Ruské a čínské bombardéry byly spatřeny u Aljašky. Mířily pravděpodobně k území Arktidy. Přestože nenarušily americký a kanadský vzdušný prostor, bylo to poprvé, kdy se takto společně objevily u cizího území. Počet lidí trpících chronickým hladem se za poslední rok téměř nezměnil, uvádí zpráva OSN. Ambiciózní cíl vedoucí k odstranění celosvětového hladu se tak nejspíše nepodaří do roku 2030 naplnit.
Velení letecké obrany Spojených států zadrželo ve středu poblíž Aljašky dva ruské a dva čínské bombardéry. Podle představitele americké obrany to bylo poprvé, kdy byly obě země zachyceny při společné operaci. Letouny nevstoupily do amerického ani kanadského suverénního vzdušného prostoru. Zásah, jenž odradil bombardéry od dalšího směřování letu, provedly americké stíhačky F-16 a F-35 a také kanadské stíhačky CF-18. Součástí zásahu byly také podpůrné letouny. Přítomnost čínských letadel je v tomto regionu novinkou. Čína se tak pravděpodobně snaží tlačit směrem k území Arktidy, upozornil server CNN.
Čím dál více nedostižným se jeví cíl odstranit celosvětový hlad do roku 2030. Počet lidí trpících chronickým hladem se totiž za poslední rok téměř nezměnil, uvádí zpráva OSN. Výroční zpráva o stavu potravinové bezpečnosti a výživy ve světě uvádí, že loni čelilo hladu asi 733 milionů lidí, tedy jeden z 11 lidí na celém světě a každý pátý v Africe. Důvodem jsou zejména konflikty, změna klimatu a hospodářské krize. Mezinárodní pomoc spojená s potravinovou bezpečností a výživou činila 76 miliard dolarů ročně, neboli 0,07 procenta celkové světové roční ekonomické produkce, napsal k tomu server televize Al Jazeera.
Francie je v posledních týdnech ve stavu nejvyšší pohotovosti v souvislosti s tím, jak vrcholí přípravy na pořádání olympijských her. Pařížská prokuratura uvedla, že v úterý zatkla 40letého Rusa, který je v podezření, že plánoval „narušení olympijských her“. Muž byl obviněn z „provádění zpravodajské práce na příkaz cizí mocnosti“ s cílem „vyprovokovat ve Francii nepřátelské akce“. Za obdobné zločiny v zemi platí trest až v délce 30 let, uvedla agentura AP.
Vědci vyzkoušeli injekce používané k léčbě AIDS, které byly podle výsledků studie téměř stoprocentně účinné. U mladých žen a dívek, které dostaly v Jižní Africe a Ugandě tyto injekce, se totiž nakonec nakazila virem HIV jen zhruba 2 procenta z nich, informovala agentura AP.
Výrobcem těchto léků, jež se jmenují Sunlenca, je společnost Gilead. Léky jsou schváleny v USA, Kanadě, Evropě a některých jiných regionech. Firma uvedla, že ale čeká ještě na výsledky testů u mužů, než požádá o povolení používat ji k plnohodnotné ochraně před infekcí.
Zdroje: CNN, Al Jazeera, AP