Top hledané
Výsledky (0)
Receptem na spokojený partnerský život je pořádek ve financích

Na vlastní pěst: Ve dvou se to lépe táhne, peníze bývají ale skoro vždy na prvním místě

Radek Polák
07. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Pouze zamilovanost na dobrý vztah nestačí

Víte, proč se lidé nejčastěji rozchází? Na prvním místě je nevěra a na druhém hned peníze. Právě nekonečné diskuse nad tím, kdo bude co platit a v jaké výši mohou způsobit, že se vztah rozpadne a už se nedá dohromady. Jak tomu předejít? Spolu s manželkou jsme si kvůli tomu trochu přehodnotili systém, jak fungují naše rodinné finance.

Řada žen již na začátku vztahu počítá s tím, že hlavou v oblasti financí bude muž. Tedy že bude platit společné večeře, výlety a další aktivity. Některé z nich jsou na nich dokonce závislé do té míry, že v případě partnerova náhlého úmrtí či odchodu za jinou ženou nevědí, jak v následujícím období provoz vlastní domácnosti zajistit. Nemohou se totiž opřít – minimálně na začátku, než se vypořádá dědictví či nestanoví výživné - o dostatek vlastních peněz, jež by měly na účtu a současně se třeba navíc ještě starají o jejich společné děti.

Manžel od nás odešel doslova ze dne na den. Byl to pro nás šok, v prvních dnech jsem vůbec nevěděla, co mám dělat a jak to vysvětlit dětem,“

přiznala se mi před nedávnem bývalá spolužačka Marta.

I díky tomu jsem si lépe uvědomil, že právě kvůli péči o děti jsou ženy v nevýhodě. Jejich důchody se kvůli tomu krátí.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Začal jsem uvažovat, zda na tom opravdu něco nebude mít společný účet, i když to tak obvyklé zatím není. Podle anket má až dvě třetiny párů svoje účty oddělené. Má li žena pak akutní nedostatek peněz, dokáží si prý o nové říci jen zhruba v polovině případů. Pohádat se kvůli tomu je pak ochotná pouze pětina z nich.

Otevřít v galerii (3)
Muž je ten, kdo zpravidla platí
Muž je ten, kdo zpravidla platíZdroj: Pixabay

Emancipace platí i ve financích

Na druhou stranu je již také zcela běžné, když některé z žen mají vyšší platy a mohou si toho tudíž v běžném životě také dovolit mnohem vyšší útratu. Většina partnerů zná také příjem své drahé polovičky. V průzkumech, které se tomu u nás věnují, to přiznávají více než dvě třetiny dotázaných.

Fungování s penězi se v rámci moderních rodin v čase mění. Osobně nevidím důvod, proč by také ženy neměly mít vlastní rezervy,“

říká prezidentka organizace Business & Professional Women ČR Lenka Šťastná.

Mnohem méně Čechů se přiklání k uzavření předmanželské smlouvy. Dokument, jenž popisuje společné jmění manželů a způsob, jakým s ním budou nakládat, má zpravidla jen okolo 3 procent z nás. Ani mne to doteď příliš netížilo. Jedná se přitom o dost podstatnou věc, protože předmanželská smlouva může v případě rozvodu nebo exekuce jednoho z manželů uchránit před ztrátou majetku.

Odborníci na mezilidské vztahy proto doporučují, aby partneři dodržovali několik základních podmínek, které jim nakládání s financemi ulehčí.

Otevřít v galerii (3)
Narození dětí přináší další zvýšené náklady
Narození dětí přináší další zvýšené nákladyZdroj: Pixabay

Jak se dohodnout, abychom se nedostali do problémů

Společně s manželkou jsme si sedli a dohodli se, jak mít v našich financích lepší pořádek. Na prvním místě je třeba mít přehled o tom, jaké jsou vaše skutečné příjmy a výdaje. Že se to zdá být na první pohled zřejmé? Divili byste se, kolik lidí neví, kolik každý měsíc utratí peněz. Ani my jsme nebyli výjimkou.

Zohlednit se přitom musí všechny náklady. Ať již se jedná o výdaje na děti, bydlení, služby, pojištění či spoření. K těm nepravidelným pak nejčastěji patří mimo jiné nákupy školních potřeb, obědy v restauracích, výdaje na sport, kulturu či cestování. Stanovte si jako pár pro uvedené náklady limity. A pokud chce jeden z vás tento limit překročit, ať daný produkt či službu zaplatí celou ze svého.

Na základě přehledu příjmů a výdajů si sestavte finanční plán. Ten ale musí vycházet nejen z krátkodobých, nýbrž i dlouhodobých příjmů a útrat. Co se do takových nákladů zahrnuje? Například daňové odvody, doplatky za služby, narozeniny členů rodiny nebo náklady spojené s vánočními svátky. Počítejte s tím, že některé měsíce v roce, jako jsou červenec, srpen, září či prosinec, bývají pro rodinné rozpočty náročnější než ty ostatní. Zjistili jsme, že v našem případě se roční výdaje vyšplhají dohromady přes půl milionu korun. Příjmy zůstávají naštěstí ale stále vyšší.

Otevřít v galerii (3)
Peníze by nás neměly rozdělovat
Peníze by nás neměly rozdělovat Zdroj: Pixabay

Rezerva se vždycky hodí

Jestli plánujete ještě nějaké jiné investice, jako jsou stavba či rekonstrukce domu nebo stěhování, doporučuje se připravit si na ně detailní rozpočet. A nezapomeňte ani na finanční rezervy. Je důležité dívat se přitom za horizont. Pokud takové finanční rozhodnutí ovlivní váš život na dlouho dopředu, finance si podle toho musíte včas uspořádat. Typickým příkladem je hypotéka. Nastavte si ji tak, abyste zvládli vedle toho i mateřskou, kdy budete žít jen z jednoho platu, a další výdaje, jako je třeba leasing nového auta. V záloze byste měli mít dohromady s partnerem objem prostředků, které představují minimálně 5 až 7 vašich měsíčních platů. Nebuďte na sebe při kalkulaci rezerv až příliš přísní. Budete li ji mít nízkou, povede to k frustraci z nedostatku „finanční svobody“ a časem možná i k obcházení pravidel, která jste si předtím nastavili. V našem případě jsme si finanční rezervu raději zvýšili o dalších 50 tisíc korun.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

S tím, jak se mění společnost, objevují se i nové názory na to, jak by měly partneři s penězi nakládat. Čím dále častěji se bude do popředí pravděpodobně dostávat trend finanční nezávislosti žen a mužů. To by ale rozhodně nemělo znamenat, že se nebudou skládat na investice, které by jinak přesáhly jejich vlastní možnosti financování.  My jsme se se ženou dohodli, že si necháme účty sice oddělené, pravidelně se ale budeme radit, jak si vše lépe finančně naplánovat.

 

Zdroje: Business &Professional Women ČR, vlastní dotazování

     

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze