Ďáblický hřbitov leží na hranici pražských čtvrtí Ďáblice a Střížkov a po Olšanských hřbitovech je se svou rozlohou 29 ha druhý největší. Od loňského roku patří mezi národní kulturní památky České republiky. Čím je jedinečný?
Česká republika má své jedinečné postavení ve světě kubistické architektury. A nejsou to jen výjimečné a domy. Právě Ďáblický hřbitov je luxusní ukázkou kubismu.
Jedná se o jediný exemplář kubistického hřbitova v České republice a v podstatě na celém světě. Na svém místě stojí od roku 1914 a autorem návrhu, podle kterého byl postaven, byl významný český architekt, urbanista, malíř a grafik Vlastislav Hofman. Vyznačuje se unikátním architektonickým a urbanistickým řešením.
Hřbitov vyniká umělecky cennou hřbitovní zdí a už na první pohled každého zaujme luxusní vstupní brána s kiosky v kubistickém stylu. Také márnice je postavena v kubismu. Nádvoří nese kubistické prvky na lavičkách, odpadkových koších a dokonce i pumpě na vodu. Také nový hlavní vchod je postaven v neokubistickém stylu. Jedná se o působivé místo s dramatickým a uměleckým charakterem.
Na Ďáblickém hřbitově je přes 20 000 evidovaných hrobů. Od roku 1943 jsou zde hromadně pohřbívány neidentifikovatelné ostatky sebevrahů a mrtvol po pitvách. Uprostřed je pohřebiště jugoslávských a italských partyzánů z druhé světové války a oběti Pražského povstání. Jsou zde pohřbeny osoby mučené a popravené, oběti komunistického režimu stejně jako padlí účastníci protinacistického odboje – Jan Kubiš nebo Jozef Gabčík.
Doba se mění a s ní i způsob pohřbívání. Velká procesí a pohřby do rakve postupně ustupují zpopelnění. Nový jev přichází také v místech a způsobech pohřbívání. Ďáblický hřbitov je první svého druhu, kde vznikl tzv. Les vzpomínek. Tady můžete svého zesnulého pohřbít v přírodě pod kmenem památečního stromu. Kamenný náhrobek tak nahradí dřevěná destička umístěná na kmenu.