Mnoho z nás kvůli pandemii koronaviru byla donucena zůstat doma. Hranice se uzavřely, lety zrušily a milovníkům dovolenkování nezbývalo než čekat. Čekat, jestli a kam se letos vůbec podívají. Situace v Evropě se ale začala lepšit a vlády většiny států kvůli posílení oslabené ekonomiky začaly uvolňovat opatření, včetně těch cestovních. Jenže to se chytají za hlavu někteří virologové. Ti se obávají přivlečení viru zpět do země právě z neodepřené dovolené.
Moře, moře a zase moře. To je to, po čem našinec touží. Když už se otevřely hranice do Chorvatska, mnoho Čechů vzalo tento dovolenkový ráj útokem. Vlaková společnost dokonce zavedla zcela neobvyklý krok v podobě zavedení línky z Prahy do Rijeky. Místa jsou už beznadějně vyprodaná až do konce září.
Mnoho aerolinek začalo obnovovat pomalu, ale jistě letecká spojení. Například
Qatar Airways plánuje od 1. července 2020 znovu spustit provoz na lince z Prahy do Dauhá a nízkonákladová letecká společnost easyJet plánuje během července obnovení provozu z Letiště Václava Havla Praha do několika destinací. Konkrétně by měl dopravce začít od 13. července opět létat do Amsterdamu, od 16. července do Manchesteru, od 17. července do Edinburghu a o den později by se mělo vrátit také spojení do Milána na letiště Malpensa. Postupně by pak měly být obnoveny přímé linky do dalších destinací z Prahy – do Basileje, Benátek, Neapole, Bristolu a také do Londýna na letiště Gatwick.
Většina zemí včetně České republiky nechce ani vidět negativní test na covid-19. Svět se prostě vrací k normálu. Nicméně virologové bijí na poplach. Bojí se, že si vir dovezeme zpět domů právě ze zahraniční dovolené, a to i přes to, že se hotely i restaurace přizpůsobily přísným restrikcím, jako vzdálenosti mezi stoly, zákaz bufetového stravování a podobně.
uvedla nedávno viroložka Soňa Peková, která si ale také myslí, že žádné další vlny nepřijdou. Pokud si vir lidé nedovezou v podobě suvenýru právě za zahraničí.
Viry přirozeně mutují, to dnes už každý ví. Podle epidemiologa Romana Chlíbka je míra mutace koronaviru dosud nezodpovězenou otázkou.
uvedl Chlíbek v rozhovoru pro Radiožurnál. Pokud je člověk v epidemiologické terminologii vnímavější k viru, znamená to, že je málo odolný vůči nákaze.
Podle imunologa Václava Hořejšího zatím vědci po celém světě objevili u koronaviru dva tisíce mutací. Což ale nutně neznamená, že by to pro Čechy mělo být nebezpečné.
Peková, která je kvůli svým názorům trnem v oku nejen kolegům, ale i politikům, si ale jasně stojí za svým. Virus byl vytvořen uměle v laboratoři, tudíž nemá šanci přežít v přírodních podmínkách.
To, že některé země stále bojují s vysokým počtem nakažených bude prý velmi brzy také minulostí.