Top hledané
Výsledky (0)
Co všechno podražuje, do čeho Češi investují a jak se změní chování Čechů

Obilnice Evropy čelí agresi: ceny potravin a dalších komodit stoupají. Co na to Češi?

Alice Procházková
15. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Dívka v supermarketu

Konflikt na Ukrajině rapidně zesiluje již stávající trendy stoupající inflace, cen pohonných hmot a také změny spotřebitelského chování na tuzemské půdě. Očekává se skokový růst cen potravin. Čeští spotřebitelé v reakci na dění posledních dnů již začali skupovat vojenský i zdravotnický materiál, investovat do zlata a zahraničních valut. Největší dopad na českou ekonomiku bude mít zvyšování cen pohonných hmot. Vláda projednává opatření na jeho zmírnění. Donutí situace české domácnosti více šetřit?

Růst cen potravin letos v Česku citelně přispěje k rekordní inflaci. Ta je nejvýraznější od 90. let – činit může celoročně průměrně až 15 procent. Důvodem je válka na Ukrajině, která dramaticky ztenčuje světové zásoby obilovin. Ceny potravin přitom už v únoru, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, vystoupaly k historickému rekordu, jak vyplývá z pravidelné zprávy OSN k cenám potravin ve světě. 

Změna do Česka dorazila již s pandemií

Začnou Češi kvůli nastalému konfliktu na Ukrajině šetřit ještě víc? 

Otevřít v galerii (4)
Člověk stojící před nápisem 2022 na dlážděném chodníku
Člověk stojící před nápisem 2022 na dlážděném chodníkuZdroj: Pixabay

V letošním roce většina domácností přejde do úsporného režimu, předpokládá celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství, KPMG. 

„Z dat o používání platebních karet se zdá, že domácnosti v posledních měsících začaly šetřit mimo jiné na výdajích za oblečení a za pohonné hmoty. Je však obtížné odlišit snahu šetřit a vliv dalších faktorů, jako je především doznívající pandemie.“

řekl Michal Skořepa, analytik České spořitelny pro Lp-Life.

Rok 2020 přinesl nejen pro Česko nejhlubší propad spotřeby domácností v novodobé historii. Spotřeba domácností ČR (v národním pojetí) se v roce 2020 poprvé po sedmi letech meziročně reálně snížila, a sice o rekordních 7,0 %.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Obilnice Evropy v nesnázích: Česko se ani přes soběstačnost v produkci obilí nevyhne zdražování 

Konflikt na Ukrajině zvedl v Česku vlnu solidarity. Hmotná pomoc na Ukrajinu již přesáhla dokonce i úroveň z loňského léta, kdy zasáhlo Moravu tornádo. Přesto válka začíná doléhat na psychiku mnohých skupin, především seniorů a maminek s dětmi. Linka důvěry zaznamenává nárůst hovorů především u těchto dvou skupin. 

Cena pšenice a kukuřice je na evropském trhu kvůli bojům na Ukrajině na maximu. Rusko a Ukrajina společně tvoří asi 29 procent celosvětového vývozu pšenice a také 19 procent vývozu kukuřice.

Otevřít v galerii (4)
Zrnka rýže v dlani
Zrnka rýže v dlaniZdroj: Pixabay

V důsledku války došlo k uzavření klíčových ukrajinských přístavů, odkud se pšenice rozváží do celého světa, a také k vážnému narušení vnitrozemské logistiky. Obchod s ruskou pšenicí je zase ochromený sankcemi Západu, v jejichž důsledku dramaticky rostou například náklady na pojištění její přepravy.

Česká republika je v pěstování pšenice sice soběstačná, ovšem pokud se zvýší cena na mezinárodních burzách, ceny stoupnou a ve výsledku to může zdražit potraviny, a to nejen z dovozu, ale i v ČR, protože Česko se řídí podle evropského trhu, především podle Německa.

Jaká odvětví zasáhlo zdražování nejvíce?

Nejvíce si připlatíme za slunečnicový olej. Z Ukrajiny pochází 88 procent oleje prodaného v Evropě. Ten by měl podle ekonomů podražit až o čtvrtinu.

"Válka omezí produkci, když bude zemědělských komodit málo, vyskočí ceny. Lidé se musí připravit na masivní zdražování u základních potravin,"

řekl ekonom Štěpán Křeček.

Zdražují se také chemické látky, které jsou klíčové pro výrobu průmyslových hnojiv, jak uvedl mimo jiné i mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Prudké zdražování již razantním tempem ovládlo ceny pohonných hmot. Průměrné ceny se už minulý týden poprvé dostaly nad 40, místy i nad 50 korun a dál stoupají. Litr Naturalu už se vyšplhal ke 47 Kč. Roste nejen cena nafty a benzinu, ale také zemního plynu (CNG). Česká vláda uvažuje o zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o zrušení silniční daně.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se zdražování ropy promítne do celé ekonomiky a bez zásahu vlády se může cena pohonných hmot do dvou týdnů dostat až k 50 korunám za litr. 

 

Ceny již stouply i v automobilovém průmyslu, i když zatím jen v řádu nižších procent. Podle rozhovoru Deníku E15 s ředitelem divize automotive JTEKT Evropa Petrem Novákem

„je ve výrobě hliníku či oceli je Ukrajina velmocí, produkuje i neon, který je potřeba pro výrobu čipů. Jsou signály, že s tím budou problémy. Pro dodavatelské firmy to jsou takřka neúnosné náklady navíc.“

Co na to čeští spotřebitelé?

Válka na Ukrajině roznítila především zájem Čechů o obranu vlasti i sebe samých. Vojenské e-shopy evidují obrovský růst poptávky po zbraních, střelivu i bojových kurzech. Mnoho lidí se hlásí nově také do české armády či aktivních záloh. Na zájem o zbraně reaguje i největší český výrobce ručních palných zbraní Česká zbrojovka, která kvůli dlouhodobě se zvyšující poptávce ze světa i z Česka navyšuje každoročně výrobu.

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, začali Češi nakupovat i jódové tablety. Podle Jiřího Rupricha z Centra zdraví, výživy a potravin Státního Zdravotního Ústavu je však snaha chránit se vysokými dávkami jódu z hlediska zdraví vysoce riziková a nežádoucí, protože nadbytek jódu může poškodit štítnou žlázu. 

Sítě lékáren v Česku zaznamenaly také zvýšený zájem o zdravotnické pomůcky pro lékárničky, jakou jsou obvazy či zdravotnická škrtidla, které pak Češi darují neziskovým organizacím na pomoc Ukrajině.

Čechy zajímá zlato

Golden Gate, Česká mincovna a další tuzemští prodejci zlata zaznamenali v posledních týdnech také zvýšený zájem o zlato. Zlato na mezinárodních trzích poprvé od léta předminulého roku překonalo hranici dvou tisíc dolarů a v porovnání se začátkem roku je vyšší zhruba o devět procent. Situace byla podobná i na počátku pandemie. Zlato je tradičně nahlíženo jako bezpečná komodita v nestabilních obdobích, zájem o něj tedy bude podle portfolio manažera Generali Investments CEE Patrika Hudce odviset od vývoje situace na Ukrajině.

Otevřít v galerii (4)
Zlaté cihly
Zlaté cihlyZdroj: Pixabay

Češi začali skupovat také zahraniční měny, kvůli rostoucí inflaci a slábnutí koruny hlásí směnárny zvýšený zájem o valuty, především v posledním týdnu.

Kvůli zdražování hrozí také neochota dojíždění za prací

„Změny ve spotřebě budou. Ceny pohonných hmot dosahují svého maxima. Následkem toho hrozí však mimo jiné omezení mobility pracovní síly, která je v ČR dlouhodobě jednou z nejnižších v rámci zemí OECD. Češi nejsou ochotni dojíždět za prací a tuto neochotu může zvyšování cen pohonných hmot ještě umocnit. Bylo by tedy celkem rozumné snížit DPH pohonných hmot, které tvoří v Česku značné procento finální ceny. Podobně již učinili například v Polsku.“

Řekl Martin Zeman z Národohospodářské fakulty VŠE pro Lp-Life.

Středeční jednání vlády: DPH se promíjet zatím nebude

Vláda diskutovala o možných řešeních minulou středu. Mezi zvažovaná opatření zařadila například zastropování cen strategických surovin, zejména pak energií a paliv, dále úpravy výše DPH či spotřebních daní, nastavení dalších bonusů nebo nových slev na poplatníka. 

Nakonec zvolila cestu trvalého zrušení silniční daně pro vozy do 12 tun i povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Stát bude také tvrdě dohlížet na to, aby prodejci nezneužívali situaci k neadekvátnímu navyšování marží za benzín či naftu.

Otevřít v galerii (4)
Ruka držící tankovací hlavici
Ruka držící tankovací hlaviciZdroj: Pixabay

Tento postup schvaluje například hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, který na Twitteru uvádí:

„Situace na trzích je dynamická a je možné, že teprve stojíme před největšími nárůsty cen energií. Proto si nechme případné snížení DPH do zásoby, kdyby se situace ještě víc zhoršila.“

​Takže i když situace není tak vážná, jako byla se začátkem vypuknutí pandemie, kdy si Češi dělali enormní zásoby, i nyní je potřeba mít se na pozoru. Média i ekonomové ujišťují, že není potřeba panikařit a skupovat mouku, olej a další trvanlivé potraviny, u nichž, se předpokládá nejmarkantnější zdražení, Češi chtějí být připraveni. Doufejme, že odborníci mají pravdu. I když daleko větší hrozbu představuje to, kdyby válečný konflikt přerostl do celé Evropy. 

Zdroje: iDnes, newstream.cz, seznamzpravy.cz, denik.cz, tnnova.cz, ct24, novinky.cz, byznys.hn.cz, forbes.cz, businessinfo.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze