Top hledané
Výsledky (0)
Tchaj-wan založil masový vrah, ale dnes jde o atraktivní turistickou destinaci.

Zahájení přímé linky Česko - Tchaj-wan: co láká cestovatele na ostrově, který je v centru geopolitického soupeření

Radim Červenka
19. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ilustrační foto: Slavnostní zahájení provozu přímé letecké linky Hainan Airlines spojující Prahu a Peking

Nová přímá letecká linka na Tchaj-Wan otevírá cestu za novými cestovatelskými zážitky, co je na ostrově, který stojí v centru geopolitického soupeření k vidění?

Střecha kláštera Wen Wu.
Farma na Tchaj-wanu.
Památník generála Čankajšeka

Dnes v Praze přistálo první letadlo na nové pravidelné lince přímého spojení mezi Tchaj-wanským hlavním městem Tchai-pejí a Letištěm Václava Havla v Praze. 

"Na Letišti Václava Havla dnes proběhlo slavnostní otevření přímé linky Praha - Tchaj-pej. Letadlo společnosti China Airlines bude do Tchaj-peje létat 2x týdně a na Tchaj-wan se jím dostanete již za 14 hodin,"

informovala na svém twitterovém účtu odbornice na Tchai-wan, která na ostrově také dlouhodobě žila, Markéta Záhumenská.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Dvakrát menší, nebo dvakrát větší?

Ačkoliv první let, který se také z Prahy dnes vrací právě na Tchaj-wan využívali v hojné míře příslušníci tuzemské vietnamské menšiny mířící do Hanoje, otevírá dopravní linka jednodušší cestu pro milovníky cestování po Asii. Jaké zajímavostí se s ostrovem pojí a co je na něm k vidění?

Ostrov je rozlohou 36 197 km2 zhruba poloviční oproti České republice, jinak je země v podstatě dvakrát větší, díky počtu obyvatel  (23,5 miliónů) nebo velikostí hlavního města, Tchaj-pej s 2,6 miliony obyvatel je tak akorát dvakrát větší než Praha. 

Úředním názvem země je Čínská republika, na rozdíl od pevninské Čínské lidové republiky a navazuje na svrženou republiku Kuomintangu. V roce 1949 generál Čankajšek uprchl se svou armádou na Tchaj-Wan po prohrané občanské válce s čínskými komunisty. Ostrov se mu podařilo uhájit jen díky angažmá USA v oblasti a válce v Koreji v 50. letech.

Důsledkem do dnešních dní je, že Tchaj-wan není mezinárodním společenstvím oficiálně uznávanou zemi, až na pár výjimek bezvýznamných států (jedinou evropskou zemí, která Tchaj-wan uznává je Vatikán).

Socha masového vraha a chrám tří náboženství

V roce 1996 se zde konaly první demokratické volby a v dalších volbách v roce 2000 se k moci dostala opozice Kuomintangu. Otevřeně se tak začalo mluvit o vládě zakladatele státu a zároveň krutého diktátora Čankajšeka.

Na svědomí má masové vyvražďování miliónů lidí a podle historiků se řadí k největším masovým vrahům dějin společně s Hitlerem a Stalinem. Známé je například vhazování lidí do kotlů parních lokomotiv za jeho vlády. Diktátor má na ostrově však stále svou pamětní síň, kde je možné si prohlédnout jeho sochu. Jinak s ním spojený kult osobnosti se na Tchaj-wanu postupně vytrácí.

Obdivovat na ostrově je však možné historii i z méně drastických úhlů. V zemi se nachází řada konfuciánských, taoistických a budhistických klášterů se svou typickou architekturou. jedním z nejzajímavějších je chrám Wen Wu, který je chrámem všech tří uvedených náboženství. Něco podobného v Evropě neuvidíme.

Nejvyšší hora a útok na Pearl Harbor

Tchaj-wan patří k atraktivním turistickým destinacím, také díky svému přírodnímu bohatství. K hlavnímu ostrovu náleží ještě řada menších a mezi turisticky nejvyhledávanější patří Orchidejový ostrov, kde se mohou návštěvníci kochat květinami v jeho názvu.

Na ostrově se nachází také několik národních parků. Turisticky nejatraktivnější je Národní park Taroko se svým mramorovým kaňonem a řadou vodopádů. Žijí v něm, podobně jako na Orchidejovém ostrově, také původní obyvatel s nimiž je zde možní se setkat. Dnes jsou Číňané na ostrově dominantním etnikem (95 %), ale přibližně 2,5% populace tvoří domorodci austronéského původu, kteří se fyzicky od Číňanu odlišují a z Tchaj-wanu se před dlouhými tisíciletími rozšířili na Nový Zéland nebo Madagaskar.

Část ostrova je hornatá a na své si tak zde mohou přijít i horolezci. Nejvyšší hora Jü-šan nebo-li Nefritová hora měří 3952 metrů nad mořem a jedná se o nejvyšší horu Asie mimo Himaláje. Když během druhé světové války Japonci obsadili Tchaj-wan, stala se nejvyšší horou Japonska a její název byl použit jako šifra pro útok na Pearl Harbor.

Tchaj-wanem procházela pohnutá minulost 20. století, zájemci o její bližší prohlédnutí, si tak díky novému přímému letu mohou zkrátit cestu. 

Zdorje: cksmh.gov.tw, wenwu.org.tw, scienceworld.cz, travelmag.cz, idnes.cz, novinky.cz, seznammedium.cz, twitter.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze