Top hledané
Výsledky (0)
Několikasekundová kreace během olympijského zahajovacího ceremoniálu vyvolala bouřlivé reakce mezi některými křesťany.

Na férovku: Poslední večeře na olympiádě jako urážka křesťanů. Pořadatelé však nastavili druhou tvář jejich ignorantství

Radim Červenka
01. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Protest bratrů Tateových proti olympiádě.

/Komentář/ Ti, jenž jsou zapálení pro svou víru, mohou být na útoky tímto směrem velmi hákliví. Na první pohled by se zdálo, že řada křesťanů s hlubokou vírou v srdci se urazila při pohledu na zahajovací ceremoniál letošní olympiády. Několikasekundový výjev odkazující na pohanskou antiku se stal v jejich očích hlubokou urážkou křesťanské víry. Že nešlo o křesťanský výjev ani o jeho parodii jim vůbec nevadí, těžko je však možné toto pohoršení brát vážně. 

Pořadatelé pařížské olympiády se rozhodli na oslavu rozmanitosti předvést krátký "divadelní" výjev v němž účinkují tzv. drug queens. Jde obvykle o muže, jenž se převlékají za ženy, což doprovázejí velmi výrazným až bizardním líčením a kostýmy. V Česku něco podobného známe již dlouho pod pojmem "travesti show", které byly velmi populární ve svobodomyslném Česku 90. let.

Zavzpomínejme např. na fiktivní životopis Jaromíra Nohavici, kde se legenda českého folku seznámí s frontmanem Čechomoru právě během jeho účinkování v travesty show. Nutno dodat, že čeští pseudotravesti byli spíše zmalovaní, zatímco líčení drug queens je v podstatě svébytná umělecká forma.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Je křesťanství radikální inkluze nebo klub bílých, asexuálních pánů?

Doba se však změnila a divoké líčení, či převlékání za opačné pohlaví se mělo stát urážkou dvou miliard křesťanů, jak několikavteřinovou scénu ze zahajovacího rituálu nazval jeden český lidovec. Zdá se, že k této myšlenkové operaci musí mít člověk hodně bujnou fantazii, ovšem nejmenovaný český lidovec nebyl jediným, kdo si pohled na několik maškar vyložil jako urážku celosvětového křesťanstva.

Urazila se také Francouzská biskupská konference, americký vlivný biskup a dva bratři influenceři uspořádali rovnou demonstraci na toto téma. Proti nalíčeným transkám se tímto způsobem hrdinně postavil kickboxer Andrew Tate. Skoro by to vypadalo, že dvě miliardy křesťanů na světě jsou tvořeny českými lidovci (na okraj dodejme, že jediný český homosexuální poslanec je členem právě této křesťanské strany), biskupy a kickboxery.

"Nechápu, proč by měla být urážka křesťanství, když na poslední večeři odkazují zástupci minorit, které stále čelí odmítání a nenávisti. Takovou minoritou byli i účastníci skutečné poslední večeře. Křesťanství je radikální inkluze, ne klub bílých vousatých asexuálních pánů,"

podivuje se na síti X novinář Jan Moláček nad svérázným výkladem křesťanství.

Pár hastrošů kolem stolu jakožto svébytná urážka křesťanství je totiž opravdu divokým výkladem tohoto náboženství, byť velká náboženství dokáží absorbovat většinou vše zprava doleva. Nicméně v evangeliu opravdu nenajdeme ponoukání k nenávisti, k opovrhování menšinami ani nic o urážlivosti výrazného líčení. V pojetí Ježíše Krista je křesťanství náboženstvím tolerance (tzv. nastav druhou tvář), což chtěli organizátoři výjevu propagovat.

Uražena byla jen nevzdělanost a ignorantství 

Jak sami uvedli, křesťanské náboženské motivy jim v tomto případě nebyly inspirací. Mělo jít o jakési ztvárnění antické hostiny na počest boha Dionýsa. Antická kultura položila základy demokracii nebo současné západní vědě, prostřednictvím filozofů jakými byli Platón nebo Aristoteles, kteří byli inspirací pro řadu křesťanských teologů.

Nutno dodat, že morální standardy antického Řecka i Říma se od těch křesťanských do značné míry odlišovaly. Kromě dionýsovských hostin oslavujících obžerství v antice neexistovala tabuizace homosexuality a populární byly i různé společenské orgie. Mimochodem, antickou tradicí jsou i olympijské hry.

Ale křesťanské biskupy a kickboxery uvedené pozadí olympijského ceremoniálu dovedlo k myšlence, že jde o urážku poslední večeře Ježíše Krista, klíčového motivu křesťanství v návaznosti na stejnojmenný obraz Leonarda Da Vinci, jenž se jako renesanční umělec k antice také obrací.

Na závěr se vraťme ještě do českého rybníčku, kdy český křesťanský konzervativec a režisér televizních pohádek v jednom zažaloval volební klip za to, že využilo motiv nebe. Někteří křesťané mají na svou víru totiž copyright a jen oni ví, kdo ho kdy zneužil a zesměšnil. Ovšem pokud někdo nedával pozor ve škole, nerozumí tradicím naší civilizace a nedokáže prohlédnout parodii, bude těm ostatním nejspíše k smíchu jen on sám.

Kdo to naopak umí, zjistí, že galantní omluva pořadatelů tímto směrem, je hezkým odkazem na křesťanskou druhou tvář. Neb organizátoři se svým kritikům omluvili za hloupost této kritiky a projevili schovívavost nad primitivním ignorantstvím. Naštěstí jsou i křesťané různí, např. zmíněný lidovec po dovysvětlení kontextu se již necítil uražen za dvě miliardy křesťanů.

Zdroje: usatoday.com, x.com, autorský článek, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze