a není se čemu divit.

Dostane vás svým úsilím stát se jedinečným a také velkou touhou posouvat hranice dál. V roce 2019 se na letišti otevřela „tropická džungle“. Zahrada s více než dvěma sty druhy rostlin, stromů a motýlů a s neuvěřitelným krytým vodopádem. Zde rozhodně nebudete mít pocit, že jste na jednom z nejrušnějších letišť na světě. Dále tady naleznete kina, jež je možno navštívit zdarma, umělecké galerie, luxusní obchody, vynikající restaurace, bludiště s živým plotem. Nelze opomenut ani sportovní relax. Můžete si i zaplavat v bazénu umístěném na střeše letiště.

Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad, Praha 2

Budova Jewel, která je centrální budovou letiště Singapur-Changi, je modrým skvostem zářícím do svého okolí.

„Jewel spojuje zážitek přírody a obchodů a významně prosazuje myšlenku letiště jako povznášejícího a pulzujícího městského centra, zapojujícího cestující, návštěvníky a obyvatele, přičemž je ozvěnou pověsti Singapuru jako města v zahradě,”

sdělil šéf studia a hlavní architekt Moshe Safdie.

Za poslední rok odbavilo letiště Singapur přes 60 miliónů cestujících. Standardní cena letenek z Prahy  do Singapuru se pohybuje mezi 13 000 a 16 000 korun.

Otevřít v galerii (5)
Letiště Changi v Singapuru
Letiště Changi v SingapuruZdroj: Profimedia

Peking Daxing je designovým klenotem na plné čáře

Futuristicky vyhlížející stavbu navrhla talentovaná umělkyně Zaha Hadid. Z ptačí perspektivy připomíná moderní budova jiskřivé oranžové barvy amorfní tvar chobotnice se šesti zakřivenými chapadly. Odvážný projekt je po všech stránkách monumentální. Terminál určený jen pro pasažéry má plochu 700 tisíc m2 a stál neuvěřitelných 370 miliard korun. Do roku 2025 chce letiště Daxing dosáhnout mety 72 milionů přepravených pasažérů za rok. To znamená 630 000 letů na 4 ranvejích. Pro lepší představu současné letiště Capital Airport odbaví v Pekingu 96 milionů cestujících za rok. První příčku, co se týče nejvíce odbavených pasažérů, si ale zatím stále drží mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson v americké Atlantě, které je schopno odbavit 104 miliónů cestujících.

„Cílem je přestavět Peking na mezinárodní dopravní uzel, protože letecká doprava se rozrůstá s rozšiřující se střední třídou Číny a větší touhou podnikat v zámoří. V průběhu let může získat 10, ne-li stovky nových destinací spojených s Pekingem,“

řekl Steve Saxon, partner McKinsey v Šanghaji.

Za letenku z Prahy do Pekingu Daxing počítejte, že vytáhnete ze své peněženky nejméně 25 000 korun.

Otevřít v galerii (5)
Moderní letiště v Pekingu
Moderní letiště v PekinguZdroj: Profimedia

Dubaj - jeden z nejrušnějších dopravních uzlů na světě

Nikoho asi nepřekvapí, že jedno z nejvýraznějších letišť má i okázalá Dubaj. Letiště Dubaj International se nachází ve čtvrti Al Garhoud. Je schopno odbavit více než 90 milionů cestujících ročně. Z tohoto místa se dostanete do 230 destinací po celém světě. Je umístěno blízko hlavních atrakcí a centra města. Cesta k Burj Al Arab a Burj Khalifa vám bude trvat pouhých 33 minut. Výjimečné je tím, a zde by nadšeně jásali všichni ekologičtí příznivci. Letiště se totiž pyšní vůbec největší solární elektrárnou, která spotřebu elektřiny celého města snižuje o téměř 30 procent. Dubaj je také považována za přepychové centrum v oblasti nakupování. Samotné letiště se tomuto pravidlu nevymyká. Zde se nudit nebudete. Naleznete tady skutečné impérium nejrůznějších obchodů a duty free zón. Při čekání na odlet letadla můžete navštívit zenovou zahradu, fitness centrum nebo bazén. Odpočinout si můžete v 5 hvězdičkovém hostelu přímo na letišti.

Vzhledem k nepříznivé době v souvislosti s onemocněním Covid za první čtyři měsíce roku 2021 dosáhl počet cestujících pouze 7,62 milionů cestujících. Další měsíce byla čísla optimističtější. Navíc nyní v Dubaji probíhá i světová výstava Expo 2020, takže máte ještě dva měsíce na to "spláchnout dvě mouchy jednou ranou".

Dauhá Hamad znamená prvotřídní cestování

Katarské letiště Hamad je ceněno pro svůj okázalý architektonický a luxusní design. Odbaví téměř 40 miliónů lidí a okolo 230 tisíc letadel. Má sice jen jeden rozlehlý terminál, ale ten je zařízen exkluzivně. Samozřejmostí jsou VIP salonky, odpočívárny, posilovna, bazén, 270 tisíc metrů čtverečních obchodů, ale také 2 pětihvězdičkové hotely. Pořádají se zde i umělecké výstavy. Od centra Doha se nachází přibližně 15 kilometrů.

Otevřít v galerii (5)
Hamad letiště v Kataru.
Hamad letiště v Kataru.Zdroj: Profimedia

"V roce 2021 získalo naše letiště ocenění nejlepšího letiště světa a ze svého vrcholu sesadilo Singapur. Naše připravenost, kontinuální byznysová strategie a efektivní reakce na pandemii covidu-19 jsou oceňovány vedoucími institucemi v letectví,“

doplnil šéf letiště Badr Mohammed Al-Meer.

Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha
Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha, Praha 2

Cena letenek z hlavní města Prahy do Dubaje se pohybuje okolo 4 500 tisíc.

Frekventovaný uzel Jižní Korey Incheon

Pokud zavítáte na toto místo, budete chtít si svůj pobyt na letišti co nejdéle prodloužit.

V letištní hale si můžete dopřát dokonce i živý koncert. Při čekání na let si lze zpestřit čas i na golfovém hřišti, v lázních, na kluzišti, v kasinu, na jedné ze zahrad i na soukromém odpočinkovém lehátku na přespání. Ale kdo by spal, když na vás čeká tolik lákadel. Za pozornost taky jistě stojí muzeum korejské kultury, zkrátka je z čeho si vybírat.

Letiště se pyšní tím, že je schopné odbavit 2,7 milion tun nákladů v prostoru nákladního terminálu o velikosti 185 806 metrů čtverečních. Předpoklad byl ten, že po dokončení 4. etapy modernizace letiště v roce 2020, by počet cestujících ročně mohl dosáhnout 100 milionů. V číslech to znamená 530 000 letů s odbavením více než sedm milionů tun nákladů ročně, což by proměnilo toto letiště v hlavní asijský letištní uzel a v jedno z deseti nejrušnějších letišť na světě. Celkový odhad ceny letiště přesahuje 125 miliard korun.

Za letenku z Prahy do Incheonu zaplatíte okolo 10 000 korun.

Třešnička na dortu St. Martin

Jako poslední nemůžeme nezmínit naprostou raritu. Legendární letiště Princezny Juliany na francouzsko-nizozemském ostrově Svatého Martina, které má v blízkosti přístupnou pláž Maho Beach. Při radovánkách v moři se vám určitě poštěstí vidět letadlo pěkně zblízka se vším všudy. O zážitek na celý život máte postaráno. Nejlevnější letenky z Prahy na Svatý Martin se pohybují od 17.000 do 20.000 Kč.

Otevřít v galerii (5)
Letiště San Martin má jednu ne nejnebezpečnějších ranvejí světa.
Letiště San Martin má jednu ne nejnebezpečnějších ranvejí světa.Zdroj: Profimedia

Boháči a jejich létající paláce luxusu

Existuje i obrácená stránka mince. Některé lidi bychom jen horko těžko nalezli ve standardních podmínkách nabízených leteckými společnostmi, a ani se teď nebavíme o výhodách a nadstandardu v prvních třídách. Proč by lidé s tučným bankovním účtem nemohli povolit uzdu své fantazii, dopřát si pořádný život na vysoké noze? Podíváme se na osobnosti, kteří se netají svým jměním v podobě letadel. Vlastní je známé celebrity, boháči a vizionáři, ale i fotbalové hvězdy nebo slavní herci. Kdo si lpí na soukromém tryskáči a kdo ho vlastní?

Otevřít v galerii (5)
Herečka Angelina Jolie
Herečka Angelina JolieZdroj: Profimedia

Osobní tryskové letadlo má Leonardo DiCaprio, Mark Wahlberg, Dwayne Johnson, Tom Cruise, Taylor Swift, Celine Dion, Bill Gates, Elon Musk, či dokonce Angelina Jolie. Rapper Jay-Z dostal soukromé letadlo Bombardier Challenger od manželky Beyoncé. Ta byla velice štědrá. Cena letounu je vyčíslena na 1 miliardu korun.

Jakému cestování dáváte přednost vy? Baví vás více trávit čas na krásných letištích, kde opravdu "jen nepřestupujete", nebo byste měli raději své vlastní letadlo pro transport v oblacích?

Zdroje: Airport-technolog, Cntraveler, Visitdubai,  Gulfnews, Travelandleisure, Planetacestovani, idnes, Kamsevydat

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze