Je mnoho důvodů, proč začít podnikat. Nejčastějším asi to, že si lidi touží organizovat svůj čas podle svého. Častým důvodem přechodu do podnikatelského světa je také touha realizovat si vysněný nápad. A nové podnikatele vybídla k životnímu kroku i doba relativně nejistá – covidová pandemie. V roce 2021 přibylo téměř 65 tisíc nových živnostníků, což je nejvíce za posledních devět let. Z nich ale někteří museli čelit velkým problémům, zejména restauratéři, kavárníci i provozovatelé sportovišť a kulturních akcí. A právě ti si teď mnou ruce, protože do jejich podniků a byznysů se dneska vrací i nenaočkovaní.
Nejlepší způsob, jak s podnikáním začít, je jít do něj s jasně definovanou službou nebo výrobkem, o nichž si myslíte, že by mohly zákazníky zaujmout a nejsou na daném trhu k dispozici. A tak se v době covidové pandemie otevřely zcela nové podnikatelské obzory. Lidé začali například vyrábět dezinfekční prostředky, respirátory nebo ochranné štíty. Jiní s nimi zase začali obchodovat na internetu.
řekla pro LP-Life analytička Věra Kameníčková.
Těmto novým byznysům se dařilo, ale naopak ty, které byly nejvíce postiženy, byly právě pohostinství, služby - ubytování, kultura a sport. Přestože se měla opatření změnit již včera, to je ve středu, nakonec vláda rozhodnutí o den odložila. Takže až ode dneška se restauratéři a ostatní mohou zase radovat, protože jejich klientela bude rozšířena i o neočkované.
V Česku tak přibylo 26 293 živnostníků, o 39 % více než v roce 2020. Počet podnikatelů s přerušenou živností byl potom nejnižší za poslední tři roky. Konkrétně se jednalo o 88 524 podnikatelů, což představuje meziroční pokles o více než jeden a půl tisíce. Rok 2021 by se dal s trochou nadsázky nazvat rokem živnostníků. Vysoký počet nových živností však lze podle Kameníkové interpretovat dvěma způsoby.
uvedla pro LP-Life Věra Kameníčková.
Nabízí se otázka, zdali někteří lidé nezačali podnikat i z důvodů možných kompenzací od státu. V našich krajích je celkem pravidlem, „vytřískat“ ze všeho, co se dá.
vysvětlila pro LP-Life Věra Kameníčková.
Počet nových i zaniklých živností se tradičně koncentroval do okolí největších měst. Nadpoloviční většina z téměř 65 000 nových živností, přesněji 55 %, připadala na Prahu (12 842), Středočeský (8 528), Jihomoravský (7 596) a Moravskoslezský kraj (6 508). Z 38 306 ukončených podnikání jich 49 % spadá opět pod Prahu (6 503), následovanou kraji Středočeským (4 368), Jihomoravským (4 269) a Moravskoslezským (8 643). Nejvíce aktivních podnikatelů ukončilo svou činnost na Liberecku (5,6 %) a Karlovarsku (5,1 %) a naopak nejméně lidí přestalo podnikat ve středních Čechách (2,9 %), v Olomouckém kraji a na Vysočině (shodně o 3 %).
Téměř rok uzavřené restaurace, hranice a často i okresy dopadly zejména na odvětví ubytování, na obchod a stravování.
řekla pro LP Life Věra Kameníková. Naopak v informačních a komunikačních činnostech šlo o 44 nových podnikatelů na 10 zaniklých a v dopravě a skladování o 28. Počet lidí, kteří svoji živnost přerušili, byl v loňském roce o 2 % nižší než v roce 2020. Nejvíce počet přerušených živností klesl v administrativních činnostech (-12 %), v ubytování a stravování (-8 %), v dopravě a skladování (-7 %). Nejvíce se zvýšil v obchodu, a to o 3 %.
Na první pohled to tak sice možná nevypadá, ale v současné době stále více podnikají ženy. Ze statistik vyplývá, že živnostenské oprávnění vlastní třetina žen. Obecně lze říct, že podniká každý pátý Čech. Nejvíce jich je v rozmezí věku mezi 46 – 50 rokem. Do těchto statistik se nepočítají vlastníci a majitelé společností, podniků a jiných byznysů.
Nejjednodušší je vybrat si pro své podnikání některou z činností obsažených ve volné živnosti. Výhodou je, že je nutné splňovat pouze obecné podmínky pro podnikání: věk nad osmnáct let a způsobilost k právním úkonům. Pro získání živnostenského oprávnění pak stačí investice tisíc korun. Není třeba dokládat žádné vzdělání nebo praxi. Podnikatel se přihlásí na finančním úřadu, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. U společností už prvotní vklady nejsou stanoveny na dvě stě tisíc, ale na pouhou korunu.
Pan Tomáš Řezáč provozuje se svým kamarádem už šestým rokem čajovnu v Praze. Pandemie výrazně zasáhla do jeho podnikání.
svěřil pro LP-Life Tomáš Řezáč. Díky příspěvku od státu a sníženém nájmu majitele domu, kde čajovnu provozuje, se podařilo podniku přežít.
svěřil se Tomáš Řezáč.
Paní Dana s Pavlou mají v Praze kavárnu. Také ony měly během pandemie zavřeno.
svěřila pro LP-Life paní Dana.
O to víc obě podnikatelky vítaly, když se opět dveře kavárny mohly otevřít.
řekla pro LP-Life paní Pavla z Prahy.
Proto věří, že nová pravidla vlády, která ode dneška umožní návštěvu restaurací i neočkovaným, znovu lidi do kavárny přivedou.
Jak se tedy zdá, i těžký rok 2021 inspiroval mnohé k zahájení podnikatelské činnosti. Nyní už jen potřebujeme, aby se ekonomika opět rozhýbala. To, že Tečka již ode dneška nebude kontrolována tam, kde byla nutnosti, je jeden krok kupředu.
Zdroje: Vlastní dotazování, businessinfo.cz, idnes.cz, podnikatel.cz, informaceofirmach.cz, cesky-franchising.cz, mpo.cz