Ukrajinský útok za ruskými hranicemi přišel nečekaně a dodnes je světové veřejnosti známo jen velmi málo detailů ohledně této operace. Náhlý útok má zásadní psychologické pozadí pro vývoj v současném konfliktu způsobeném ruskou invazí na Ukrajinu. Obnovení situace na hranicích označil za prvořadý úkol pro ruské ozbrojené síly i ruský prezident Vladimir Putin. Obraz ruského autokratického vládce, který má situaci pevně v rukou je tím významně narušen.
Ukrajinské jednotky díky překvapivému útoku v týlu protivníka obsadili poměrně rychle rozsáhlé území o rozloze přibližně 1000 km čtverečních za ruskou hranicí. Ačkoliv dlouhodobě ze strany ruského režimu nepřicházejí věrohodné informace, úřady v Kurské oblasti oznámili nucenou evakuaci 200 000 lidí, jelikož do blízkosti jejich obydlí se posunula válečná fronta.
Přesný rozsah území obsazeného ukrajinskými vojenskými silami není přesně znám. Jako obvykle se liší informace podávané ukrajinskou a ruskou stranou. Úřadující gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov musel oznámit Putinovi, že Ukrajinci obsadili 28 obci a vytvořili novou 40 km dlouhou frontu. Podle velitele pozemních vojsk Ukrajiny Oleksandra Syrského jeho jednotky převzaly kontrolu nad 74 obcemi.
"Rusové se vzdávají. Celé ruské jednotky nebojují. Jen zvedají ruce a žádají o zajetí. Pro Putina je toto ponížení možná ještě větší než loňské fenomenální představení, kdy se vzbouřili Prigožinovi Wagnerovci,"
informoval o postupu Ukrajinců zahraniční korespondent Kyiv Post Jason Jay Smart na síti X. Příspěvek doplnil fotografií ležících ruských vojáků kapitulujících před Ukrajinci. Podobné snímky a videa z probíhající operace v Kurské oblasti se začaly šířit po internetu záhy po útoku Ukrajinců.
V příhraničním týlu byly totiž často lokalizovány jednotky nezkušených ruských branců, jejichž morálka a ochota položit životy na obranu kremelského režimu je pravděpodobně velmi nízká. I přes kusé informace o probíhající operaci nepřišly zprávy o výraznějších ozbrojených střetech v Kurské oblasti.
Ukrajinské velení zároveň prohlásilo, že území nehodlá anektovat ve prospěch Ukrajiny, ale jde jen o bojovou akci na obranu vlastního území. Na pozadí ukrajinského ústupu se mezi odborníky objevuje interpretace, že účelem nenadálého vstupu vojáků na ruské území je psychologický dopad na protivníka.
"Při plánování vojenské operace se vždy počítá s její psychologickou dimenzí. Patří to k jejím nejdůležitějším aspektům. Vzdání se nepříteli je velmi nejistý podnik - čím blíže fronty, tím hůře. Ruští vojáci to samozřejmě vědí. Ukrajinské letáky tedy vysvětlují: 1. Jak se vlastně bezpečně vzdát. 2. Co se s vojákem v zajetí bude dít dál. Ruská armáda je chronicky zkorumpovaná a pověstná otřesným přístupem ke svým vojákům, tedy: 1. Přímo oslovují vojáka, označují jeho jednotku. 2. Kompromitují důvěru ve velitele brigády přes jeho manželku Jevgeniji Viktorovnu,"
vysvětlil na síti X generál Ivo Zelinka psychologické aspekty probíhající operace.
Zásadní otázky se objevují nad důsledky celé vojenské operace v ruské příhraniční oblasti. Putin znovuobnovení pořádku v okolí města Kursk označil oficiálně za prioritu a doplnil ji konstatováním, že za takovýchto okolností odmítá možnost mírového jednání. Jenže Ukrajinci potřebují do rukou silné karty, aby mohli otevřít mírová jednání s Ruskem, které stále brutálně útočí na ukrajinské frontě na civilní objekty.
Kolem odvážné operace se však objevují klíčové otázky. Jaká bude situace s ukrajinskými silami v Rusku za měsíc? Zdánlivý nedostatek ukrajinských vojáků na frontě mohl být způsoben utajovanou přípravou "kurské operace". Zásadní však zůstává, jestli Ukrajinci odvážným "gambitem" skutečně získají strategickou výhodu zejména v očích Moskvy.
"Bez ohledu na to, jak efektivně Ukrajina na tyto rojící se otázky odpoví, bylo Rusko podruhé během 15 měsíců hrubě poníženo. Poprvé to bylo od Putinových vlastních věrných, egoisticky se obracejících proti korupci a špatnému hospodaření. Tentokrát je to Putinova vlastní FSB, která nedokázala udržet kontrolu nad hranicemi, v Putinem zvolené válce. Tento padající strom nemusí v těžce obhospodařovaném lese ruského politického prostoru vydat ani hlásku. Přesto při svém pádu pravděpodobně zasáhl jiné,"
hodnotí událost analytik CNN Nick Paton Walsh.
Zdroje: cnn.com, rbc.ru, x.com, novinky.cz, autorský článek