Top hledané
Výsledky (0)
Julie se věnuje etiketě přes šest let.

"Žena je společensky významnější než muž. Pánové se k ní ale neumí chovat," říká odbornice na etiketu Balobanova

Barbora Štöklová
21. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Expertka na vybrané chování Julie Balobanova

Také se lehce orosíte, když dostanete pozvání do michelinské restaurace? Nevíte, jak udělat dojem na pracovním pohovoru nebo jak se chovat na pohřbu? Julie má všechny tyto rady v malíku a ráda se s vámi o ně podělí. Roli hraje dresscode i příchod včas. Jakých nejčastějších faux-pas se nejčastěji dopouštějí muži a jak zachránit trapnou situaci? 

Julie Balobanova je učitelka elegance a stylu. Etiketě se věnuje už více jak šest let a o její kurzy je rekordní zájem. Vystudovala Vysokou školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a na svém Instagramu se stará o osvětu základních typů jak se chovat u stolu, na plese nebo jak správně nabídnout tykání. V rozhovoru pro LP-Life zmínila jakých faux-pas se nejčastěji dopouští muži i ženy a jak se správně chovat při společenské události.

„Jednou z nejčastějších chyb, kterou pozoruji, je špatné držení sklenice na víno. Týká se to nejen žen, ale také i mužů. Sklenici na víno bychom neměli držet za její tělo, jelikož hrozí riziko zanechávání otisků prstů na sklenici, která by měla zůstat čistá a naleštěná. Proto sklenici na víno držíme za její stopku. Další chyba je též spojena se sklenicemi na víno, týká se zanechávání otisků rtěnky na sklenici. Tomuto faux pas bychom se měly my ženy vyhnout. Proto se před jakoukoliv společenskou událostí uchýlíme do ústraní a otřeme si vnitřní část rtů papírovým ubrouskem. Pokud k zanechávání otisku rtěnky již došlo, neměly bychom se otisku zbavovat ubrouskem. V tomto případě se snažíme pít pouze z jedné strany sklenice. Další poměrně častou chybou u žen je upravování vzhledu u stolu (účes, líčení). K tomu jsou určeny toalety,"

komentuje Julie. 

Jakých faux pas se dopouštějí muži?

Nejčastější faux pas se týkají oblékání a zevnějšku. Rozepnutý horní knoflík saka (při stání), příliš krátké ponožky, košile s krátkým rukávem na společenské události formálnějšího rázu. O ponožkách v sandálech ani nemluvím. Upravené nehty, čisté vlasy, vyžehlené oblečení a příjemný parfém – to nejsou pravidla pouze pro ženy. Avšak nejhorším prohřeškem je za mě neohleduplné chování vůči dámám. Muž by se měl chovat jako džentlmen a postarat se o svůj doprovod. Nabídnout dámě/společensky významnější osobě lepší místo v restauraci/divadle/kině. Zajistit komfort a pohodlí. V případě potřeby nabídnout dámě rámě a „zachránit“ před případnými nehodami.

Z čeho mají ženy, dle vašich zkušeností největší trému, pokud jde o společenskou událost?

Osobně si myslím, že se jedná o společenské události spojené s pohoštěním, obzvlášť ty nejformálnější. Například na banketu můžeme počítat s pěti různými chody, což samozřejmě znamená, že na stole objevíme více rozložených příborů a sklenic. Někoho to může uvést do rozpaků, jelikož nemá dostatečné zkušenosti, a proto výsledkem je nepřirozenost a napjatost v chování. Přesně proto svým klientům vždycky doporučuji začít praktikovat své dovednosti již doma, aby se ve výsledku staly našimi přirozenými návyky a žádná společenská událost spojená s pohoštěním nás neuváděla do stresu.

Pokud se mi stane ve společnosti nějaký trapas, jak si mohu před dotyčnými napravit reputaci?

„Toto téma se řeší velmi často. Musíme si hlavně uvědomit, že se faux pas může stát každému, dokonce i odborníkovi na etiketu. Každý máme právo na chybu, jsme přece jen živé lidské bytosti. Pokud se dostaneme do trapné situace, nezbývá nám nic jiného než se dotyčné osobě slušně omluvit, usmát se a případně pokračovat v konverzaci. Omluvit se stačí opravdu jen jednou, dále na svoji chybu upozorňovat nemusíme,"

zdůrazňuje Julie. 

Otevřít v galerii (1)
Julie založila i dámský klub, který má za cíl spojovat ženy. Každý měsíc pro dámy organizuje dvě akce, na kterých se mohou dozvědět něco nového od zajímavých lektorů, anebo si jenom odpočinout a strávit čas v příjemné společnosti.
Julie založila i dámský klub, který má za cíl spojovat ženy. Každý měsíc pro dámy organizuje dvě akce, na kterých se mohou dozvědět něco nového od zajímavých lektorů, anebo si jenom odpočinout a strávit čas v příjemné společnosti. Zdroj: Archiv J. Balobanove, se svolením

Zde jsou základní pravidla, která musíte znát, pokud jdete:

Na rande do michelinské restaurace

Měli bychom dodržet stanovený dress code. Minimálně se jedná o smart casual. Většinou informaci o dress code najdete na webové stránce podniku. Při vstupu do restaurace musíme vyčkat na personál, který se o nás pečlivě postará. Postará se o svrchní oděvy a uvede nás ke stolu. Kabelka nepatří na stůl, ani malé psaníčko. Kabelkou můžeme vyplnit prostor mezi zády a opěradlem židle. Pro středně velké kabelky si pořídíme speciální háček na kabelky, avšak v restauraci s michelinskou hvězdou dostanete speciální stoličku na odkládání kabelky. Správný společenský posed též hraje důležitou roli. Lokty na stůl během stolování nepatří, máme je k tělu přitažené, nikoliv roztažené. Dále se jedná o základní pravidla etikety stolování. Měli bychom správně uchopit příbor. Pokud ke konzumaci použijeme vidličku a nůž, střenky jsou v dlaních schované, hroty vidličky směřují dolů, ukazováčky vyvíjíme tlak. Potřebujeme nabrat něco sypkého nebo křehkého, vidličku otočíme hroty nahoru. S příbory nikdy negestikulujeme. Látkový ubrousek patří jedině na klín. Papírový ubrousek, stejně jako látkový, použijeme pokaždé před tím, než se napijeme. Doporučovala bych se zcela vyhnout dochucování jídla. Každý pokrm je šéfkuchařem pečlivě propracovaný a je neomaleností žádat personál o dochucení.

Svatbu

První a nejzásadnější roli hraje dress code. Na svatbu si zvolíme slavnostní oděv, který odpovídá stanovenému dress code. Pokud si novomanželé přejí, abyste na svatbu dorazili v růžovém, měli byste jejich přání vyhovět i v případě, že růžovou barvu nikdy nenosíte. Bílá barva na svatbě patří nevěstě. Zvolit si bílou můžeme jen v případě přání nevěsty neboli u dress code Total White Attire. Další důležité pravidlo, které je velmi často hosty porušováno, je dodržení zasedacího pořádku. Před vstupem do hlavního sálu, kde probíhá slavnostní hostina, by se každý host měl podívat na tzv. placement, schematický nákres zasedacího pořádku. Na každém stole objevíme jmenovky a obsadíme místo, které je určeno pro nás. Všichni hosté by měli vyčkat na to, až hostitelé symbolicky zahájí slavnostní oběd/večeři a tím vybídnou ostatní hosty ke konzumaci.

Pohřeb

„Velice důležitá poznámka – soustrast nepřejeme, ale vyjadřujeme. Na pohřeb bychom si měli zvolit patřičný oděv. Vyhneme se vzorům, jasným barvám, oblečení příliš odhalujícímu určité partie (dekolt, ruce, nohy). V zimě si zvolíme kabát či kožich a nezapomene na silonky, které jsou u této příležitosti povinné. Vhodné jsou černé a také tělové silonky. Nejvhodnější barvou je bezpochyby černá. Další vhodné barvy jsou antracitová a tmavě modrá. Během samotného obřadu není vhodné mluvit. Po skončení obřadu se kondoluje pozůstalým. Postačí krátká kondolence „upřímnou soustrast“ a krátké stisknutí rukou s mírným potřesením,"

Pracovní pohovor

Před pohovorem se musíme ujistit, že známe přesnou adresu a čas schůzky. Snažíme se dorazit o 15 minut dříve, abychom mohli v případě potřeby upravit svůj vzhled a připravit se na pohovor. Dorazíme-li o 15 minut dříve, neznamená to, že zavoláme osobě, se kterou máte pohovor. Pravidla etikety nás učí ohleduplnosti vůči ostatním. Musíme počkat na stanovený čas a teprve v ten okamžik dáme vědět, že jsme dorazili. Musíme počítat s tím, že osoba, se kterou máme pohovor, má další pracovní záležitosti, které musí řešit. Také potřebuje určitý čas na přípravu. Pokud nám nabídnou kávu, čaj, vodu, neodmítáme. Nápoj nám pomůže se uvolnit. Zatímco nám budoucí zaměstnavatel nalévá čaj či vodu, můžeme zahájit konverzaci, tzv. small talk. Snažíme se udržovat oční kontakt, reagovat na odpovědi kýváním hlavy. Neverbální komunikace je důležitou součástí lidských vztahů. Dostaneme-li vizitku, věnujeme jí určitou pozornost. Můžeme ji položit na stůl před sebou a na konci pohovoru ji dát do kabelky. V žádném případě vizitku nevkládáme do kapsy saka či kalhot. Ptáme se na otázky ohledně firemní kultury, projevujeme zájem a iniciativu.

 

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze