Top hledané
Výsledky (0)
Má se lékař v každém případě snažit o prodloužení lidského života? Kdo má dělat rozhodnutí na konci života? Lékař, zdravotníci, pacient, jeho rodina? Máme právo žádat smrt?

Slovenská herečka Paveleková podstoupila asistovanou sebevraždu. Jak dobrovolná smrt probíhá a co při ní cítíte

Kristina Valachyová
03. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Asistovaná sebevražda

Pomáhat druhým umírat je tabu i v roce 2022. Jen několik evropských zemí, včetně Belgie, Lucemburska, Nizozemska a nejznámější Švýcarsko v současnosti legálně povoluje smrt na základě vlastního rozhodnutí za asistence lékařských specialistů. Dobrovolnou smrt se rozhodla podstoupit i herečka Paveleková, a to ve Švýcarsku. Dlouhodobě ji trápily zdravotní problémy, se kterými už podle jejích slov nemohla žít. 

V zemích, kde je asistovaná sebevražda legální, postup provádějí organizace, které se této praxi věnují. Pacientům hledajícím smrt je přidělen „průvodce“, někdo, kdo pečuje o jejich konkrétní potřeby během jejich posledních dnů, včetně plánování dat smrti a nákupu potřebných smrtících látek. Pro takové ukončení života se bohužel rozhodla rodačka ze slovenského města Poprad, roky žijící a působící v Hollywoodu, Kateřina Paveleková. Pro dlouhotrvající zdravotní problémy se rozhodla podstoupit asistovanou sebevraždu. Měla pouze 41 let.

Kdo byla Kateřina Paveleková?

Kateřina Paveleková doma na Slovensku příliš známá nebyla, ale žila v Hollywoodu a setkávala se s těmi největšími hvězdami. Bohužel, život jí ztrpčovalo několik zdravotních problémů a její stav se zhoršil natolik, že se rozhodla ukončit svůj život. Mělo se tak stát ve Švýcarsku na soukromé klinice, kde se takové služby poskytují. Paveleková měla ukončit svůj život už 1. června 2023. Z tohoto dne pochází i její poslední příspěvek na Instagramu.

„Moje tělo je příliš slabé na to, abych bojovala s nemocí. Nemám už více sil, proto jsem se rozhodla ukončit svůj život v asociaci Pegasos ve Švýcarsku. Tato nemoc mě ochromila, znemožnila mi pracovat nebo vést společenský život a nejsem už vůbec schopna si užívat života,“

napsala herečka na sociální síti.

Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373,

„Dýchání se pro mě stalo těžším a těžším a bolestivým, a funkce mých plic se zhoršovala. Děkuji za vaše přátelství a podporu během posledních let,“

dodala na sociální síti.

Herečce byla diagnostikována myalgická encefalomyelitida, známá také jako chronický únavový syndrom spojený s bolestí svalů a zánětem mozku a míchy a lékaři v jejím případě měli také podezření na amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), což je vzácné neurologické onemocnění.

Co je chronický únavový syndrom
Chronický únavový syndrom je porucha, při které se postižený cítí bez zjevné příčiny stále vyčerpaný, stěžuje si na bolesti hlavy, kloubů i krku. Příčina syndromu není jasná, za nejpravděpodobnější se v současnosti považuje oslabení imunitního systému vlivem zhoršeného životního prostředí.

Samotná herečka ve svém posledním odkazu tvrdí, že za její zdravotní problémy může posilovací vakcína proti covid-19. Oficiální lékařská zpráva však v případě jejího úmrtí vydána zatím nebyla.

„Posilující vakcína, kterou jsem dostala před více než rokem, totálně zničila mé zdraví, mé tělo a můj život. Není jiné cesty než ukončit mé utrpení, než přes rozhodnutí, které jsem udělala,"

šokovala vyjádřením ke smutnému rozhodnutí.

Její stav se rapidně zhoršil na konci května 2023. Ještě v dubnu letošního roku zveřejnila záběry ze slunečního Egypta a krátce na to se bavila na párty.

Kateřina Paveleková chodila na různé hollywoodské párty

Jednou z dobrých přítelkyň zesnulé herečky byla i herečka Lucia Oškerová, která čeká dítě s hercem Michaelem Anthonym Hallem. Právě na její předporodní oslavě, kde byl mimo jiné Robert Downey Jr., byla před dvěma měsíci i Kateřina a její slova zněla optimisticky, těšila se na miminko své kamarádky. Není známo, co se během pár týdnů událo, že to bylo nesnesitelné až na neúnosnou hranici. Kateřina si zahrála ve vícero filmech menší role, například po boku Iana Zieringa a Tary Reid ve filmu Žraločí tornádo, ukázala se i v trhácích Tehdy v Hollywoodu či Babylon, nebo Fool's Paradise.

Celé situaci je těžko uvěřit zejména proto, že i když hereččina diagnóza byla známa i jejím fanouškům, sociální sítě krmila zejména pozitivními příspěvky a vypadá to tak, že život se snažila užívat si do poslední chvíle.

Co je Pegasos?

Švýcarská asociace Pegasos je nezisková organizace dobrovolného umírání (VAD) se sídlem v Basileji ve Švýcarsku. Pegasos věří, že je lidským právem každého rozumného dospělého člověka se zdravou myslí, bez ohledu na jeho zdravotní stav, zvolit si způsob a načasování své smrti.

Náklady na VAD

Servis v CHF

 

Hodnocení a administrativa

3 000

 

VAD jmenování, včetně Lékařské konzultace

4 300

Pohřební služby atd.

2 150

Po administraci VAD

550

CELKEM                                                         10 000 CHF

Eutanazie a asistovaná sebevražda jsou dvě odlišné věci

V souvislosti s Kateřininou smrtí se okamžitě začaly používat pojmy asistovaná sebevražda a eutanazie. Jedná se však o dvě odlišné věci. Jean-Jacques Bise z Exit specializující se na asistovanou smrt pro magazín Vice vyprávěl o rozdílech mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií a o tom, jak celý proces probíhá.

Eutanazie je usmrcení na žádost pacienta, když mu smrtící látku aplikuje lékař.

Asistovanou sebevraždu provádí osoba sama. Mohou vypít smrtící látku. Pokud osoba už není schopna pít, nakapou jí a sami začnou smrtelnou infuzi.

„Dosud jsme nikdy neměli situaci, že by se osoba nemohla úplně hýbat, ale pokud by tomu tak bylo, našli bychom řešení, jako například spuštění procesu mrkáním. Na druhé straně eutanazie je smrt vykonána jinou stranou. Při asistované sebevraždě je konečný akt na samotném pacientovi, on sám si musí podat látku, která způsobí jeho smrt. Asistent pomáhá jen s plánováním, pořízením potřebných látek a jejich „nachystáním“. Pokud člověk není například schopen vypít smrtící koktejl, dostane infuzi a on sám si ji potom spustí,“

říká Bise pro magazín Vice.

Jak to probíhá

Nejprve jeden z lékařských specialistů zhodnotí jeho stav a zda splňuje kritéria pro asistovanou sebevraždu. Pacient musí trpět závažnou medicínskou diagnózou nebo být v terminálním stadiu onemocnění.

„Pokud pacient splňuje podmínky, vybereme datum. V den zákroku se pacienta hned ráno ještě jednou zeptáme, jestli je stále rozhodnut podstoupit asistovanou sebevraždu. Pokud si to rozmyslí, zastavíme celý proces. Naší prací je nakonec pomáhat lidem, a ne nutit je,”

dodal Jean-Jacques Bise.

„Pokud chtějí v proceduře pokročit, dáme jim tabletku proti nevolnosti, protože smrtící produkt, který musí spolknout – pentobarbital – je extrémně hořký. Po podání 15 gramů pentobarbitalu pacient klidně usne. Trvá asi 20 minut, než lékař může konstatovat smrt. Následně kontaktujeme policii a poskytovatele pohřbu,”

uvedl Bise.

Slibovaná klidná smrt pacientům však může ve skutečnosti skončit s nesnesitelnou bolestí, píše Live Action. Exit používá zmíněný lék pentobarbital, který se používá k anestezii před operací - ale ve vysokých dávkách může způsobit zástavu dýchání. Doporučuje se podávat pomalu rychlostí 0,05 g za minutu. Ale během asistované sebevraždy a eutanazie se podává již 9 g za minutu.

F. Hanna Campbell, inženýrka specializující se na neuropsychiatrii v AI Therapeutics, říká, že je to velký problém. Podle Campbellové existují varování, že lék by v takové dávce způsobil gangrénu a bolesti kloubů v celém těle, jakož i podráždění tkáně. Protože se pentobarbital nedostane do centrálního nervového systému okamžitě, existuje riziko, že ti, jejichž droga zabije, budou trpět bolestí před smrtí. Campbellová také poznamenala, že tento lék a další používané při eutanazii nejsou schopny způsobit smrt nebo mozkovou smrt ani do hodiny po podání a že lékaři, kteří se podílejí na asistované sebevraždě a eutanazii, pacienty zavádějí.

Bise tvrdí, že jeho úkolem je pomáhat lidem, ne je nutit. Pokud však Exit a jiné organizace zavádějí lidi, nemůže to být pravda. Kromě toho, hlavní důvody, proč lidé volí asistovanou sebevraždu, jsou to, že nechtějí být zátěží pro své rodiny, jsou depresivní a ztratili naději – ne proto, že by chtěli předcházet bolesti nebo mít tzv. důstojnou smrt. To není racionální myšlení, to je zoufalství. Kromě toho některé zdravotní pojišťovny prosazují asistovanou sebevraždu pro jednotlivce s onemocněními, jako je rakovina, místo aby nabízeli, že budou platit za skutečnou léčbu. Už jen to by mohlo člověka přimět k sebevraždě. Ale když se pomoc nabízí jako řešení a ne smrt, až 72 % starších lidí, kteří vyjádřili přání zemřít změnili názor.

Bise říká, že lidem poskytuje „úlevu“ a že „se cítí osvobozeni“, když umírají.

Kolika lidem pomohl Exit zemřít?

„Minulý rok jsme pomohli 369 lidem. Bylo to 223 žen a 146 mužů. Studie ukazují, že ženy častěji žádají o asistovanou sebevraždu než muži. Pomohli jsme spolu zemřít i čtyřem párům, což je požadavek, se kterým se setkáváme stále častěji. Mluvíme o starších lidech, kteří jsou manželi celá desetiletí a chtějí spolu zemřít. Často jeden z nich trpí těžkou chorobou nebo má ochromující postižení. Poslední pár, který jsme vedli, bylo celkem 65 let. Jeden bez druhého si neuměli představit život,"

 

dodává Bise pro magazín Vice.

Proč si myslíte, že víc párů chce zemřít spolu?


„Mluvíme o starších lidech, kteří jsou manžely několik desetiletí a chtějí spolu zemřít. Často jeden z nich trpí těžkou chorobou nebo má ochromující postižení. Poslední pár, který jsme vedli, bylo celkem 65 let. Jeden bez druhého si neuměli představit život.“

 

Jsou nějaká úmrtí, která vám utkvěla v paměti?


„Vzpomínám si na jeden případ, kdy byli přítomni vnoučata při odchodu své babičky. Než vypila pentobarbital, přečetli si několik básní. Potom její vnuk začal hrát na housle a ona usnula při jeho hudbě. Je to moment, na který nikdy nezapomenu, bylo to tak klidné, tak dojemné,“

vzpomíná Bise.

Magazín se zajímal i o to, zda pacienti rozhodnutí umřít vyslovují i ​​nějaká poslední slova.

„Řekl bych, že nejčastěji slyšíme „konečně“. Garantuji vám, že po tolik utrpení už život není tím, čím býval. Pro tyto lidi je smrt často úlevou, cítí se osvobozeně,”

řekl expert na umírání.

Zdroj: Live Action.com, Exit.com, Instagram, Vice.com, Pluska.sk, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze