Top hledané
Výsledky (0)
Velká většina Haiťanů se hlásí ke křesťanství a Vánoce tak hrají v jejich životě důležitou roli. Své příbytky si zdobí čerstvě nařezanými stromky z hor nebo borovými větvemi s barevnými světýlky a ozdobami. Nezaměnitelné místo ve výzdobě domácnosti má také betlém.

Vánoce na Haiti: děti dávají pod stromeček botu naplněnou slámou a doufají, že jim tam Santa nechá dárky

Kristina Valachyová
13. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Oslavy Vánoc jsou po celém světě známé především duchem obdarovávání a sdílení

Většina nábožensky založených Haiťanů jde do kostela, aby spolu oslavili narozeniny svého Spasitele. V kostelech po celém Haiti se slouží půlnoční mše a jiné bohoslužby. Někde je zvykem chodit na mši s celou rodinou. O půlnoci tradičně zní z haitských kostelů sborový zpěv písně „Minuit Chrétien“. Lidé, kteří se nemohli bohoslužeb zúčastnit, se alespoň scházejí ve skupinách a zpívají spolu vánoční koledy. Po mši se všichni kolem jedné hodiny v noci vracejí domů ke slavnostní večeři zvané reveillon.

Tradice, které na Haiti provázejí oslavy vánočních svátků, dělají z tohoto období jedno z nejkrásnějších v roce. Je to jeden z mála momentů, kdy je tato zbídačená karibská země plná smíchu a pestrých barev. Na Haiti jsou 24. prosinec (Štědrý večer) a 25. prosinec dopředu očekávané dny, na které se každý těší. Je to čas rozdávat i přijímat lásku. Domy jsou vyzdobeny zářivými světly a mají otevřené dveře až do pozdní noci. Děti běhají po venku, hrají si s hračkami a dělají ohňostroje až do pozdních hodin beze strachu z hubování rodičů, k čemuž jinak během roku dostanou příležitost jen zřídka. I Haiťané žijící v cizině se na Vánoce vracejí domů, aby oslavili svátky se svými rodinami.

Haiti je v současné době už jen stínem sebe sama v důsledku katastrofálního ničivého zemětřesení, které zemi zpustošilo v roce 2010, a všeobecného sociálně-ekonomického a politického chaosu, který zemi od té doby sužuje. I proto mnoho lidí doufá, že blížící se Vánoce jim dají na neutěšenou situaci zapomenout.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Omámení jídlem a pitím

Haitské Vánoce lze však také definovat jako období přejídání a bujarého pití. Nejoblíbenějším nápojem pro tento sváteční čas je anýzovka. Je to alkoholický nápoj vyrobený namáčením listů místního anýzu do rumu. List anýzu je koření, ze kterého se vyrábí badyán. Po vylouhování anýzových listů v rumu se výsledek osladí cukrem.

Kremas je další pochoutka vyrobená z kokosového mléka, vanilkového extraktu, muškátového oříšku, odpařeného mléka a kondenzovaného mléka. Tento nápoj lze popíjet samostatně nebo s koláčem jako přílohu.

Hlavní vánoční hostina, na kterou si Haiťané potrpí, se nazývá reveillon. Je to v podstatě pozdní večeře, k níž lidé zasednou okolo jedné až druhé hodiny a pokračují až do časného rána.

Na sváteční tabuli nechybí rýže a fazole, tassot cabrit (smažené kozí maso), griot, accra, ananasové a pomerančové koláče a další lahodné pochoutky. K tomu si Haiťané vychutnávají kremas, nápoj podobný vaječného likéru s rumem.

Štědrý den bývá obvykle klidnější. Většina křesťanů navštěvuje speciální vánoční bohoslužby a tráví čas s přáteli a rodinou.

Rozmanité dekorace

Hlavní a nejčastější dekorací je vánoční stromeček. Ten může být vyroben z borových větví nebo vyřezávaných kmenů stromů. Další běžnou a trvalejší volbou je pořídit si umělý stromek. Tak či onak, stromky jsou připraveny na svátky tak, že se ověsí honosnými ozdobami a umístí se v obývacích pokojích, kostelích, ale i v nejrůznějších areálech, institucích a společnostech jako symbol oslav. Další výzdobou ozdobou je honosné vánoční osvětlení instalované na domech a v ulicích. Různé lampiony jsou vyrobeny z kartonů nebo papírových krabic slepených dohromady do nejrůznějších tvarů. Do všech je pak nainstalováno vánoční osvětlení ze spousty malých žároviček různých barev. Někdy místní používají i zapálené svíčky. V noci tato světla vytvářejí opravdu krásnou atmosféru.

Kromě vánočních stromků a jiných výše zmíněných ozdob lidé před svátky také renovují své domy. Jelikož jsou Vánoce obdobím setkávání rodin, všude po domech se maluje, patchworkuje a provádějí se celkové opravy.

Wosle

Wosle je hra, kterou se děti často baví o vánočních svátcích, zatímco rodiče si užívají vánočního jídla a rodinných setkání. Hra spočívá v postupném sbírání kamínků ze země a jejich postupnému ukládání do dlaně. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíce kamínků najednou, aniž by mu některý vyklouzl z dlaně.

Pi Detwal

V některých částech Haiti si děti užívají „pi detwal“, zábavnou pyrotechniku podobnou našim prskavkám. Děti milují sledovat, jak pi detwal osvětlují noční tmu. Pi detwal v překladu znamená „déšť hvězd“.

Výměna dárků

Oslavy Vánoc jsou po celém světě známé především duchem obdarovávání a sdílení. Vyhlídka na dárky dělá z prosince měsíc, na který se většina haitských dětí těší dlouho dopředu. Rodiče svým dětem kupují nové boty, oblečení a jiné věci. Zejména ti členové rodin, kteří se na svátky vracejí domů z ciziny, s sebou často přivezou spoustu dárků. Další oblíbenou událostí je příchod Santa Clause, kterého zde nazývají „Tonton Nwèl“. Podle tradice na Štědrý večer děti nacpou své nové nebo vyčištěné boty slámou a nechají je pod vánočním stromkem s očekáváním, že Tonton Nwèl přijde a nahradí slámu dárky. V domácnostech, kde vánoční stromeček chybí, děti nechávají tyto boty na verandách.

Nový rok na Haiti

Na Silvestra, 31. prosince, je zvykem, že majetnější rodiny koupí jednoho nebo dva voly, porazí je a připraví z nich večeře pro jiné rodiny. Rituál odkrajování masa se nazývá koltiz a je vyjádřením pospolitosti a lásky. Na Silvestra lidé rovněž jedí tradiční národní dýňovou polévku.

1. leden je na Haiti dvojnásob významným svátkem. Kromě oslavy začátku nového roku je toto datum i Dnem nezávislosti Haiti. V tento den v roce 1804 vůdce haitské revoluce Jean-Jacques Dessalines oficiálně vyhlásil nezávislost Haiti na Francii. Haiti se tak stalo první zemí na světě, kde otroci úspěšně vedli povstání a získali svobodu. Na oslavu Nového roku a Dne nezávislosti připravují Haiťané speciální polévku zvanou joumou. Tato polévka vyráběná z dýně byla původně vyhrazena pouze pro haitské koloniální pány, po nabytí nezávislosti se proto stala způsobem, jakým bývalí otroci oslavovali své osvobození. Na počest jejich boje se zde tato polévka připravuje na Nový rok až do dnešních dnů.

Rodiny a přátelé se setkávají, aby spolu sdíleli velké hrnce lahodné polévky, tradičně připravované z dýně calabaza, marinovaného hovězího masa, papriky, bylinek, těstovin, brambor, mrkve a jiné zeleniny. Každá rodina má svůj vlastní unikátní recept. Příprava polévky je pracným a časově náročným procesem, který však všechny spojuje.

Takže si během těchto svátků najděte chvíli a řekněte „Jwaye Nwel!“ (Veselé Vánoce) a „Bon Ane!“ (Šťastný nový rok).

Zdroj: worldwidevillage.org, lefloridien.com, lumierededucation.org, restavekfreedom.org, autorské dílo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: