Na cenu SAG, která je indikátorem úspěchů na Oscarech, útočí divácky úspěšné filmy Oppenheimer a Barbie. V letošním roce se budou konat volby v padesátce států světa, zásadním tématem voleb je v řadě zemí zachování demokracie. Podle vrcholných představitelů EU Donald Trump během svého prezidenství prohlásil, že NATO je mrtvé. Konflikt mezi novou vládou v Polsku a prezidentem se rozhořel okolo dvou exposlanců a jejich odsouzení do vězení.
Filmy Oppenheimer a Barbie jsou favority cen SAG amerických hereckých asociací. V těchto cenách hlasuje částečně podobná porota jako na prestižnějších Oscarech, a proto jsou také velmi sledované. Oba zmíněné snímky v letošním roce sklidily mimořádný úspěch u diváků ve stejnou dobu a pro tuto vlnu diváckého zájmu se vžil název “B“arbenheimer”.
Oppenheimer slavil s pěti cenami velký úspěch na Zlatých glóbech, zatímco filmu Barbie hlavní cenu za komedii vyfoukl snímek Chudáčci, který ovšem v nominacích na ceny SAG nefiguruje, uvedla agentura Reuters.
Pokud by Donald Trump zvítězil v nadcházejících prezidentských volbách, nemusel by dostát aliančním závazkům NATO směrem k vojenské pomoci mezi členy paktu. Podle eurokomisaře Thierry Bretona to řekl předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen na ekonomickém fóru v Davosu.
Dále měl podle Bretona Trump prohlásit NATO za “mrtvé”, uvedl eurokomisař ve svém projevu v Evropském parlamentu. Pokud by se Donald Trump dostal opět do prezidentského úřadu, není možné predikovat, jestli by svým slovům opravdu dostál. Přesto Brenton vyzýval k navýšení výdajů na obranu mezi členskými zeměmi NATO a EU, kvůli aktuální ruské hrozbě, napsal server Politico.
Ve více než 50 zemích, kde žije polovina obyvatel planety, se mají v roce 2024 konat volby, ale velké množství lidí, kteří mohou takto vyjádřit svůj politický názor s sebou nese i řadu problémů.
V řadě zemí nejsou volby ani svobodně ani spravedlivé a slouží primárně k posílení moci autoritářských režimů. V řadě zemí politici ovlivňují svobodnou politickou soutěž a tak se v předvolebních kampaních politická dizkuze často smrskává na otázku střetu demokratických a autoritářských sil, uvedla agentura AP:
Po řadě let ve vládě musí dlouhodobě dominantní politická strana Právo a spravedlnost (PiS) uvolnit místo nové vládní sestavě s Donaldem Tuskem v čele. Jenže výměna u politického vesla se v Polsku vyostřuje.
Posledním incidentem bylo zatčení dvou bývalých poslanců PiS. Mariusz Kaminski a Maciej Wasik byli minulý měsíc odsouzeni ke dvěma letům vězení za zneužití pravomocí v roce 2007, kdy vedli protikorupční úřad, jenže proponentí PiS v čele s prezidentem Andrzejem Dudou jsou proti, informovala BBC.
zdroje: reuters.com, apnews.com, bbc.com, politico.eZ