Probíhající summit G7 řeší problémy globální migrace, což je klíčové téma pro hostitelskou Itálii. Brazílii zasáhly silné požáry v oblasti mokřadů Pentanalu, dopady klimatické změny mohou zničit způsob obživy tamějších obyvatel. Elon Musk čelí žalobě bývalých zaměstnanců kvůli sexuálnímu harašení. Mladí Evropané podporují krajní pravici kvůli sledování TikToku a Youtube.
Lídři sedmi předních průmyslových zemí se v pátek během druhého dne summitu G7 věnují migraci a hledají způsoby, jak bojovat proti obchodování s lidmi. Na stole byly i otázka, jak zvýšit investice do zemí, odkud se migranti vydávají na často životu nebezpečnou cestu za lepším životem. Na setkání v luxusním letovisku v jihoitalském regionu Apulie se diskutuje také o dalších důležitých tématech, jako je finanční podpora Ukrajiny, válka v Gaze, umělá inteligence a změna klimatu, ale také průmyslová politika a ekonomická bezpečnost Číny.
Migrace je klíčovým tématem zejména pro hostitelskou Itálii, která leží na jedné z hlavních cest do Evropské unie pro lidi prchající před válkou a chudobou v Africe, na Blízkém východě a v Asii, informovala agentura AP.
Nedostatek srážek v letošním roce způsobil, že sezóna lesních požárů začala dříve a je intenzivnější než v předchozích letech. Hrozí také, že překoná nejhorší zaznamenané požáry, které v roce 2020 zdecimovaly třetinu mokřadů a zabily 17 milionů obratlovců. Satelitní údaje brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru ukázaly, že rozsah požárů v oblasti mokřadů Pantanalu letos vzrostl téměř desetinásobně. Tyto údaje vyvolaly poplach v době, kdy region vstupuje do nejrizikovějšího období požárů, které obvykle začíná v červenci a vrcholí v srpnu a září.
Obyvatelé Pantanalu jsou většinou zemědělci, lovci a rybáři a stále více se zaměřují na ekoturistiku, aby využili bohatou biologickou rozmanitost mokřadů. Klimatické změny ohrožují tento způsob obživy tím, že zvyšují výskyt požárů, které pustoší region a ničí flóru a faunu, píše agentura Reuters.
Společnost SpaceX a jejího generálního ředitele Elona Muska ve středu zažalovali bývalí zaměstnanci, kteří tvrdí, že byli nezákonně propuštěni za to, že upozornili na diskriminaci na základě pohlaví a sexuální obtěžování v raketové společnosti.
"Musk chce být vůdcem k novému odvážnému světu cestování do vesmíru, ale svou společnost řídí v jako době temna - se ženami zachází jako se sexuálními objekty, které je třeba hodnotit podle velikosti podprsenky, bombarduje pracoviště oplzlými sexuálními vtípky a těm, kteří se proti tomuto prostředí 'Animal House' ohradí, nabízí repliku, že pokud se jim to nelíbí, mohou si hledat zaměstnání jinde",
uvádí se v žalobě podané u státního soudu v Kalifornii podle CNN.
Osm bývalých zaměstnanců se podílelo na sepsání otevřeného dopisu z roku 2022, v němž kritizovali Muska a vyzývali vedení SpaceX, aby učinilo firemní kulturu inkluzivnější.
Krajní pravice v těchto volbách do EU získala v klíčových státech hlasy mladých lidí napříč takřka všemi evropskými státy. Generace, která vyrostla uprostřed neustálých krizí, hledá nové odpovědi a sleduje politiky, kteří ovládají TikTok a YouTube. Mladí voliči, kteří jsou tradičně vnímáni spíše jako levicoví, se v posledních volbách do EU v roce 2019 stali hnacím motorem podpory ekologických stran, čímž si vysloužili přezdívku "generace Greta" podle mladé švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové.
Po pandemii, válce na Ukrajině a krizi životních nákladů však mnozí z nich letos přesunuli svou podporu ke krajně pravicovým populistickým stranám, které využily jejich obav, což podpořilo jejich celkový vzestup v průzkumu veřejného mínění v EU parlamentu, který se konal 6. až 9. června. Vzhledem k tomu, že vůdci často začínajících evropských etnonacionalistických a protistátních hnutí ovládají nová sociální média lépe než jejich mainstreamoví kolegové, získávají mezi některými mladými lidmi pověst podvratné kontrakultury, informuje agentura Reuters.
Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com