Václav Klement pocházel z Velvar, kde se v roce 1868 narodil. Pracoval v knihkupectví v Malé Boleslavi a později se stal jeho majitelem. Mohl si žít poměrně luxusně, kdyby jeho kroky nevedly jinam. Jeho vášní byla cyklistika a jeho snem vlastnit obchod na prodej a opravu bicyklů. Do Mladé Boleslavi odjel po své zkušenosti ve firmě, která se zabývala výrobou velocipedů, ještě jeden muž. Byl to Václav Laurin, který pocházel z obce Kamení nedaleko Turnova.
Nadšenec a rozený obchodník se tak dal po osudovém setkání dohromady s přemýšlivým a šikovným technikem. V roce 1885 zahájili společně obchodní činnost pod firmou Laurin & Klement, která se původně zabývala výrobou bicyklů. Postupem doby přibírali další zaměstnance, podnik se rozrůstal a společně s ním i různorodá nabídka.
V roce 1899 nabízeli 5 druhů bicyklů, 2 druhy tandemů, 2 druhy dětských kol a objevila se první, na tu dobu luxusní, motocykleta, což bylo kolo s pomocným malým motorkem. Tentýž rok v listopadu představili první opravdový motocykl - Laurin & Klement Typ 1. O rok později obdržela společnost objednávku na 150 motocyklů pro londýnskou společnost Hawetson, což byl první podnět k tomu, aby se věnovali pouze výrobě motocyklů.
Koncem roku 1905 již měla jejich původně malá dílnička rozlohu 80 ha a celkem 355 zaměstnanců. Světlo světa spatřil téhož roku první skutečný automobil - Laurin & Klement A, který na tu dobu představoval symbol luxusu. Obliba značky rostla stejně jako poptávka po jejích produktech.
První světová válka změnila zaměření výroby společnosti na produkci zbraní pro armádu. Svou činnost rozšířili i do jiných odvětví. Měli své vlastní elektrárny, statek, sodovkárnu, obuvnickou dílnu, i ojedinělý luxusní elektrický počítač.
Po válce nastal úpadek, nebylo kam dovážet, nově vzniklé státy byly ekonomicky slabé. V roce 1924 vypukl ve firmě požár, který zničil většinu technologií. Společnost se dostala do finanční tísně a předběhli ji konkurenti jako byla Praga nebo Tatra. V roce 1925 proto došlo ke spojení se společností Škodovy závody v Plzni, což byl strojírenský podnik. Vyráběné vozy tak začaly nést název Laurin & Klement – Škoda, ty nové byly známé už jen jako Škoda.