ANO a ČSSD usilovaly o prodloužení nouzového stavu až do 3. prosince. Návrh podporovali i komunisté. Epidemiologická situaci v Česku je dle nich stále nepříznivá. Nakonec však poslanci schválili prodloužení do 20. listopadu. Poprvé také před Sněmovnu předstoupil nový ministr zdravotnictví Jan Blatný.
přiblížil premiér Andrej Babiš. Boj navíc podle něj rozhodně není vyhraný. Sice se podle Babiše zdá, že pandemie začíná pomalu oslabovat, je to však podle něj stále velmi pozvolné. Navíc podle dat, která má Babiš k dispozici, lidé chodí ven více, než na jaře. Využívání MHD podle něj kleslo o 58 procent, přítomnost lidí v maloobchodech o necelých 60 procent.
dodal Babiš. Promluvil také nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle Blatného v Česku stále probíhá takzvané komunitní šíření onemocnění.
přiblížil Blatný. Podle něj mají poslední opatření "velký potenciál šíření zpomalit". Teprve se však začínají projevovat.
"Ale jenom tehdy, když je budeme striktně dodržovat. V současné době se nacházíme v klíčovém bodu zlomu, kdy v následujících dvou týdnech by mohlo začít docházet k zlepšování situace a ke zpomalování šíření viru v populaci," dodal Blatný. Rozhodně podle něj ještě nemáme vyhráno a proto propagoval, aby nouzový stav trval až do 3. prosince.
vysvětlil Blatný. Problémem je pak počet nakažených seniorů, protože právě oni často končí hospitalizovaní.
Jednotlivé strany se však nemohly shodnout, na jak dlouho by se nouzový stav měl prodloužit. Podle ANO a KSČM je potřeba stav prodloužit o další měsíc, například Piráti však navrhovali 14 dní s tím, že by se po uplynutí doby opatření opět vyhodnotila. SPD pak usilovala o prodloužení o 10 dní, ODS o dva či tři týdny.
Na jaře platil v Česku nouzový stav od 12. března do 17 května, prodloužil se tak dvakrát. V současnosti platí nouzový stav už od 5. října, skončit měl 3. listopadu.