Každý z nás už někdy přemýšlel o tom, jak bude vypadat svět za několik let. Začnou nám implantovat čipy? Budou nás operovat roboti? Jaká bude budoucnost bez hotovosti? V bratislavském zážitkovém centru vědy Aurelium byly představeny zajímavé technologické trendy a novinky, které by nás v budoucnu mohly čekat. Pojďte se na ně s LP-Life.cz podívat.
Bezkontaktní platby jsou ve světě stále oblíbenější. Podle Richarda Labaše z firmy Flowy objem on-line nákupů v nejbližších letech vzroste.
říká Labaš.
Zároveň věří, že v budoucnosti už nebudeme chodit do obchodů nakupovat, ale budeme se do nich chodit dívat jen na novinky a povídat si o nich.
Michal Valko, odborník na strojové učení ze společnosti DeepMind, mluví o umělé inteligenci jako o nástroji, který posune lidstvo dál. Spolu s všeobecnými kognitivními schopnostmi bude umělá inteligence schopná nacházet i řešení takových problémů, pro něž nebyla naprogramovaná nebo s nimiž se nikdy nesetkala.
řekl Martin Herman, výkonný ředitel startupu Powerful Medical.
Z toho plyne, že umělá inteligence postupně překročí hranice inteligence lidské. Stane se nejinteligentnější formou života na Zemi. To bude zásadní bod, který změní historii lidstva. Největší potenciál bude mít v lékařských oborech.
Vědec a psycholog Martin Polák přinesl na Slovensko koncept expoziční terapie ve virtuální realitě. Na akci hovoří o rozšíření vnímání. Když se dnes připojíme do virtuální reality, zapojujeme jen zrak a sluch. Nejnovější vývoj v neurovědě se pokouší do tohoto zážitku zahrnout i čich a hmat.
Josef Šachta z české společnosti Sharry představil koncept, dle něhož firmy namísto velkých center upřednostní více poboček v jednom městě, ale nebudou sídlit v jedné budově. Jeho společnost dodává smart řešení do nejmodernějších kancelářských budov ve světě. Nacházejí se i v jednom z nejvyšších mrakodrapů v USA.
Ačkoliv budoucnost není možné předpovědět stoprocentně, futurologové, opírající se o vědecké výzkumy, nabízejí mnoho vizí budoucího vývoje. Mnohé z nich napovídají, co nás možná čeká už za několik let.
Známý futurolog společnosti Google Ray Kurzweil hovoří o konci éry pilotů a řidičů. Letadla a automobily už nebudou potřebovat lidskou obsluhu, namísto nich budou kompletně řízeny počítačem. Technika pokročí. Inteligence běžně dostupných počítačů překročí inteligenci lidskou. V letech 2045 – 2099 se svět podle Kurzweila změní v jeden obrovský počítač. V roce 2050 budou trendem létající auta s pohonem na biopaliva nebo solární energii.
Podle futurologa Iana Pearsona budou lidé do roku 2050 v sexuální oblasti upřednostňovat roboty před vlastním biologickým druhem. Pohlavní styky mezi roboty a lidmi převáží nad sexem mezi lidmi navzájem. Nastane éra digisexuálů. Digisexuál je označení pro člověka, jehož přitahují roboti, pravděpodobně proto, že je může ovládat, nemají vlastní názor, nehádají se a lze s nimi velmi jednoduše budovat vztah. Sex-robot bude mít podle vědců v porovnání se sexuálním partnerem z masa a kostí jisté výhody: nehrozí riziko otěhotnění, přenosu pohlavní choroby, nemusíte se obávat odmítnutí. Nový partner/partnerka bude mít ocelové klouby, kostru z PVC a svaly ze silikonu. Američtí vědci varují před psychologickou hrozbou pro morálku jednotlivců i společnosti. Hrozí, že lidé ztratí schopnost navázat reálný vztah s opačným pohlavím.
Do popředí se dostanou nanotechnologie (obor, využívající technologií v měřítku atomů). Předvídá se, že na nanotechnologiích budou založena „nová lidská těla“.
předpovídá Ray Kurzweil.
Zároveň věří, že nanoboti budou fungovat jako bílé krvinky, které se dnes využívají k ničení rakovinných buněk. Stačí je jen naprogramovat proti veškerým patogenům.
Kolem roku 2030-2040 si budeme schopni předávat myšlenky telepaticky, prostřednictvím bezdrátových sítí. Budeme umět měnit i vzpomínky. S pomocí nanotechnologií se zvýší senzorické schopnosti mozku včetně paměti.
Nanotechnologie pod kůží umožní dle odborníků i opravy poškozených částí našeho biologického těla, obnoví například ztracené zuby nebo odstraní jizvy. Elektronická svalová soustava poskytne nadlidskou sílu.
Ovladač na televizor už nebude v módě. Protože se podle předpokladů změníme v androidy, veškeré ovládací technologie budou ukryty pod naší kůží. Akademici hovoří o bezdrátové komunikaci mezi lidským tělem a elektrickým zařízením. Myšlenkou tak budeme schopni rozsvítit světlo, zapnout televizi nebo nastartovat elektromobil. Umožní to malé podkožní implantáty spolu s naším mozkem, to vše napojené na počítač o velikosti zrnka rýže. Vědci předpokládají, že budeme-li schopni tyto miniaturní počítače bezpečně implantovat do hlavy, mohli bychom získat bezprostřední přístup k obrovskému množství informací z internetu.
Podle futurologa Iana Pearsona umožní technologické výdobytky v budoucích letech komunikaci lidí se zvířaty. Myšlenky si budeme moci vyměňovat prostřednictvím miniaturních implantátů, umístěných přímo v hlavě. Díky nim se o tom, že váš domácí mazlíček chce jít na procházku, dozvíte dřív, než vám začne škrábat na dveře.
Podle Web Earth 2050 bude většina studentů namísto navštěvování přednáškových místností a tříd studovat z domova. Vzniknou virtuální třídy, a ne ledajaké. Děti i učitelé je budou navštěvovat ve formě hologramů z domova. Pokud by se žák rozhodl jít „za školu“ a jeho hologram by byl neaktivní, rodičům se odešle zpráva, že jejich dítě virtuální třídu opustilo.
Naše myšlenky a zkušenosti se budou nahrávat do vzdálených datových úložišť. Pokud by se takto podařilo zálohovat i vědomí, pak podle Pearsona zřejmě nikdy nezemřeme. Biologické tělo sice ztratíme, ale naše vědomí zůstane uložené na pevném disku nebo v internetovém cloudu na internetu navěky. Připojíme-li k tomu umělé tělo jako v Terminátorovi, jsme opět na světě i s uloženými vzpomínkami.
Některé pracovní pozice v budoucnu zcela nahradí robotizace a automatizace. Tento trend bude pokračovat. Výhodné je to pro firmy, které ušetří peníze a nebudou muset platit lidskou pracovní sílu. Podle profesora Christiana Schweigera z Durhamské univerzity ve Velké Británii nebývají roboti v pracovní neschopnosti, nechodí do práce pozdě a méně chybují. Zaměstnavatelé za ně nemusí platit odvody a nehrozí jejich stávka.
Podle odborníků budou v budoucnosti žádaná pracovní místa v oblasti kybernetiky, genetiky, ekologie a lékařství. A které pozice zaniknou? Podle některých odborníků se kvůli rozmachu autonomních vozidel budou muset po nové práci porozhlédnout řidiči. Samoobslužné kiosky mohou nahradit práci číšníků, prodejců či operátorů výroby. Podle počítačových vědců Moshe Vardiho z Riceho univerzity a Barta Selmana z Cornellovy univerzity hrozí i zánik prostituce, nejstarší řemeslo bude vytlačeno specializovanými sex-roboty.