USA čeká pravděpodobně velmi neobvyklé volební klání. Podle všeho se v něm utkají dva nejstarší kandidáti historie. Mimořádný zájem o volby však mají především mladí lidé. Příčinou je výzva populární zpěvačky Taylor Swift. Vzhledem k její minulé kritice republikánského kandidáta Donalda Trumpa, rozhodli se podporovatelé vyzyvatele úřadujícího prezidenta Joe Bidena znevěrohodnit zpěvačku a šířit o ní podivné konspirační teorie.
Jen velmi neočekávaná událost může odvrátit opakování minulého prezidentského souboje v USA. Obvykle se poražení prezidenti do souboje o nejvyšší úřad nevrací, ovšem v případě Donalda Trumpa tomu bude jinak. Ačkoliv jeho soupeřka v republikánských primárkách Nikki Haley z volebního klání neodstoupila, po prohraných předchozích kolech může Trumpa předběhnout jen těžko.
Střetnou se tak dva nejstarší kandidáti v historii volebního klání jednaosmdesátiletý úřadující prezident Joe Biden a jen o čtyři roky mladší Donald Trump. Pro srovnání Miloš Zeman už je rok v politickém důchodu a od Trumpa ho dělí jen dva roky. Přesto se pozornost médií upírá k americkému mládí. To reprezentuje mimořádně populární zpěvačka Taylor Swift.
Popová ikona svou slávu získala díky chytlavým rádiovým melodiím a také atraktivnímu vzhledu. Svou kariéru rozhodně nestavěla na politické angažovanosti anebo vyhraněným názorům na společenské dění. Zlom přišel v roce 2018, kdy podpořila demokratického kandidáta do Senátu USA Phila Bredesena. Swift otevřeně kritizovala jeho republikánského protikandidáta Marka Blackburna za jeho homofobní názory. Přesto republikán v roce 2018 zvítězil.
V roce 2020 však měla politická podpora populární zpěvačky větší úspěch. Otevřeně se postavila za kandidaturu Joe Bidena a jeho pozdější viceprezidentky Kamaly Harris v prezidentských volbách. Zahraniční média aktuálně spekulují, jestli její angažmá v politické kampani by mohla zachránit upadající popularitu Joe Bidena. Ačkoliv se k blížícím se volbám ještě nevyjádřila, jen těžko je možné si představit, že změnila názor a přesunula se do tábora republikána Trumpa.
Popularita Taylor Swift je v USA opravdu mimořádná a pravděpodobně je v současnosti zcela bezkonkurenční. Což potvrdil časopis Time, který jí vyhlásil světovou osobností roku 2023. Konkurencí ji zde byl například britský král Karel III. Obavy ze zpěvačky a jejich věrných fanoušků se začaly objevovat mezi republikány. V aktuálních průzkumech Trump hají vedění, ale jen v podobě hubeneých 1 až 2 % hlasů. Trumpovi podporovatelé se aktuálně snaží zpěvačku vyšachovat z politické diskuze.
"Syndrom vyšinutí z Taylor Swift pokračuje na TV Fox. Poté, co vyšel nový průzkum veřejného mínění, který ukázal, že velké procento Swifties (anglický pojem pro fanoušky zpěvačky, poz. red.) bude volit toho, koho podpoří, Fox prosí lidi, aby Swiftovou v politických otázkách neposlouchali,"
shrnul na síti X dění novinář Ron Filipkowski.
Narážel na spekulace, které se v televizi Fox aktuálně objevují. Komentátor stanice Jesse Watters zde totiž např. v hlavním vysílacím čase prezentoval nepodloženou konspiraci ohledně Taylor Swift a jejího partnera, úspěšného hráče amerického fotbalu Travise Kelceho. Právě Kelce a jeho tým Kansas City Chiefs postoupil do finále ligy NFL, tzv. Super Bowlu. Obě osobnosti se mají podílet nejen na "ukradnutí" prezidentských voleb, ale také Super Bowlu. Sportovní událost je takřka národním svátkem v USA a přítomnost zpěvačky během oslav postupu přímo na trávníků je podle Watterse "podezřelá"
"Příliš jsem tomu nevěnoval pozornost, ale jenom v otázce politiky samy o sobě...Není opravdu hloupé z politického hlediska vyhlašovat válku Taylor Swift? Není náhodou opravdu populární mezi...voliči?"
položil na síti X otázku republikánský politik Joe Walsh.
Za pravdu mu dávají i statistická čísla. Podle jednoho z průzkumů veřejného mínění až jedna pětina všech fanoušků Taylor Swift půjde volit toho, koho jim zpěvačka doporučí. Výzkumu se účastnilo cca 1500 osob, ovšem Swift má v Americe miliony fanoušků.
"Dnes má někdo jako Taylor Swiftová potenciál motivovat skupinu politicky neangažovaných žen v otázkách reprodukčních práv žen. Její propagace by je mohla přesvědčit, aby se více angažovaly jako voličky, a mohla by mít dostatečný vliv na to, aby ovlivnila výsledek voleb. To by mohlo být důležitým faktorem pro její mladší i starší fanynky,"
osvětlila klíčové téma za politickými postoji zpěvačky pro The Hill historička a politoložka z Nevadské univerzity Shirli Brautbar. U mladších voličů se apel Taylor Swift ať vyrazí k volbám setkal s masivní odezvou. Američtí občané se musí nejdříve registrovat jako voliči, v důsledku jednoho z prohlášení zpěvačky se jich během prvního dne, kdy se aplikace otevřela pro nadcházející volby zaregistrovalo dvojnásobek v porovnání s předchozími volbami. Taylor Swift tak může opravdu zamíchat kartami.
Zdroje: nbcnews.com, cnn.com, thehill.com, twitter.com, tydenikrot.cz, autorský článek