Top hledané
Výsledky (0)
S končící inflací klesnou i ceny hypoték. Stanou se nemovitosti opět investiční zlatou žílou?

Na férovku: Hypotéky zlevňují, inflace odchází. Za rohem zůstává návrat k bytové investiční horečce

Radim Červenka
16. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Bytová výstavba

Koupě bytu patří k etalonu ekonomického úspěchu každého Čecha. Doba vymknutá z kloubu však do osvědčené mantry hodila vidle. Nicméně inflace začala klesat, což slavnostně ohlásil i předseda vlády Petr Fiala a je na čase se ptát, jestli se do starých dobrých kolejí vrátí i trh s nemovitostmi.

Inflace meziročně prudce poklesla na dostřel k inflačnímu cíli a ekonomická realita v ČR by se měla začít obracet k lepšímu, což nezapomněl připomenout i předseda vlády Petr Fiala (ODS) s vidinou toho, že konec překotného zdražování napříč všemi myslitelnými produkty a službami, by mohl premiérovi vylepšit reputaci.

Ponechme však politiku pro jednou stranou. Jakou vidinu však může s návratem do normálnějších vod očekávat běžný občan, který někde zkrátka chce a potřebuje bydlet? Jak už to v životě bývá, většina věci se nemění ze dne na den mávnutím kouzelného proutku. Ani úvěry na bydlení ze dne na den neklesnou do mělkých vod, na které zasněně můžou vzpomínat lidé, kteří si brali hypotéky před cca 3-4 lety.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Na jedné straně nervozita opadá, na druhé stoupá

Česká národní banka (ČNB) začala snižovat úrokové sazby rychleji, než se očekávalo. Přestože se guvernér ČNB Aleš Michl zaklíná jestřábím postojem a opatrností před návrtem inflace, propad cenové hladiny do blízkosti dvouprocentního inflačního cíle může znamenat větší dynamiku v poklesu úrokových sazeb centrální banky.

Zatímco zmíněný premiér jásá, bankovní segment jeho radost nesdílí. Dlužníci totiž začínají netrpělivě přešlapovat směrem k refinancování a to banky může stát peníze směrem k ušlému zisku. Pro změnu více si můžou oddechnout potenciální zájemci o koupi nemovitosti. Pokud byli doteď nerozhodní směrem k vysokým úrokům z hypoték, nyní mohou začít vybírat s klidnějším svědomím.

"Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále poklesla z prosincových 5,65 % na 5,54 % a zůstává tak nejnižší od července předminulého roku (graf). Meziměsíční pokles průměrné sazby o více než desetinu procenta byl doposud nejsilnější od doby, kdy začaly hypoteční sazby začátkem minulého roku klesat. Tento vývoj jde na vrub rychlejšímu poklesu tržních úrokových sazeb, které se dostaly na nejnižší úrovně od přelomu let 2021 a 2022 v důsledku očekávání rychlejšího poklesu sazeb ze strany centrálních bank,"

shrnul statistický vývoj hypotečního trhu hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler na síti X.

Návrat do starých "dobrých" časů

Konzervativní změny v poklesu čísel tak z pohledu delšího trvání odhalují významnější dynamiku. Pokud však pohlédneme do vzdálenější minulosti levných hypoték jejichž výše se běžně pohybovala kolem 2 %, můžeme s klidem prohlásit, že tento hypoteční zlatý důl je už dávno pryč. Jestli si chce někdo od banky půjčit na nemovitost opět za 2 %, nemusí se už dočkat.

Ačkoliv tato informace vyzní docela negativně, nemusí tomu tak být. S levnými penězi se nabízelo si je půjčit a investovat do bydlení a to nejen pro potřebu bydlení, ale také z investičního hlediska. Není žádným tajemství, že v Česku je investice tzv. do cihel tou nejpopulárnější a svou oblibou hravě poráží všechny akce, dluhopisy a bitcoiny.

Jenže hlad po investičních (nejen) nemovitostech se odrazil ve značné dynamice jejich cen. Oblíbenému argumentu, že za zdražováním bytů a domů stojí nedostatečné výstavba už věří jen posledních pár pravicově orientovaných mohykánů. Hlavním motorem byla vždy silná poptávka. Ta se však s rekordní inflací a drahými úvěry ochladila. Jenže oteplení neohlašují jen venkovní teploměry pronásledované nevraživými pohledy vlekařů s areály v nízké nadmořské výšce.

Nikdo nemá křišťálovou kouli, ale "kulturně" zakořeněná touha po bydlení ve vlastním rozhodně nepustí do české kotliny trend ze sousedního Německa, kde polovina lidí bydlí v nájemním bydlení. Po bytech bude stále poptávka a jestli teď ceny nemovitostí stagnovaly, s trochou nadsázky je možné říci, že spíše odpočívaly. Zkrátka je konec rekordních čísel v ekonomických statistikách a náš svět se vrací k normálu se vším všudy.

Zdroje: seznamzpravy.cz, twitter.com, cnb.cz, autorský členek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze