Top hledané
Výsledky (0)
Sociální sítě jsou novým polem působnosti politiků, zejména politických podnikatelů a neofašistů.

Na férovku: Generace TikToku rozhodla volby. Vyzkoušela hnědou košili, ale i ta vyjde z módy

Radim Červenka
14. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
TikTok

/KOMENTÁŘ/ Nejmladší generace voličů v Česku opouští svůj váhavý přístup k občanskému právu přijít k volbám. S jejich voličskými hlasy přišlo i určité překvapení v tom, že politická ani žádná jiná tráva nezačala růst zelenější. Česká mládež podle výsledků proběhlých eurovoleb nestojí ani tolik o ekologická / zelená témata, jako spíš o kvazifašistické výkřiky, které se na ni valí ze sociálních sítí v čele s TikTokem.

Skokan voleb Filip Turek, lídr Motoristů a Přísahy, v povolebním rozhovoru neskrýval příjemné rozpoložení z úspěchu a dvouciferného volebního výsledku. Na všetečné otázky ohledně jeho hajlovacích fotek a dalších neonacistických projevů reagoval s nadhledem a odkazem na mladickou nerozvážnost.

Hned za ním došla k velkému úspěchu psedokomunistka Kateřina Konečná, která správně pochopila, že autentičtí voliči KSČM jsou už vymírajícím druhem, a tak sice naoko zůstala oděná v rudé barvě, reálně nám však po celou dobu kampaně předváděla přesně padnoucí hnědou košili.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Usměvavý pan Turek z krajní pravice se diskuze štítí

Podobně jako se Filip Turek ve veřejnoprávních médiích stydí za své hajlování, tak nějak drtivá většina lidí má v sobě apriori zakotvené negativní vnímání fašistické ideologie, která se etablovala v Evropě po první světové válce, aby světu přinesla další válku s desítkami miliónů mrtvých lidí. Negativní vnímáni fašismu je zakotveno v této historické zkušenosti a asi také trochu v tom, že český právní řád tuto nenávistnou extrémistickou ideologii považuje za nelegální. Respektive, její propagace je trestným činem.

Filip Turek býval automobilovým závodníkem, nikoliv politologem nebo historikem, aby dlouze rozjímal nad historickými okolnostmi nedemokratických hnutí. Zároveň není pochyb o tom, že s Musollinim nemá mnoho společného. Přesto není důvod ho nezařadit ke krajní pravici, která se samotným fašismem leccos společného má.

Dva charakteristické znaky fašismu jsou vyhrocený nacionalismus a potlačování oponentních názorů (např. zde se dostává do konfliktu s demokratickou diskuzí). Usměvavý pan Turek, tak reportérovi ČT sdělil, že diskutovat s paní Nerudovou (STAN) se mu nelíbilo, a proto se nezúčastnil dalších diskuzí a přidržel se svého vystupování na sociálních sítích. Tam se s nemusí vyrovnávat s oponentními názory, ani s fakty. 

Příkladem vyhroceného nacionalismu nám může byt předsedkyně KSČM. V honbě za hlasy krajní pravice zapomněla, že komunismus vznikl ruku v ruce s internacionálou, tj. sdružením dělníků napříč národy. Raději zkratkovitě křičela o zastavení migrace a českých zájmech. Dá se pochopit, že lukrativní post europoslankyně je pro ni atraktivní, ale větší skok z leva doprava neudělá ani Andrej Babiš, který je chvilku oligarchou a miliardářem a chvilku zase prostým důchodcem, jak sám sebe občas prezentuje.

Poslední uvedený nám při vstupu do politiky prezentoval "stát jako firmu", pro kterou se v praxi jeho vlády vžil termín "agrofertizace". O co jde jiného než o korporativistické propojování veřejného a soukromého sektoru, nejtypičtějšího znaku fašistického státu?

Český právní řád ve svém zákazu propagace fašismu, jakožto extrémistické ideologie, myslí asi mnohem více na historické dědictví fašistické Itálie a nacistického Německa, než na dílčí přesahy v ideologickém pojetí správy státu. Nabízí se otázka, proč výše uvedení mohou tyto styčné body extremistických ideologií vesele reprezentovat?

Hnědá košile bude snad již brzy demodé

Díky sociálním sítím, které se už nyní těší větší pozornosti, než veřejnoprávní média, jenž by mohla tyto názory korigovat. Není divu, že na TikToku vidíme rázného a radikálního Turka a před moderátorem naopak milého pána, který nemá rád konfrontaci s politickými konkurenty.

Digitální platformy jako TikTok nebo Instagram jsou dominantou mladších lidí. Hranice pro užívání první je někde kolem třicítky a druhé kolem čtyřicítky. V pokročilejším věku už bude náruživý fanoušek těchto médií mezi vrstevníky za exota. K pochopení složité současnosti nám však zkratkovitá podoba jednostranných informací, a zejména u TikToku je zkratkovitost alfou a omegou, rozhodně nenabízí vysvětlení toho, na čem stojí demokratická pluralita názorů.

Jak pochopila Kateřina Konečná, nyní je v módě TikTokového radikalismu hnědá košile. Ale ani ta nejlépe střižená, nezůstane hitem navždy, protože mládež se zakouká do volnějšího střihu. Doufejme, že hnědá košile byla jen komerčním výstřelkem v honbě za zkratkovitými hlasy na TikToku a o komický "demodé" doplněk půjde dříve, než dojde ke společenskému rozvratu, tak jak ho známe z historie. 

Kdo se nerad dívá do minulosti, může se podívat na současnou Ukrajinu. Putinův režim hnědou košili nacionalisticko-oligarchického neofašismu rozhodně sundávat nehodlá, výsledkem jsou statisíce mrtvých Rusů a Ukrajinců.

Zdroje: ceskatelevize.cz, wikipedia.org, autorský článek, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze