Top hledané
Výsledky (0)
Ačkoliv je vítěz německých voleb dopředu znám, jakým směrem se největší evropská země bude ubírat je nejasné.

Vítěz německých voleb je dopředu znám. Merz slibuje radikální změny, stará škola poválečného Německa končí

Radim Červenka
20. února 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Demonstrace v Německu

Favoritem víkendových voleb v Německu je CDU/CSU pod vedení Friedricha Merze. Velké otazníky však panují nad tím, s kým by mohl po volbách uzavřít koalici. Druhá na pásce je totiž krajně pravicová AfD s níž se CDU/CSU shoduje na tématu řešení migrace. Po několika útocích nelegálních migrantů v zemi se otázka dostává do popředí politického zájmu. Merz zároveň čelí demonstracím, kde se často skloňuje nebezpečí návratu fašismu v zemi. Nová vláda čelí geopolitickým problémům a také ekonomickým změnám.

"Top tři témata napříč německými voliči podle průzkumu YouGov. 34 % důchody, 33 % migrace a azylová politika, 31 % bydlení a nájmy. Voliči každé ze stran se ale logicky soustředí na jiná témata. CDU/CSU: důchody, migrace, ekonomika. AfD: migrace, kriminalita, důchody. SPD: zdravotnictví, bydlení a nájmy, ekonomická nerovnost. Zelení: ochrana klimatu, ekonomická nerovnost, školství. Linke: ekonomická nerovnost, bydlení a nájmy, ochrana klimatu. Rozdíly v tématech jsou velké,"

popsal politický analytik a profesionální volební sázkař Michal Syrový na X témata, které rezonují v Německu před blížícími se volbami.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Německo na akciovém trhu válcuje Trumpovy USA

Ekonomické otázky jsou při tom s dalším velkým tématem migrace úzce spojeny. Německo je třetí největší ekonomikou světa za podstatně lidnatějšími státy jako je USA a Čína. Německé továrny při tom mají velký hlad po pracovní síle. Cizinci za prací do země jako tzv. gastarbeiteři proudí už od poloviny 50. let.

Zároveň se však hovoří o problémech německého automobilového průmyslu, kdy největší světový výrobce automobilů Volkswagen dokonce zavřel několik svých továren v zemi, což je považováno za symbol problémů tamější ekonomiky.

Německý akciový index DAX při tom trhá rekordy a růstem hodnoty výrazně překonává svůj americký protějšek. Investice do amerického trhu tvoří 70 % všech celosvětových investičních nákladů a s celní politikou Donalda Trumpa tamější investoři přesunují své vklady do Německa. Příčinou je, že i v případě německých akcií dominují moderní technologické firmy a tak má země nejspíše našlápnuto k určité ekonomické transformaci.

Potřeba nové pracovní síly z cizích zemí v ekonomice začíná budit odmítavá stanoviska i v politice. S poslední vlnou migrace z blízkého východu, která se rozproudila v roce 2015, se v zemi vnímání cizinců mění. Několik medializovaných násilných činů v loňském roce spáchaných migranty se stalo zásadní otázkou aktuální politické kampaně.

Sáhne radikální Merz po kontroverzní AfD

Ještě před volbami Friedrich Merz inicioval hlasování ve Spolkovém sněmu ohledně zpřísnění přístupu k migraci a neváhal se opřít o hlasy krajně-pravicové AfD. Tím porušil dohodu všech ostatních stran nespolupracovat se stranou s nacistickou tradicí a financovanou ruskými penězi z Kremlu.

Část německé veřejnosti je touto spoluprací šokována a pravidelně proti Merzovi pořádá demonstrace. Ty sice nebráni tomu, aby jeho strana dominovala volebním preferencím s náskokem téměř 10 % nad druhou AfD, ale zároveň se po nedělním hlasování pozornost upírá k tomu, s kým půjde Merz do koalice. Potenciální partneři mimo AfD v podobě sociálních demokratů s dosluhujícím kancléřem Olafem Scholzem nebo Zelených, radikální řešení v podobě uzavírání hranic navzdory Schengenu odmítají. CDU/CSU na nich při tom trvá.

"Od chvíle, kdy v roce 2022 po deseti letech čekání převzal vedení strany, sliboval Merz, že bude radikální. Ve věku 69 let pevně patří k poválečné generaci Němců z období baby-boomu, kteří považovali tvrdohlavou stabilitu za mechanismus přežití a za ztělesnění nové značky své země. On se však rozhodl, že se bez toho obejde. I když není jasné, co bude následovat - Merz bude muset ještě vytvořit koalici s dalšími centrističtějšími stranami, konzervatismus staré školy skončil. Když už začal, opravdu někdo věří, že v budoucnu opravdu nebude spolupracovat s AfD?"

hodnotí na serveru Politico zásadní problém německé politiky před volbami britský znalec tamější politiky John Kampfner. Dává tak za pravdu obavám demonstrantů z německých ulic a považuje Merzův odmítavý postoj k AfD jako dočasný.

Zdroje: autorský text, Politico, Worldometers, Novinky.cz, CNBC, X.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze