Princ Charles je opět hlavním aktérem skandálu, který otřásá britskou veřejností, protože již potřetí vyšlo najevo, že pro svou humanitární organizaci obdržel obrovskou sumu peněz jako dar od „podezřelých“ lidí – tentokrát od nevlastních bratrů Usámy bin Ládina. Tento případ jako by potvrdil tezi, že členové královské rodiny jsou náchylní k finančním podvodům, za které byla dříve obviněna i královna Alžběta.
Následník britského trůnu přijal platbu od Bakr bin Ládina, hlavy saúdské rodiny a jeho bratra Šafíka. Údajně se setkali v princově londýnské rezidenci Clarence House 30. října 2013.
Princova organizace, která se jmenuje „Charitativní fond prince z Walesu“, zdůrazňuje, že rozhodnutí o přijetí daru učinili výhradně správci a Charles o tom nebyl ani informován. Zdroj blízký princově organizaci po důkladném vyšetřování uvedl, že důvěrníci dospěli k závěru, že činy jednoho člena rodiny Bin Ládina by neměly poskvrnit celou rodinu. Protože, jak bylo uvedeno, Bakr a Šafík bin Ládin jsou nevlastní bratři Usámy a nic nenasvědčuje tomu, že by podporovali teroristické činy nebo se na nich podíleli.
Není to ale první záležitost, která má stejnou předlohu a tři hlavní aktéry – prince Charlese, podezřelého miliardáře z východu a kufr plný peněz. Zhruba před měsícem vyšlo na veřejnost, že princ z Walesu přijal kufr s milionem eur od bývalého premiéra Kataru šejka Hamada bin Yassima. A tentokrát kancelář prince Charlese - Clarence Residence, uvedla, že šejkovy dary byly okamžitě předány jedné z jeho charitativních organizací a že byly dodrženy všechny řádné procesy. Nenaznačuje se, že platby byly nezákonné.
Syn královny Alžběty byl také obviněn z toho, že prostřednictvím jedné ze svých humanitárních organizací nabízel pomoc saúdskému dárci Mahfouz Marei Mubarak bin Mahfouzovi, aby získal britské občanství. Podmínkou toho prý byly dary jeho humanitární organizaci.
Z tohoto „počinu“ byl přímo obviněn princův hlavní pobočník Michael Fawcett, který prý bin Mahfouzovi kromě občanství nabídl i rytířský titul. Vyšetřování vazeb mezi královskou rodinou a kontroverzním miliardářem začalo poté, co uniklý dopis odhalil, že Michael Fawcett nabídl bin Mahfouzovi pomoc získat rytířský titul a občanství poté, co daroval 1,5 milionu liber. Princ Charles v tomto případě také tvrdí, že nevěděl o údajném zapojení jeho asistenta s bin Mahfouzem, ale britská média tvrdí, že ve skutečnosti miliardáře dobře zná a že se s ním několikrát setkal v Londýně, Skotsku a v britském velvyslanectví v Saúdské Arábii. I Charlesův syn - princ Harry, se s tímto miliardářem setkával - v hospodě v Chelsea v západním Londýně a saúdský mecenáš předtím věnoval na Harryho charitativní organizaci 50 000 liber.
Ani královna Alžběta, která je na trůnu 70 let, není imunní vůči aférám. Její jméno je zmíněno v jednom z největších skandálů, který otřásl celým světem – „Pandora Papers“. Alžběta byla na seznamu světových mocností zapletených do špinavého byznysu kvůli společnosti „Crown Estate“, jejíž je Alžběta formální majitelkou. Královna totiž v roce 2018 offshore koupila „Crown Estate“ od rodiny kontroverzního prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Aliyeva. Společnost patří britské královně, ale ta ho nespravuje. Na druhou stranu tato společnost spravuje veškerý majetek, půdu a mořské dno v Anglii, Walesu a Severním Irsku patřící královské rodině. Hodnota společnosti byla 91 milionů dolarů. Řeč je o kancelářích a nemovitostech v osmi patrech v exkluzivní londýnské čtvrti Mayfair, kterou „Crown Estate“ koupila od společnosti „Hiniz Trade & Investment“. „Hiniz“ koupil zmíněnou kancelářskou budovu a nemovitosti v roce 2009 za nižší cenu o několik desítek milionů eur. Vyšetřování „Pandora Papers“ ukázalo, že vlastnictví společnosti „Hiniz Trade & Investment“ bylo v rukou Arzy Aliyevové, jedné z dcer ázerbájdžánského prezidenta, ale v roce 2015 bylo převedeno na jejího dědečka Arifa Pashayeva. Aliyev má tři děti - Leylu, Arzu a Haidara - a jsou uvedeni jako akcionáři ve 44 společnostech registrovaných na Britských Panenských ostrovech v letech 2006 až 2018. Mimochodem, prezident Ázerbájdžánu má špatnou pověst kvůli autoritářskému vládnutí, korupci, zmanipulování voleb, porušování lidských práv a úplatkům.
Zdroje: BBC, businessinsider.com, The Guardian, novinky.cz