Koronavirus bezpochyby ovlivnil spoustu věcí a jednou z nich je i uzavření sportovišť. Češi si proto našli jinou aktivitu, při které mohou posilovat tělo i ducha – otužování. Na sociálních sítích se to začalo hemžit fotkami v zamrzlé vodě. Tomuto fenoménu propadla i velká řada celebrit. V bikinách se v zimě blýskla například snowboardistka Eva Samková, moderátorka Eva Decastelo nebo herečka Nela Boudová.
Do podvědomí se otužování dostalo především díky Nizozemci Wim Hofovi, přezdívanému také jako Iceman. Tento muž se věnuje extrémním sportům a je známý svojí odolností právě na extrémní chlad. Je vynálezcem tzv. Wim Hofovy metody, která spočívá převážně v dechových cvičeních a otužování ledovou vodou, která má vést k celkovému zlepšení imunity.
uvedl Wim Hof ve své knize.
“Pořádně se obleč nebo nastydneš.” Tuhle větu jsme slýchávali už od malička, zima však není naším nepřítelem, spíš naopak. Chlad nám dokáže pomáhat se stresem, filtrovat emoce a zlepšit naši tělesnou zdatnost. Rychlá termoregulace těla navíc zvyšuje hladinu hormonu irisin, který přispívá k odbourávání tuků v těle.
uvedl lékař Jiří Šoupal.
Lidé, kteří se pravidelně sprchují nebo koupou ve studené vodě, jsou daleko více odolnější a vyhýbá se jim nachlazení. Jestliže toužíme po tom, aby otužování mělo dlouhodobé účinky, odborníci doporučují sprchovat se studenou vodou každý den. Otužilci jsou schopni po několika letech pravidelného tréninku zvládat nízké teploty bez větších problémů.
říká lékař Ladislav Slováček.
Ledová voda vyvolává v těle prudkou reakci a dochází k aktivaci ochranného mechanismu. S ohledem na to, že sprcha je pouze krátká, nedojde k prochlazení zejména, když se pak dosucha vytřete a promasírujete suchým ručníkem. Navíc dochází ke stimulaci krevního oběhu i obranného systému. Mezi další pozitivní účinky ledové vody patří určitá forma detoxikace.
říká Beata Vaňková, wellness specialistka Spa.cz.
Během pandemie je opravdu méně příležitostí, jak se sportovně “zabavit”. Lidé nemohou do posiloven, bazénů, ani na sportoviště, a právě otužování se stalo jednou z oblíbených alternativ. Trend sdílení fotek na sociální sítě neminul ani otužilce, což je fajn způsob, jak motivovat i někoho dalšího.
Koupání ve Vltavě pravidelně sdílí na svém Instagramu moderátorka Eva Decastelo, která s otužováním začala v říjnu. Své sledující nezapomíná informovat o aktuálních teplotách vody. Potkat ji můžete nejčastěji ráno v pražské čtvrti Braník.
Odvážná je i modelka Lucie Křížková, která se inspirovala již zmiňovanou metodou Wim Hofa.
uvedla modelka na svém Instagramu.
Posilování imunity otužováním si oblíbili například i sportovci, jako je vítězka olympijských her Eva Samková. Sedmadvacetiletá snowboardcrossařka se věnuje otužování už několik let, v ledové vodě vydrží kolem tří minut. Otužování doporučuje všem lidem nejen jako prevenci před nachlazením:
I herečka Nela Boudová se snaží posouvat své hranice. Netají se ale tím, že jí kamarádka řekla, že díky otužování nebude mít celulitidu. Metodu se proto rozhodla poctivě otestovat.
Začněte otužováním doma ve sprše vlažnou či studenou vodou a postupně se propracujte až k ledové.
Otužujte se pravidelně. Když na 14 dní otužování vynecháte, budete muset opět začínat postupně a zlehka od začátku.
Po nějaké době můžete zkusit namočit i hlavu (nachází se tam nejvíce receptorů).
Otužujte se ideálně 3 až 5 minut.
Nezačínejte bez přípravy a v zimě. Bez tréninku není pobyt v mrazech ve vodě vhodný.
Velká chyba je také do vody skákat, do vody by měl otužilec vstupovat postupně.
Není dobré se otužovat, když je člověk sám – chvilková indispozice může přijít i na zkušené otužilce.
Po pobytu ve vodě nepodceňujte oblečení a hlavně pohyb! Ideálně si zaběhnout pár rovinek na zahřátí, udělat dřepy nebo jakýkoliv jiný pohyb. Hlavní je mít z toho radost.