Top hledané
Výsledky (0)
Prezident Petr Pavel opět připomněl, že to s výzvou za přijetí eura myslí opravdu vážně.

Na férovku: Petr Pavel chce posunout Česko do první ligy. Prezidenta čeká zápas, který může i nemusí vyhrát

Radim Červenka
02. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Petr Pavel v Bystřici pod Hostýnem

/KOMENTÁŘ/ Výzva za přijetí Eura v novoročním projevu prezidenta byla nevídaným ostrým švihnutím v debatě o přijetí společné evropské měny. Petr Pavel ke svému zájmu integrovat Česko tímto způsobem hlouběji do struktur Evropské unie přistupuje s razancí sobě vlastní. Jenže razantní kroky nejsou v české politice obvyklé.

Euro se v posledních letech netěší jednoznačné podpoře mezi lidmi, což si takřka všichni tuzemští politici vyložili jako jasný signál o tom, že o přijetí eura se jenom spekuluje, ale hlavně se pro uskutečnění plánu nesmí nic udělat a vše nechat na příští politickou generaci. 

Jakoby se v politice nemohlo prosazovat něco, o čem nejsou zcela jistě přesvědčení všichni lidé. Jenže takové téma napříč společností neexistuje. Lidé mají různé názory na správu věcí veřejných a střet těchto názoru je esencí politického boje. V politice nejde jen o moc, kterou poskytují vládní či jiné úřady, ale také o prosazení myšlenek, kterým politik věří.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Euro je prezidentova první liga

Jeden příklad za všechny: Existují strany, které podporují penzisty. Všichni lidé nejsou v důchodu a není to ani polovina lidí. Konkrétně jde o 26 % lidí, čili je to jasná menšina, přesto existují strany, které se na ně cíleně zaměřují, protože jsou považování za velmi výraznou voličskou skupinu. Není pochyb o tom, že euro v Česku podporuje mnohem více než 26 % lidí, při tom nikdo nenašel politickou odvahu si jasně říci o jejich hlasy zahájením procesu vstupu do eurozóny. Jedna výjimka by se, ale možná našla. 

„Chceme-li hrát první ligu, logicky se nabízí například přijetí eura. Zkušenost zemí, které jím už platí, potvrzuje, že nespokojení jsou pouze ti, kteří ho nemají,“ 

uvedl aktuálně prezident Petr Pavel na konferenci ke 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie.

Navázal na nejvýraznější bod svého novoročního projevu a jasně dal najevo, že on sám se svou snahou posunut Česko do evropského jádra rozhodně nehodlá dělat cavyky a vytáčky jako vládní představitelé (zejména někteří). Ale o přijetí eura rozhoduje v prvé řadě vláda, respektive poslanci, jež mají ve Sněmovně většinu

Je opravdu zvláštní, že euro podporují skoro všichni představitelé vládních stran, ale pro jeho přijetí mnoho nedělají. Jistě, existuje tam výrazná výjimka v podobě ODS, což je konzervativní strana se silným nacionalistický dědictvím po svém zakladateli Václavu Klausovi. 

Drtivá většina vládních voličů chce euro, dočká se?

Jenže na postoj vládních stran se dá dívat ještě jinak. V průzkumech veřejného mínění voliči vládní koalice takřka jednohlasně podporují přijetí eura (82 % pro voliči SPOLU, 91 % voliči STAN a Pirátů), přesto se politici už 20 let vyhýbají přijetí eura, které je stále platnou podmínkou našeho vstupu do Evropské unie, jen její splnění není nijak konkretizováno v čase, tudíž v praxi jde nejspíše oddalovat donekonečna.

Jde o zvláštní politiku. Vzpomeneme-li na minulou vládu ANO a ČSSD, která měla ve svých zádech jednoznačně elektorát starších voličů, tak podobný politický přístup by byl snížit důchody i přes to, že se Česko v časech minulé vlády těšilo z výrazné ekonomické konjunktury, na rozdíl od dnešních dní. Jak dobře víme, obě strany se předháněly, kdo voličům předhodí větší mimořádnou valorizaci.

Pro zmíněnou euroliknavost mezi politiky, která charakterizuje oněch 20 let, je Pavlův jednoznačných hlas pro euro novinkou. Jakkoliv přijetí eura není v gesci prezidentských pravomocí, každý prezident v Česku vždy požíval zásadní neformální autoritu. Trio Havel, Klaus, Zeman dominovalo české politice od dob Sametové revoluce. Petr Pavel se od zmíněných politických matadorů odlišuje už jenom tím, že do politického života oběma nohama vstoupil až se vstupem do prezidentského úřadu.

I disident Havel se politicky angažoval, i když mu v časech komunistické totality příliš pozornosti nebylo dopřáno. Bude zajímavé sledovat, jestli Pavel svůj tým do evropské první ligy dovede, i bez zkušeností jeho předchůdců. Mančaft má značně liknavý a nechce se probrat k životu ani za jednoznačné podpory fanoušků v zádech. Ale sportovní tým, který nemá výsledky, může ztratit podporu i těch nejhlasitějších fandů.

Pokud se dostane k moci opozice, jejich tým bude zcela jistě hrát na jinou branku. Uvidíme jestli Petr Pavel bude prezidentem vyhraného zápasu, remízy nebo fiaska. Jeho předchůdci měli autoritu i zkušenosti, ale všechny zápasy nevyhráli.

Zdroje: seznamzprávy.cz, novinky.cz, autorský text, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze