Americký prezident Donald Trump označil Volodymyra Zelenského za diktátora. Ukrajinský lídr vysvětlil, že Trump žije v dezinformačním světě. Sociální dávky v Česku se rozdělují velmi složitým a neefektivním způsobem. V Egyptě byla nalezena první hrobka faraona od dob objevu Tutanchamonova místa posledního odpočinku. Podle vědců se v Pyrenejích a Alpách nacházejí obrovské zásoby bílého vodíku, který by se mohl stát bezemisních energetickým zdrojem budoucnosti.
Prezident Trump strávil den útoky na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nazval ho "diktátorem" a prohloubil rozkol mezi oběma vůdci. Jeho útoky přišly poté, co Zelenskyj v reakci na americko-ruské rozhovory v Saúdské Arábii, z nichž byl Kyjev vyloučen, prohlásil, že americký prezident "žije v dezinformačním prostoru" řízeném Moskvou. V projevu na investičním setkání na Floridě, které podpořila Saúdská Arábie, Trump řekl, že jediná věc, v níž je Zelenskij "opravdu dobrý, je hrát Joea Bidena jako na housle".
Urážka "diktátora" rychle vyvolala kritiku evropských představitelů včetně německého kancléře Olafa Scholze nebo britského premiéra Keira Starmera, který připomněl podobu situace s pozicí Velké Británie jenž jediná v Evropě dokázala vzdorovat nacistickému Německu a v zemi neprobíhaly volby, uvedla BBC.
Podle analýzy Caritas Cares, o níž informovala ČTK, příspěvek na bydlení často pobírají lidé se slušnými příjmy. Český systém sociálních dávek je složitý a sociální podporu pobírá aktuálně jen čtvrtina lidí, kteří na ni mají nárok.
"V roce 2022 mohly domácnosti čerpat dávky za 59 miliard korun, ve skutečnosti se vyčerpalo 19 miliard,"
uvedl analytik Jiří Vraspír. Systém zjednoduší novela současné vlády, nárok ze současných 29 % obyvatel klesne na 22 %. Podle zprávy je však změna legislativy příliš restriktivní.
Egyptologové objevili první hrobku faraona od doby, kdy byla před více než sto lety odkryta Tutanchamonova hrobka. Hrobka krále Thutmose II. byla poslední neobjevenou královskou hrobkou 18. egyptské dynastie.
Britsko-egyptský tým ji nalezl v západních údolích thébské nekropole nedaleko města Luxor. Vědci se domnívali, že pohřební komory faraonů 18. dynastie se nacházejí o více než 2 km dále, blíže k Údolí králů. Posádka ji našla v oblasti spojené s místy odpočinku královských žen, ale když se dostala do pohřební komory, zjistila, že je zdobená znaky faraona, informovala BBC.
Podle nové studie se v horských pásmech mohou nacházet velké zásoby bílého vodíku, což zvyšuje naději, že tento čistý plyn bude možné vytěžit a podpořit tak úsilí o řešení klimatické krize. Tým vědců využil počítačové modely, které simulovaly pohyb tektonických desek planety a určily oblasti, kde jsou vhodné podmínky pro vznik bílého vodíku. Podle studie zveřejněné ve středu v časopise Science Advances zjistili, že potenciálními místy k těžbě jsou pohoří, jako jsou Pyreneje a evropské Alpy.
Bílý vodík si v poslední době získal pozornost díky svému potenciálu pomoci nahradit fosilní paliva, která ohřívají planetu. Teprve před několika desetiletími začali někteří vědci tvrdit, že toto výkonné palivo, nazývané také "přírodní" nebo "geologický" vodík, existuje ve velkém množství v zemské kůře. Od té doby geologové zkoumají, jak se tvoří a kde se může nacházet. Hlavním problémem bylo zjistit, kde najít dostatečně velké množství, které by bylo užitečné pro nenasytný energetický apetit lidstva, napsala na svém webu CNN.
Zdroje: CNN, BBC, ČTK