V České republice zemřelo v loňském roce celkem 129 289 osob, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. 15 procent je přitom daleko nad normálním průměrem, a situace letos bude ještě horší. Podle Terezie Štyglerové je již nyní z předběžných dat patrné, že rok 2021 bude co do počtu zemřelých smutně rekordní.
V Česku zemřelo na Covid-19 kolem 30 tisíc lidí, a to v obou dosud uznaných vlnách pandemie. Někteří vědci předpokládají, že na podzim můžeme očekávat vlnu další, třetí, a to i navzdory očkováním. Objevují se stále nové mutace, na něž dostupné vakcíny v jejich stávající podobě neúčinkují tak, jak by měly.
15% meziroční nárůst úmrtnosti je poměrně vysoké číslo, přitom se stále za hlavní příčinu úmrtí v roce 2020 uvádí srdeční choroby. Jaký podíl v těchto 15 % zaujímají úmrtí „S“ covidem?
prozradila LP-Life terezie Štyglerová.
Většinu ze zbývajících 6 200 nadúmrtí lze nalézt mezi zemřelými na nemoci oběhové soustavy (zejména na srdeční selhání, hypertenzi, chronickou ischemickou chorobu srdeční). Zvýšil se však také počet zemřelých na diabetes mellitus, Alzheimerovu nemoc a vasulární demence či záněty plic.
Vzhledem k tomu, že data zveřejněné ČSÚ se týkala roku předchozího, je jasné, že rok 2021 bude pravděpodobně ještě horší, jelikož maximálních děsivých čísel dosahovalo Česku právě zkraje roku letošního.
Lze tedy očekávat, že rok 2021 bude nárůst úmrtnosti ještě vyšší?
sděluje Štyglerová.
Základní příčina smrti je vybírána ze všech nemocí či zranění uvedených ohledávajícím či pitvajícím lékařem na Listu o prohlídce zemřelého, primárně z části I, kam lékaři mají uvést onemocnění přímo související se smrtí. Na tyto uvedené příčiny jsou aplikována pravidla pro výběr té základní příčiny smrti, které definuje WHO (v některých případech je výběr složitý a v našich podmínkách se pro ten výběr používá program k tomuto účelu vyvinutý (na mezinárodním poli)). Základní princip je v hledání výchozí příčiny smrti, od které se rozvíjely další případné komplikace. Jde tedy o určení posloupnosti příčin smrti, od té počáteční až k té bezprostřední před smrtí. Tou základní příčinou smrti je ta příčina, u které to vše začalo.
Celá země, vlastně celý svět sází na očkování. O jeho odpůrcích a příznivcích se stále hovoří, stejně jako o diskriminaci a rozdělení společnosti na dva a více táborů, v souvislosti s (ne)očkováním nebo dokonce přijatou vakcínou.
domnívá se Štyglerová.
Data o celkové úmrtnosti obyvatel pocházejí ze statistických hlášení o úmrtí, které ČSÚ předávají za každé úmrtí matriční úřady (a to včetně zemřelých občanů ČR s registrovaným pobytem v ČR). Úmrtí na matriční úřad hlásí lékař, který ohledával zemřelou osobu. Tento lékař má zároveň doplnit List o prohlídce zemřelého o příčiny smrti a předat je Úzisu zdravotnických informací a statistiky. Ten je po prvotní kontrole předává dále na ČSÚ, kde probíhá kódování příčin smrti podle Mezinárodní klasifikace nemocí a vybírá se základní příčina smrti. Přesně vymezené případy (např. je-li jako základní příčina smrti vybrána nepřesně definovaná či řídce se vyskytující příčina) jsou předávány ÚZIS k prověření.
Do 23. května letošního roku už u nás zemřelo o cca 19 100 lidé více než ve stejném období loňského roku.