Top hledané
Výsledky (0)
Onemocnění může mít podobné příznaky jako chřipka a přibližně u 2 až 10 případů ze 100 končí smrtí.

Železné plíce jako jediná možnost života

Kristina Valachyová
02. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Muž v železných plicích Paul Alexander

Život v železných plicích. Zavřete oči a představte si, že je celé vaše tělo uvězněno ve velké ocelové pasti. Možná vám to bude trochu připomínat scény z filmové hororové série Saw. Můžete těžko pohnout rukama a nohama a po celý den se díváte do stropu v očekávání, že vám někdo přinese vodu a jídlo. V následujícím článku se podíváme na to, že život po prodělání dětské obrny, proti níž dnes máme účinné očkování, může být skutečně nezáviděníhodný.

Seznamte se.

Otevřít v galerii (11)
Železné plíce.
Železné plíce.Zdroj: Profimedia

Zařízení na snímku nahoře se nazývá „železné plíce“. Ve 20. letech minulého století se železné plíce staly skutečnou spásou pro lidi, jimž zákeřná choroba znemožnila dýchat sám a přirozeně.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Do stroje ho dostal virus, proti kterému se dnes očkuje

Otevřít v galerii (11)
Paul Alexander
Paul AlexanderZdroj: Dallas News

Alexander Paul z Texasu je uvězněn v zařízení připomínajícím ponorku téměř 70 let. V dětství prodělal dětskou mozkovou obrnu, která způsobila, že od krku dolů ochrnul. Od té doby není schopen samostatně dýchat a je odkázán na činnost přístroje, který mu nahrazuje plíce. Paul o svém životě, v němž je zcela závislý na stroji, připomínajícím kulisu ze sci-fi filmu, mluví otevřeně. Přestože věda pokročila a v současnosti již existují modernější pomůcky, Američan tvrdí, že mu vyhovuje pouze tento model.

 

Otevřít v galerii (11)
Alexander Paul rozmlouvá s ošetřovatelkou.
Alexander Paul rozmlouvá s ošetřovatelkou. Zdroj: Dallas News

Alexander si v dětství jednoho léta hrál před domem. Najednou se začal cítit, jako kdyby měl horečku. Šel za matkou která ihned vytušila, která bije.

„Ó můj bože, jen ne můj syn,“

uvedl Alexander pro videoreportáž Mitche Summerse.
Během následujících pár dní ho nemoc připravila o schopnost chodit a později i dýchat.

„Pamatuji si, že jsem měl strašné bolesti v nohách a dýchání se stalo skutečně namáhavým. Takže mě nakonec vzali do Parklandu,“

uvedl pro Health Day.

Nevzdal se a stal se výborným právníkem

O 18 měsíců později přivezli rodiče malého Alexandra domů ochrnutého od krku dolů. Nevzdal se. Absolvoval střední školu. Na vysokou školu ho zpočátku odmítali vzít kvůli jeho „zmrzačení“ a proto, že nebyl očkován proti dětské obrně. Později vystudoval práva. Podle svých slov v tom byl „zatraceně dobrý“. S pomocí přátel měnil pobyt v železných plicích za invalidní vozíček, na kterém se dokázal účastnit soudních sporů.

„Pamatuji si zděšení v očích lidí, kteří odpovídali za provoz kolejí Texaské univerzity, když jsem do studentského pokoje dotáhl své plíce. Tehdy se můj pokoj hemžil spolužáky, každý mě chtěl vidět, jak tam ležím a dýchá za mě stroj. Teď už jsme asi jen dva nebo tři na světě, kteří využívají tento model,“

vzpomíná Paul. Během času stráveného v železných plicích se věnuje různým činnostem, sleduje televizi, čte knihy, ale dokáže používat i počítač. Napsal dokonce i vlastní biografii.

Nemoc ničí nervové buňky v míše, což může vést k ochrnutí, ale i k úmrtí.

„Byla to nemoc, která terorizovala lidstvo,“

uvedl Steve Cochi z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro Star Tribune.
O této zvláštní, obludně vyhlížející respirační pomůcce se veřejnost dozvěděla v roce 2015. Tehdy bylo zveřejněno video, ve kterém Alexander Paul upozorňoval na nedostatek náhradních dílů do těchto přístrojů. Železné plíce, které využívají tlakové válce čerpající kyslík do plic člověka vytvářením vakua, byly kdysi běžné, uvádí Independent. Většině lidí je stačilo používat pouze týden, dokud nezačali dýchat sami. Pro pacienty s trvalým poškozením plic se staly součástí života.
 

Otevřít v galerii (11)
Alexander Paul dýchá ve stroji připomínajícím ponorku.
Alexander Paul dýchá ve stroji připomínajícím ponorku. Zdroj: Dallas News

Nové případy dětské obrny se v současnosti podařilo téměř vymýtit díky vakcinaci. Stále se však objevují v zemích jako Laos, Sýrie a Demokratická republika Kongo. Běžněji se vyskytují pouze ve dvou zemích - Afghánistánu a Pákistánu. CDC uvádí, že onemocnění může mít podobné příznaky jako chřipka a přibližně u 2-10 případů ze 100 končí smrtí.

Otevřít v galerii (11)
Americký prezident Franklin D. Roosevelt.
Americký prezident Franklin D. Roosevelt.Zdroj: Profimedia

Nemoc se nevyhnula ani významným lidem. Nejslavnější obětí byl americký prezident Franklin D. Roosevelt. Kvůli obrně strávil poslední léta svého života na vozíku.

Z odpůrců očkování je mi těžko u srdce

Otevřít v galerii (11)
Martha Lillardová.
Martha Lillardová.Zdroj: NBC News
Otevřít v galerii (11)
Martha Lillardová.
Martha Lillardová.Zdroj: NBC News

 
69letá Martha Lillardová z Oklahomy je jednou z těch, kteří používají železné plíce až do dneška. Kampaně odpůrců očkování nemůže pochopit.

„Dětskou obrnou jsem se nakazila jako pětiletá. Hrozně jsem trpěla a nevedu plnohodnotný život. Vím, že moje matka by dala všechno na světě za to, kdyby v té době byly dostupné vakcíny.“

V době největšího řádění viru dětské obrny bylo jen v Americe ročně postiženo více než 15 tisíc dětí. Proč přesto, že dnes máme proti obrně účinné zbraně, dělají někteří lidé vše pro to, aby se tato nemoc znovu vrátila? Na Slovensku nebyl od roku 1960 zaznamenán žádný případ tohoto onemocnění. Byla by velká škoda, kdyby to mělo být jinak.

Onemocněla dva týdny předtím, než měla jít k oltáři

Otevřít v galerii (11)
June Middletonová.
June Middletonová.Zdroj: Polio Australia

Australanka June Middletonová musela například v přístroji, který jí umožňoval dýchat, proležet 21 hodin denně celých 60 let. Železné plíce ji držely při životě až do její smrti v roce 2009. Dožila se věku 83 let. Z válce mohla vyjít jen na krátkou dobu. Svou situaci snášela s humorem. Žena onemocněla během epidemie dětské obrny jen dva týdny předtím, než měla jít k oltáři. Na přístroji měla nalepené plakáty hráčů fotbalového týmu Carlton, jehož byla velkou obdivovatelkou.

„Když spím se 49 muži, nepotřebuji žádnou přikrývku,“

žertovala.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

Zemřela v důsledku výpadku proudu

Jednou z nejmladších obětí dětské obrny byla Američanka Dianne Odellová. Tato žena z Tennessee strávila až na několik málo měsíců skoro celých 61 let svého života v železných plicích. Díky rodičům zvládala domácí výuku, ačkoliv úkoly musela dělat vleže a správné odpovědi diktovala na rekordér. Deset let psala knihu o svém těžkém životě. Celý text musela diktovat. O Dianne informovali v tisku i v televizi, navštívil ji dokonce bývalý americký viceprezident Al Gore. Zemřela v květnu roku 2008 v důsledku výpadku proudu.

Otevřít v galerii (11)
Dianne Odellová.
Dianne Odellová. Zdroj: Independent

Železné plíce sice připomínají středověký mučicí nástroj, mnohým lidem však zachránily život. Léčebných metod, které z dnešního pohledu vypadají nestandardně, se používala celá řada. Seznamte se s některými z nejbizarnějších lékařských postupů z minulosti, díky kterým možná oceníte moderní medicínu.

Plombage

Otevřít v galerii (11)
Plombage.
Plombage.Zdroj: Journal of Medicine

Plombage byla riskantní léčba tuberkulózy, při níž chirurg vytvořil v dolní části plic pacienta dutinu. K dosažení kolapsu plíce se pacientovi doslova provrtala díra mezi žebry a postižené části plic byly vyplněny různými materiály - pingpongovými míčky, olejem, různými gumovými předměty nebo gázou. Teorie tvrdila, že takové plíce se nakonec samy vyléčí. Léčba samozřejmě měla vedlejší účinky.

Heroin

Otevřít v galerii (11)
Píchání heroinu.
Píchání heroinu. Zdroj: Freepik

V minulosti byl heroin používán jako nenávykový přípravek k léčení astmatu, bronchitidy nebo tuberkulózy. Mezi lékaři se stal hitem a jeho používání schválilo mnoho států. Ukázalo se však, že zas až tak nenávykový není. Časem se jeho výroba stala ilegální.

Hydroelektrické lázně k léčení migrény

Vzít si do vany například topinkovač může dopadnout smrtelným úrazem. Před několika desetiletími však lékaři doporučovali léčit migrénu pobytem v teplé vaně se slabým elektrickým proudem, který prochází vodou. K výsledkům této metody začali být lékaři nakonec skeptičtí.

Radonová voda

Bolí vás páteř? Léčba radiací vám jistě pomůže. V minulosti se voda obohacená radonem prodávala v obchodech. Lidé ji pili, aby vyléčili všechno možné od artritidy až po impotenci. Samozřejmě, že to byl hrozný nápad a lidé začali následkem této zázračné léčby umírat. Speciální voda usmrtila i tehdy známého playboye Ebena Byerse, jemuž její užívání přivodilo zástavu srdce. V deníku Wall Street Journal se po jeho smrti objevil titulek:

„Radioaktivní voda účinkovala dobře, dokud mu neodpadla čelist.“

Je smutné, že v průběhu času bylo učiněno mnoho chyb a rozhodnutí, které někdy způsobily víc škody než užitku. Přesto se i ty nejkrutější omyly v lékařství mohly stát ponaučením, které krůček po krůčku pomohlo vydláždit cestu k moderní medicíně, jakou máme dnes.

Zdroje: TASR, Unitedlife, Greelane, Fresheroll, Wall Street Journal, News, Pluska, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze