Kvůli pandemii koronaviru jsme v květnu přišli o oblíbený festival Open House Praha. Organizátory ale nic nezastavilo a akci, kterou si oblíbily stovky lidí, posunuli na září. Takže festival bude a bude velkolepý. Otevře na 73 budov. Letošním mottem je „Architektura pro všechny“, návštěvníci se můžou těšit na prohlídky běžně nepřístupných budov a prostorů v deseti městských částech. LP-life.cz je partnerem festivalu a srdečně vás na něj zveme.
Festival Open House Praha se letos uskuteční od 1. do 6. září 2020. O víkendu zve návštěvníky na bezplatnou prohlídku 73 běžně nepřístupných budov a prostorů, v týdnu od 1. září navíc nabídne doprovodný program sestávající z komentovaných procházek a debat o městské architektuře.
říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková a dodává:
Bývalý Palác kultury, dnes Kongresové centrum Praha, který zdobí hlavní festivalový vizuál, je jednou ze třiceti novinek. Kromě budov se letos organizátoři zaměřili i na představení historie a plánů revitalizace významných areálů ve vlastnictví města. Běžně nepřístupné prostory bývalé jateční burzy, stájí, sklepů či vodárenské věže, postavené na konci 19. století, budou zpřístupněny v areálu Pražské tržnice.
Výstaviště nabídne návštěvníkům prohlídku technického zázemí Malé sportovní haly, plaveckého bazénu nebo Divadla Spirála. Úspěšné konverze technických objektů, které si upravili architekti sami pro sebe, představuje dílna Braasi Factory v Holešovicích nebo kanceláře Machine House v Karlíně.
Bohatou industriální minulost má také Nuselský pivovar, jehož revitalizace se aktuálně připravuje. Kompletní rekonstrukcí prošla nedávno zkolaudovaná budova radnice Úřadu MČ Praha 7 v Holešovicích.
Z novostaveb pak festival ukáže například projekt rezidenčního bydlení Prachnerova, nominovaný na Cenu České architektury, nebo Kampus ČSOB v Radlicích (budovy SHQ i NHQ), který je ukázkou šetrné architektury.
I letos program doplní designové administrativní prostory. Návštěvníci se mohou podívat do několika coworkingových center a designových kanceláří – například centra HubHub sídlícího ve funkcionalistickém paláci ARA, Sněmovní 7 a do NN IT Hubu na Smíchově pyšnící se titulem „Nejatraktivnější kanceláře 2019“ soutěže Art of Space Awards. Své sídlo otevře i kreativní agentura DDB Prague, jejíž prostory získaly ocenění „Kanceláře 21. století“.
U příležitosti 140. výročí narození architekta Josefa Chochola se návštěvníci mohou podívat do Kovařovicovy vily na Rašínově nábřeží, postavené v kubistickém stylu. Do budovy ředitelství Národní kulturní památky Vyšehrad (NKP) bude možné nahlédnout k oslavě výročí 50 let existence instituce NKP. Letos si také připomínáme 175 let od příjezdu prvního vlaku do Prahy a od otevření Masarykova nádraží pro cestující. Kulaté výročí 125 let od vzniku slaví také areál bývalých Ústředních jatek královského města Pražského, dnešní Pražská tržnice.
Pozornost veřejnosti stále více přitahují objekty, na jejichž správě a provozu mají zásluhu aktivní občanské spolky či jednotlivci. Patří k nim například Kasárna Karlín, Jatka78, Pragovka a další.
říká Andrea Šenkyříková. V programu festivalu jsou ale i takové objekty, kde se s multifunkčním občanským využitím počítá do budoucna, například bývalý drážní hostinec Krenovka na Žižkově či vozovna Orionka.
Letos si přijdou na své nejen fanoušci urbexu, ale také například technických nebo rezidenčních staveb. Program představí rekonstrukce i oceňované novostavby, které jsou navrženy s ohledem na estetiku, ale také na kvalitu vnitřního prostředí. Prahu jako na dlani si návštěvníci užijí z pobytových teras a střech a budou moci prozkoumat i starobylá podzemí.
Víkendový program doplní týdenní doprovodné akce, které poskytnou návštěvníkům více informací o vybraných objektech a tématech z programu. Od 1. září se rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově.