Top hledané
Výsledky (0)
Odborník se exkluzivně vyjadřuje k situaci ohledně krysí žloutenky spojenou s povodněmi.

Odborník uklidňuje situaci: krysí žloutenka se po letošních povodních nešíří, hrozba ale může být

Aneta Šimečková
20. září 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Krysí žloutenka, ilustrační obrázek

/Rozhovor/ Leptospiróza, známá jako "krysí žloutenka", je nebezpečná a potenciálně smrtelná infekce, která se může objevit v souvislosti s povodněmi v České republice. V rozhovoru s odborníkem jsme se zaměřili na způsob přenosu, riziková prostředí, možnosti léčby a prevenci této nemoci, která může mít vážné následky, pokud není včas léčena.

„Po povodních v roce 1997 jsem strávil měsíc na jipce s leptospirózou. Přežil jsem, ale jiní ne,“ vzpomíná šestapadesátiletý Pavel Machold z Opavy–Kateřinek, které byly opět pod vodou. Letos odborníci doufají, že se situace opakovat nebude. 

Na téma krysí žloutenky jsme se zeptali Petra Husy, přednosty Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU. Má celoživotní zkušenosti s prací s infekčními chorobami a je považován za jedničku ve svém oboru. 

Přenos z člověka na člověka

Co je leptospiróza a jakým způsobem se šíří mezi lidmi?

Leptospiróza je zoonóza (infekce přenášená od zvířat) s průběhem od lehkého onemocnění až po rozvinutou fatální infekci s postižením ledvin na podkladě vaskulitidy, s postižením jaterních funkcí či postižením centrálního nervového systému (CNS).

Proč se leptospiróze říká "krysí žloutenka"? Jaké další přezdívky má a proč?

Onemocnění se vyskytuje u domácích i divokých zvířat, člověk se infikuje náhodně při přímém či nepřímém kontaktu se zvířaty. Očkování domácích zvířat snížilo výskyt leptospirózy, ale eliminace zvířecího rezervoáru je obtížná. K přenosu infekce na člověka dochází přímým kontaktem s infikovanou zvířecí močí a tkáněmi nebo nepřímo kontaminovanou vodou. Kožní oděrky, spojivky, nosní a ústní sliznice jsou obvyklými místy vstupu.

Přenos z člověka na člověka je extrémně vzácný. Většina případů je diagnostikována v létě a na podzim. Krysy mohou být rezervoárová zvířata, tak asi proto krysí horečka. Odborně se tento termín nepoužívá.

Je tu opravdu reálná šance na to, že se lidé mohou nakazit v souvislosti s povodňovou vodou?

Leptospiry se dostávají do organismu přes oděrky, spojivku nebo inhalací mikroskopických kapek. Následně dochází k  rozsevu krví a překonání tkáňových bariér, včetně  bariéry mezí krví a mozkem. Samozřejmě teoretická šance nakazit se v průběhu povodní existuje, ale pravděpodobnost není vysoká. Není pravděpodobné, že by velké masy při povodních mohly být kontaminovány leptospirou v koncentraci postačující pro přenos infekce.

Víte o nějakých datech, jak se krysí žloutenka projevila v letech 1997 a 2002? Jsou letos lidé více informovaní o nemoci, než tenkrát?

Obavy byly, ale podle mých zkušeností k žádnému výraznému nárůstu nedošlo. Není důvod k žádné masivní informační kampani.

V letech 1997 a 2002 bylo na krysí žloutenku vyšetřeno 7156 lidí, pozitivní výsledek se potvrdil u 94 z nich. Většina měla vazbu na záplavy v roce 2002, jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu. Též píší, že 4 lidé zemřeli. 

Jak se léčí leptospiróza? Je možné ji vyléčit a co může nastat, pokud není včas diagnostikována?

 Antibiotiky, při selhání ledvin přechodně hemodialýzou. Dále terapeutické ovlivňování postižení jater a krvácivého stavu.

Největší riziko nákazy je teď

Kde je nejvyšší riziko nákazy leptospirózou? Jsou některé oblasti nebo prostředí nebezpečnější?

Pozdní léto, časný podzim. Vlhké, blátivé oblasti. Studánky, mělké malé vodní nádrže.

Jsou už teď nakažení?

U nás na klinice nejsou, nemám ani informace, že by na jiných pracovištích byli.

Je leptospirózou nebezpečná a ohrožující život?

Jsou 2 formy. Těžší forma tzv. Weilova choroba má smrtnost kolem 15 % zejména na krvácení do vnitřních orgánů. Žňová neboli blaťácká horečka probíhá jako letní chřipka - bolest hlavy , laboratorní známky postižení jater a/nebo ledvin.

Jak se lze před leptospirózou chránit? Existují preventivní opatření nebo vakcíny?

Nepít vodu ze studánek, nekoupat se ve vodě, která může být kontaminovaná močí zvířat. Vakcína je jen pro psy.

Jaká zvířata mohou přenášet leptospirózu, kromě krys? Jsou domácí mazlíčci, jako psi nebo kočky, v ohrožení?

Prakticky všechna nemocná zvířata mohou vylučovat leptospiry močí - divoká i domácí.

Má leptospiróza nějaké dlouhodobé následky pro ty, kdo ji prodělají? Může například poškodit orgány nebo ovlivnit kvalitu života?

Ne. I u selhání ledvin, pokud se překoná, je plná úzdrava.

Zdroj: autorský text, vlastní dotazování, SZÚ

Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady
Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady, Praha 2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze