Konflikt na Ukrajině rapidně zesiluje již stávající trendy stoupající inflace, cen pohonných hmot a také změny spotřebitelského chování na tuzemské půdě. Očekává se skokový růst cen potravin. Čeští spotřebitelé v reakci na dění posledních dnů již začali skupovat vojenský i zdravotnický materiál, investovat do zlata a zahraničních valut. Největší dopad na českou ekonomiku bude mít zvyšování cen pohonných hmot. Vláda projednává opatření na jeho zmírnění. Donutí situace české domácnosti více šetřit?
Růst cen potravin letos v Česku citelně přispěje k rekordní inflaci. Ta je nejvýraznější od 90. let – činit může celoročně průměrně až 15 procent. Důvodem je válka na Ukrajině, která dramaticky ztenčuje světové zásoby obilovin. Ceny potravin přitom už v únoru, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, vystoupaly k historickému rekordu, jak vyplývá z pravidelné zprávy OSN k cenám potravin ve světě.
Začnou Češi kvůli nastalému konfliktu na Ukrajině šetřit ještě víc?
V letošním roce většina domácností přejde do úsporného režimu, předpokládá celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství, KPMG.
řekl Michal Skořepa, analytik České spořitelny pro Lp-Life.
Rok 2020 přinesl nejen pro Česko nejhlubší propad spotřeby domácností v novodobé historii. Spotřeba domácností ČR (v národním pojetí) se v roce 2020 poprvé po sedmi letech meziročně reálně snížila, a sice o rekordních 7,0 %.
Konflikt na Ukrajině zvedl v Česku vlnu solidarity. Hmotná pomoc na Ukrajinu již přesáhla dokonce i úroveň z loňského léta, kdy zasáhlo Moravu tornádo. Přesto válka začíná doléhat na psychiku mnohých skupin, především seniorů a maminek s dětmi. Linka důvěry zaznamenává nárůst hovorů především u těchto dvou skupin.
Cena pšenice a kukuřice je na evropském trhu kvůli bojům na Ukrajině na maximu. Rusko a Ukrajina společně tvoří asi 29 procent celosvětového vývozu pšenice a také 19 procent vývozu kukuřice.
V důsledku války došlo k uzavření klíčových ukrajinských přístavů, odkud se pšenice rozváží do celého světa, a také k vážnému narušení vnitrozemské logistiky. Obchod s ruskou pšenicí je zase ochromený sankcemi Západu, v jejichž důsledku dramaticky rostou například náklady na pojištění její přepravy.
Česká republika je v pěstování pšenice sice soběstačná, ovšem pokud se zvýší cena na mezinárodních burzách, ceny stoupnou a ve výsledku to může zdražit potraviny, a to nejen z dovozu, ale i v ČR, protože Česko se řídí podle evropského trhu, především podle Německa.
Nejvíce si připlatíme za slunečnicový olej. Z Ukrajiny pochází 88 procent oleje prodaného v Evropě. Ten by měl podle ekonomů podražit až o čtvrtinu.
řekl ekonom Štěpán Křeček.
Zdražují se také chemické látky, které jsou klíčové pro výrobu průmyslových hnojiv, jak uvedl mimo jiné i mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Prudké zdražování již razantním tempem ovládlo ceny pohonných hmot. Průměrné ceny se už minulý týden poprvé dostaly nad 40, místy i nad 50 korun a dál stoupají. Litr Naturalu už se vyšplhal ke 47 Kč. Roste nejen cena nafty a benzinu, ale také zemního plynu (CNG). Česká vláda uvažuje o zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o zrušení silniční daně.
Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se zdražování ropy promítne do celé ekonomiky a bez zásahu vlády se může cena pohonných hmot do dvou týdnů dostat až k 50 korunám za litr.
Ceny již stouply i v automobilovém průmyslu, i když zatím jen v řádu nižších procent. Podle rozhovoru Deníku E15 s ředitelem divize automotive JTEKT Evropa Petrem Novákem
Válka na Ukrajině roznítila především zájem Čechů o obranu vlasti i sebe samých. Vojenské e-shopy evidují obrovský růst poptávky po zbraních, střelivu i bojových kurzech. Mnoho lidí se hlásí nově také do české armády či aktivních záloh. Na zájem o zbraně reaguje i největší český výrobce ručních palných zbraní Česká zbrojovka, která kvůli dlouhodobě se zvyšující poptávce ze světa i z Česka navyšuje každoročně výrobu.
Poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, začali Češi nakupovat i jódové tablety. Podle Jiřího Rupricha z Centra zdraví, výživy a potravin Státního Zdravotního Ústavu je však snaha chránit se vysokými dávkami jódu z hlediska zdraví vysoce riziková a nežádoucí, protože nadbytek jódu může poškodit štítnou žlázu.
Sítě lékáren v Česku zaznamenaly také zvýšený zájem o zdravotnické pomůcky pro lékárničky, jakou jsou obvazy či zdravotnická škrtidla, které pak Češi darují neziskovým organizacím na pomoc Ukrajině.
Golden Gate, Česká mincovna a další tuzemští prodejci zlata zaznamenali v posledních týdnech také zvýšený zájem o zlato. Zlato na mezinárodních trzích poprvé od léta předminulého roku překonalo hranici dvou tisíc dolarů a v porovnání se začátkem roku je vyšší zhruba o devět procent. Situace byla podobná i na počátku pandemie. Zlato je tradičně nahlíženo jako bezpečná komodita v nestabilních obdobích, zájem o něj tedy bude podle portfolio manažera Generali Investments CEE Patrika Hudce odviset od vývoje situace na Ukrajině.
Češi začali skupovat také zahraniční měny, kvůli rostoucí inflaci a slábnutí koruny hlásí směnárny zvýšený zájem o valuty, především v posledním týdnu.
Řekl Martin Zeman z Národohospodářské fakulty VŠE pro Lp-Life.
Vláda diskutovala o možných řešeních minulou středu. Mezi zvažovaná opatření zařadila například zastropování cen strategických surovin, zejména pak energií a paliv, dále úpravy výše DPH či spotřebních daní, nastavení dalších bonusů nebo nových slev na poplatníka.
Nakonec zvolila cestu trvalého zrušení silniční daně pro vozy do 12 tun i povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Stát bude také tvrdě dohlížet na to, aby prodejci nezneužívali situaci k neadekvátnímu navyšování marží za benzín či naftu.
Tento postup schvaluje například hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, který na Twitteru uvádí:
Takže i když situace není tak vážná, jako byla se začátkem vypuknutí pandemie, kdy si Češi dělali enormní zásoby, i nyní je potřeba mít se na pozoru. Média i ekonomové ujišťují, že není potřeba panikařit a skupovat mouku, olej a další trvanlivé potraviny, u nichž, se předpokládá nejmarkantnější zdražení, Češi chtějí být připraveni. Doufejme, že odborníci mají pravdu. I když daleko větší hrozbu představuje to, kdyby válečný konflikt přerostl do celé Evropy.
Zdroje: iDnes, newstream.cz, seznamzpravy.cz, denik.cz, tnnova.cz, ct24, novinky.cz, byznys.hn.cz, forbes.cz, businessinfo.cz, vlastní dotazování