Oblíbenost klasických cigaret neustále klesá. Není podporováno firmami ani ve veřejném prostoru, kuřáci se tak často uchylují k alternativám cigaret, které jsou brány jako cesta menšího zla. I kouření dnešní doby podléhá trendům. Jaké jsou ty nejsilnější? A jsou opravdu menším zlem než klasické cigarety?
Proti kouření se snaží bojovat i stát. V roce 2017, přesněji na Světový den bez tabáku, vstoupil v platnost zákon, který zakázal kouření v podnicích. Někteří si zákon pochvalovali, jiní odsuzovali. Nezbývalo jim ale nic jiného než si zvykat. Kouření se totiž může „pyšnit“ hrozivou statistikou, a je tedy logické, že stát cítil potřebu se situací kolem kouření ve veřejném prostoru něco udělat. Z dat ministerstva zdravotnictví z roku 2021 vychází, že celosvětově kouří 1,3 miliardy celkové lidské populace. Konkrétně v Česku si více než 2 miliony lidí každý den zapálí cigaretu. Ročně mají cigarety na svědomí 8 milionů životů, které jsou ukončeny předčasně, v České republice kouření způsobí až šestinu smrtí ročně.
Čísla nelžou. Proto cigaretový průmysl přichází s novinkami, které mají kuřáky odradit od klasických cigaret, ale stále je udržet u kouření a přijímání nikotinu v jiné formě. Které to jsou?
Nejoblíbenější alternativou klasických cigaret je elektronická cigareta, která funguje na principu zahřívání tabáku, ne jeho spalování. Například výrobky IQOS si celosvětově oblíbilo 16 milionů lidí, v České republice je to pak témě půl milionu. Je jasné, že nejzdravější cestou je vzdát se nikotinu úplně, v případě IQOS jde ale přece jen o lepší variantu. Nejvíce tělu totiž neškodí nikotin, ale dým, protože při spalování tabáku vzniká velké množství různých látek, které mohou být karcinogenní nebo jinak nebezpečné pro tělo. Americký Ústav pro kontrolu léčiv dokonce loni v červnu udělil tomuto výrobku status produktu s modifikovaným rizikem, čímž potvrdil posun od běžných cigaret.
Největším problémem nikotinových sáčků je fakt, že jsou dlouhodobě dostupné nezletilým dětem. Vzhledem k tomu, že neobsahují tabák, tudíž nejsou podle současné legislativy nějak omezovány. Oblíbené se tak staly primárně mezi dětmi školního věku, v minulém roce bylo nejvíce uživatelů nikotinových sáčků ve věkové skupině 15 až 24 let. Dlouhodobou oblíbenost si získal také u sportovců, ve svých počátcích patřily nikotinové sáčky k „povinné výbavě“ téměř každé hokejové či florbalové kabiny. Na rozdíl od jiných látek, jako je třeba marihuana, totiž není považovaný za doping, může ale krátkodobě zvyšovat výkonnost a soustředění. Dlouhodobé užívání a závislost má ale pak přesně opačné účinky. Proti nikotinovým sáčkům se snaží bojovat i čeští poslanci. Někteří poslanci hnutí ANO předložili novelu zákona, která by měla omezit nejen prodej mladistvým, ale také reklamu na tyto výrobku. Podle předkládajících totiž obaly působí atraktivně a nikotinový výrobek nepřipomínají ani v nejmenším. Samotná společnost BAT, která vyrábí pravděpodobně nejoblíbenější nikotinové sáčky VELO, věkové omezení prodeje podporuje a zároveň podle svých slov apeluje i na prodejce, aby výrobek prodávali pouze zletilým. Podle slov mluvčího společnosti jsou ale nikotinové sáčky zodpovědné za snížení počtu kuřáků klasických cigaret.
Snížení škodlivin je sice výhodou oproti cigaretám, které zatěžují primárně plíce, oproti tomu ale nikotinové sáčky poškozují sliznici ústní, sliznici jícnu a také žaludku. Problematické je hlavně u dětí, protože může relativně snadno dojít k předávkování. To pak v krajních případech může způsobit závažné problémy, například zvýšený krevní tlak nebo poškození části mozku.
Řeč je o Elf bar. Že jste o tomhle výrobku nikdy neslyšeli? Jde o jednorázovou cigaretu s atraktivnímu příchutěmi, která si získala hlavně mladé. Za jediný rok vzrostlo kvůli používání produktů fungující na podobném principu jako elf bar z 0,89 procent na 56,7 procent kuřáků ve věku 18 let. Kromě toho, že není dobrá pro zdraví, je škodlivá také pro životní prostředí. Po jejím vykouření se totiž vyhazuje. Proti téhle nebezpečné novince, kvůli které začínají kouřit i ti, kteří dříve nekouřili, se snaží zbrojit Evropská komise. Navrhla totiž zákaz Elf bar a dalších ochucených nahřívaných tabákových produktů. Jde o součást plánu v boji s rakovinou.
říká Stella Kyriakides, komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin.
Alternativ ke klasickému kouření je mnoho. Většina z nich ale nepomáhá se závislostí, spíše naopak. Pokud tedy chcete přestat kouřit, je potřeba omezit veškerý přísun nikotinu.
I někteří influenceři zjistili, že vzhledem k oblíbenosti mezi dětským publikem se dá na elektronickách cigaretách vydělat. Příkladem může být youtuberka a influencerka Denisa Kouřílková, která je známá spíše pod přezdívkou Sugar Denny. Pod názvem Ochucený vzduch se rozhodla prodávat takzvané "vapíky", které jsou podle jejích slov bez nikotinu. Jejich výhodou by mělo být podle popisu na e-shopu obsah guarany a bezlepkové složení. Kolem byznysu youtuberky se nejen v komunitě vaperů, ale také širší veřejnosti. Je totiž patrné, že youtuberka cílila hlavně na děti a mladistvé, kteří tvoří velkou část jejího publika. Po vlně negativních reakcí byl e-shop Ochucený vzduch zrušen.
Zdroje: mzcr.cz, ec.europa.eu, e15.cz, novinky.cz, refresher.cz, heyfomo.cz, abcnews.go.com, royalvape.cz, antiyoutuber.cz