Spoléhat na to, že i bez jakéhokoliv spoření či investic budete mít klidný důchod, je v dnešní době už trochu naivní. Situace s důchody se řeší téměř každý den, a je dobré na ni být připraven. Jakou cestou se tedy vydat, pokud se i ve stáří chcete mít dobře? Cest je více, stačí si jen vybrat.
Asi nejznámější cesta většiny lidí, kterou stát dlouhodobě podporuje. Jedná se spíše o konzervativní metodu a je spíš pro ty, kteří se svými penězi nechtějí příliš riskovat. Vybírat si v rámci důchodového spoření můžete vybírat ze tří fondů, konzervativního, vyváženého a dynamického.
Další oblíbený produkt, který si zařídíte snadno ve své bance. Dříve se mu říkalo také penzijní připojištění. Opět na něj přispívá stát a opět se v jeho případě volí ze čtyř investičních strategií – investovat můžete konzervativně, vyváženě, růstově či dynamicky. Jeho výhodou je, že asi kdykoliv můžete změnit výši příspěvku. Pro ty, kterým šetření příliš nejde, může být výhodou i to, že na peníze nemohou sáhnout až do důchodu. Problémem je ale inflace – zvyšující se inflace může peníze znehodnotit.
Investice do nemovitostí je běh na dlouhou trať, rozhodně se ale vyplatí. Investice do nemovitého majetku vás nejen chrání před inflací, jde totiž o jednu z nejbezpečnějších komodit, protože ceny bytu kontinuálně rostou už pár desítek let a realitní trh zažívá jen opravdu malé kolísání. Byt nebo dům vám navíc může vydělávat, i pokud v něm nebydlíte, například pokud si na něj vezmete hypotéku a následně si seženete nájemníka, může vám celou částku hypotéky zaplatit. Až bude hypotéka splacená, můžete si s domem či bytem dělat cokoliv chcete. Přestěhovat se do něj, stále pronajímat, prodat nebo přenechat svým dětem. Je to jen na vás. Investovat nemusíte jen u nás, ale také v zahraničí. V období, kdy v zahraniční nemovitosti nejste, můžete byt nabízet v aplikacích, které zprostředkovávají ubytování cestovatelům, a opět na této investici vyděláváte.
Dalším osvědčeným způsobem, jak si zajistit klidný život ve stáří, jsou investice do akcií firem. Jedná se už o méně konzervativní způsobit a rozhodně je potřeba udělat si jistou rešerši do čeho se investovat vyplatí, a do čeho naopak ne. Výhodou je, že akcie můžete kdykoliv prodat, z dlouhodobého hlediska jsou výhodné, ale z toho krátkodobého se mohou jevit jako nestálé, což mnoho lidí může odradit. Jedním z nejoblíbenějších akciových indexů světa je S&P 500, což je index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Většinou se k investování do něj využívají ETF fondy, které tento index kopírují. Existují také investiční platformy, u nich je ale potřeba počítat s tím, že budete za správu investice platit určitá procenta.
S kryptoměnami se zejména v období covidu roztrhl pytel. Kdo neslyšel o bitcoinu, jako by nebyl. Tato investice je spíše pro silnější povahy, protože kolísání trhu kryptoměn a propad hodnoty například bitcoinu nechce pozorovat asi žádný investor, který do něj investoval své peníze. Dalo by se tedy říct, že svět kryptoměn je zejména pro odvážné lidi, kteří nemají strach riskovat a mohou si to dovolit. Přináší s sebou určitá rizika, která vždycky budou větší než u jiných typů investic.
Zlato má několika tisíciletou historii, kdy lidem poskytovalo finanční jistotu. I to je důvodem, proč se stále objevuje v hledáčku investorů. Jde opět o dlouhodobější investici, která se vyplatí ve střednědobém až dlouhodobém časovém horizontu, na důchod tedy ideální.
Závěrečná rada – klíčem k úspěchu je rozhodně diverzifikace. Odborníci se shodují na tom, že není vhodné spoléhat pouze na jeden způsob investování. Ideální je kombinovat trochu riskantnější způsoby investování s konzervativnějšími způsoby spoření. Je jen na vás, co si vyberete, rozhodně je ale dobré poradit se s někým, kdo investicím opravdu rozumí a komu můžete věřit.
Zdroje: ceskamincovna.cz, forbes.cz, kurzy.cz, finance.cz