Top hledané
Výsledky (0)
Jóga je především o tom naučit se milovat své tělo, s každým jeho špíčkem! Cvičte jógu nazí, třeba se Sandrou Pogodovou.

Oslavte dnešní den nahou jógou: Mezinárodní den jógy je tu!

Valentina Lebová
21. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Sandra Pogodová

Mezinárodní den jógy je tu a s ním i oslava toho, jak mocná pro náš život může být. A budete se divit, ale nejde jen o to si zacvičit a prodýchat každý kousek svého těla, jako spíše o to, abychom se po každé lekci cítili dobře v plné harmonii sami se sebou. Být třeba nazí, jak ukazuje jedna z novějších odnoží jógy, a přesto mít pocit, že vše je takřka dokonalé. 

Jóga je fyzická, duševní i duchovní praxe, mající původ v Indii.

"Jóga je neocenitelným darem dávné indické tradice. Ztělesňuje jednotu mysli a těla; myšlení a jednání; zdrženlivost a naplnění; harmonie mezi člověkem a přírodou; holistický přístup ke zdraví a pohodě. Nejde jen o samotné cvičení, ale především o objevení pocitu jednoty se sebou samým, světem a přírodou. Změnou životního stylu a vytvářením vědomí “tady a teď” může pomoci k vytvoření duševní harmonie”,

Otevřít v galerii (8)
Alessandra Ambrosio
Alessandra AmbrosioZdroj: profimedia

uvedl Modi na Valném shromáždění OSN v roce 2014, na kterém bylo semínko vzniku této akce zasazeno.

Jak to všechno začalo...

První mezinárodní den jógy byl po celém světě uskutečněn 21. června 2015. Bylo zvoleno datum letního slunovratu, dne, kdy na zemi dopadá nejvíce slunce a den je nejdelší. Tehdejší rezoluce OSN celkově obdržela podporu od 177 zemí, což je nejvyšší počet spolusponzorů pro jakoukoli rezoluci do té doby.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Na vůbec první lekci se tehdy, v Novém Dillí, sešlo bezmála 36 tisíc lidí, včetně Modiho, aby si společně zacvičili 21 jógových ásan. Lekce trvala 35 minut a byla největší lekcí vůbec, která spojila účastníky více než 84 zemí světa.

Zpráva Associated Press z roku 2015 uvádí, že první „Mezinárodní den jógy“ přivítal „miliony nadšenců jógy“, kteří se „protahovali a kroutili svá těla“, včetně Modiho a členů jeho kabinetu. Jako prostor pro cvičení posloužila hlavní silnice v Dillí, která se po uzavření stala hlavním cvičícím prostorem. Zatímco je tato akce koncipována jako cesta míru a harmonie, vyvolala také řadu nepokojů a byla nazvána partyzánskou hinduistickou operací. Upustilo se od Surya Namaskar (Pozdravy slunce) a od zpěvu posvátné mantry “OM”. Jiní se domnívali, že peníze vynaložené na tuto akci měli být použity smysluplněji, například na čištění ulic Dillí.

Otevřít v galerii (8)
Meditovat vsedě!
Meditovat vsedě!Zdroj: freepik

Křesťanský magazín Science Monitor v roce 2016 uvedl, že ačkoliv má jóga meditativní složku,je to především cesta fyzické a duchovní praxe, která nemá nic společného s náboženstvím.

Mezinárodní den jógy má každoročně téma, která má za cíl propojit celý svět. Tématem minulého roku byla “Jóga doma a jóga s rodinou”.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Historie jógy

Ačkoliv neexistuje přesná chronologie ani data konrétního původu, za kolébku jógy se považuje starověká Indie. Navrhovaným počátkem je civilizace údolí Indů datovaná (3300–1900 př. N. L.) a předvédské východní státy Indie, védské období (1500–500 př. N. L.) a také hnutí śramaṇa. Mezi lety 200 př. n. l. a 500 n. l. se pak formovaly filozofické školy hinduismu, buddhismu a džinismu a začal se objevovat ucelený filozofický systém jógy. Ve středověku došlo k rozvoji mnoha satelitních tradic jógy. Jóga se dostala do pozornosti vzdělané západní veřejnosti v polovině 19. století spolu s dalšími tématy indické filozofie. Je považována za starodávnou praxi, která byla vyvinuta jako způsob, jak propojit mysl, tělo a duši a přiblížit se k osvícení. Vzhledem k tomu, že se tato praxe stala populární na západě, stala se popularizovanou jako cvičební a relaxační metoda s tvrzením, že napomáhá celkové pohodě těla, zmírňuje fyzická zranění a chronické bolesti.

Filozofie jógy

Cílem jógy je především zdravý životní styl a dodržování jeho vzorců podporujících zdraví jak na fyzické, tak mentální rovině. V tomto ohledu pak také Světová zdravotnická organizace vyzvala své členské státy, aby pomohly svým občanům snížit fyzickou nečinnost, která je jednou z deseti hlavních příčin úmrtí na celém světě, a klíčovým rizikovým faktorem pro civilizační onemocnění,  jako jsou kardiovaskulární choroby, rakovina a diabetes.

Otevřít v galerii (8)
Na pořádné jógové protažení nic nemá!
Na pořádné jógové protažení nic nemá!Zdroj: freepik

Jóga je však více, než jen pouhá fyzická aktivita. Podle slov jednoho z nejslavnějších praktiků, zesnulého B. K. S. Iyengara,

„Jóga kultivuje způsoby, jak udržovat vyvážený přístup v každodenním životě, a poskytuje dovednosti při provádění všech činností.”

Neustále vzrůstající popularita

Popularita této praxe neustále roste. Vášnivých jogínů a jógových studií nabízející nejrůznější styly cvičení přibývá a jóga je brána jako cesta nejen k hezkému a pevnému tělu, ale především jako způsob jak odbourat stres a najít vnitřní klid v této, poměrně zrychlené, době.

Otevřít v galerii (8)
Jógou vpřed
Jógou vpředZdroj: freepik

Odhaduje se, že po celém světě je 300 milionů praktikujících. Celosvětový jógový průmysl má hodnotu 80 miliard dolarů. Jen Američané každý rok utratí 16 miliard dolarů za kurzy jógy a potřebné vybavení. 72% praktikujících jógy jsou ženy. Ale ani můžům se nevyhýbá.

Počet mužů cvičících jógu vzrostl ze 4 milionů v roce 2012 na 10 milionů v roce 2016.

Jóga se stala skvělou alternativou těm, kteří mají psychické problémy či bolesti fyzického aparátu, kde mnohdy slouží jako účinná náhražka klasické medikace. Obecně je to cesta k lepší flexibilitě, duševnímu i fyzickému zdraví a vzhledem k tomu, že hodnota odvětví jógy každoročně roste, tento trend nevykazuje žádné známky zpomalení.

Jen v USA je v současné době více než 100 000 učitelů jógy.

Nahá jistota

A protože jde v józe především o to naučit se akceptovat sami sebe, pojetí, jak cvičit, neustále posouvá své hranice. Tak vznikla "naked yoga", kde nemusíte řešit, zda vám vaše legíny ladí k novému crop topu, protože je nebudete potřebovat. "Nahá" jóga nás učí odhodit stud a začít se mít rádi. Takoví, jací jsme. A věřte nebo ne, ale cvičí ji ženy i muži! 

Otevřít v galerii (8)
Nahá jóta - "naked yoga" je nový druh jógy, při němž nepotřebujete ladit váš outfit s podložkou
Nahá jóta - "naked yoga" je nový druh jógy, při němž nepotřebujete ladit váš outfit s podložkouZdroj: Profimedia

S kůží na trh

A protože má být jóga "hravá", je někdy potřeba ji vážně odlehčit. Nebrat ji, ale ani sebe tak příliš vážně. Své o tom ví i herečka Sandra Pogodová, která to vzala dosti z gruntu. Nejen, že začala cvičit jógu, ale rovnou zvolila její "nahou" variantu. Na svůj Instagram tak přidává herečka, alias Amanda, pravidelná videa, kde jako energická žena plná životního enthusiamu, učí, jak na to. 

Sandra, tedy Amanda, se toho nebojí a každý díl pravidelného cvičení obohatí nejrůznějšími vtípky. V jednom z posledních videí například fanouškům ukázala, jak si doma vyrobit domácí bar. Fanoušci si Sandru velice oblíbili. Herečka je tak s nimi ve spojení a co si budeme povídat, komediální talent jí opravdu nechybí. 

Všechno to začalo v období pandemie, kdy vlastně každý z nás hledal něco, čím se zabavit. Cvičení bylo jednou z motivací, jak nezešílet. Najít si ovšem toho správného trenéra může být pěkný oříšek. Pokud se vám do dnešního dne nepodařilo najít ta správná cvičební videa, můžete vyzkoušet zajímavé cviky známé herečky a když už nic, o zábavu budete mít postaráno! 

Jóga v době “covidové”

Ani pandemie Covid-19 nenarušila její pevné základy. Ačkoliv opatření a následný lockdown zavřel studia po celém světě a uvěznil lidi doma, tlak na fyzické a duševní zdraví rostl a lidé začali hledat nové způsoby, jak ve své praxi pokračovat. Mnoho studií tak začalo vést své lekce online, a tak se lidé i nadále mohli své praxi plně věnovat.

Jóga a celebrity

Jóga není jen výsadou Indů, mnoho známých tváří propadlo jejímu kouzlu a staly se tak významnými propagátory tohoto životního stylu. Mezi její nadšence patří například modelka Miranda Kerr, která říká, že za svou štíhlost vděčí jen józe:

"Mám svaly tam, kde bych je během normálního protahování nikdy neměla. Chodím běhat a jím zdravě, ale jóga má na mém zdravotním stavu ten největší podíl”.

Stejné nadšení sdílí také její kolegyně, modelka Alessandra Ambrosio:

"Jógu dělám pravidelně a nikdy jsem se necítila lépe a spokojenější se svým tělem, než právě teď.”

Otevřít v galerii (8)
Alessandra Ambrosio jdoucí z jógy
Alessandra Ambrosio jdoucí z jógyZdroj: profimedia

Ani české celebrity nezahálí. Mezi vášnivé jogíny se zařadily herečky Vlastina Svátková a Michaela Maurerová či zpěvačka Markéta Konvičková. Také Ivana Jirešová je jednou z těch, kterým jóga doslova učarovala. Sama se věnuje Bikram józe, která se cvičí ve 42 stupních Celsia: "„Je to parádní relax a je to příjemné i náročné cvičení zároveň. A když si ho oblíbíte, pak si tělo i duše dost lebedí." 

"Jóga je moje životní cesta, je to pro mě taková modlitba. Kromě harmonizování mojí duše dělá také velmi dobře mému tělu – prokrvuje orgány, detoxikuje, posiluje svalstvo, chrání moje záda… Já vůbec nemám zdravotní problémy, nebývám skoro nemocná,"

dodala.

Otevřít v galerii (8)
Andrea Verešová
Andrea VerešováZdroj: Profimedia

Vášnivou jogínkou je také modelka Andrea Verešová, která pravidelně a ráda cvičí a své pokroky pravidelně sdílí zejména na Instagramu. 

I česká herečka Kateřina Hrachovcová se může pochlubit vypracovanou postavou. Ani ona ho však nemá zadarmo. Stojí za tím pravidelné cvičení. 

"Začala jsem cvičit jógu, protože jsem potřebovala dobýt baterky a zároveň se vnitřně zklidnit."

Otevřít v galerii (8)
Kateřina Hrachovcová je nadšenou jogínkou!
Kateřina Hrachovcová je nadšenou jogínkou!Zdroj: profimedia

Józe se může věnovat opravdu každý, protože jóga není pouze o tom zkroutit své tělo do pozice, která připomíná námořnický uzel. Je to cesta vlastní sebereflexe a poznání, při kterém se tonizuje tělo, zklidňuje mysl a prodlužuje dech. Dech pak znamená život.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze