Top hledané
Výsledky (0)
Velikost mikrobytů bývá od 16 do zhruba 30 metrů čtverečních. Jen málokdo z nás si dokáže představit bydlet v tak malém prostoru, ale často není jiná možnost.

Mikrobyty se začínají dostávat do popředí zájmu. Důvodem bývá jejich nižší cena i výhodná možnost následného pronájmu

Radek Polák
06. listopadu 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Mladí se musí v mikrobytech často uskromnit

Nárůst poptávky po bydlení vede k tomu, že se do nabídek dostává čím dál více projektů, které inzerují mikrobyty. Mnohdy mají jen jednu místnost, která plní hned několik funkcí najednou. Jen v Praze se v současnosti připravují k výstavbě stovky takových bytů.

Mikrobyty tvoří jednotky o velikosti do zhruba 30 metrů čtverečních, kde je zpravidla jen jedna místnost. Jsou tak trochu obývacím pokojem, ložnicí i jídelnou v jednom. V místnosti bývá proto třeba jen metr a půl dlouhá kuchyňská linka a rozkládací gauč. Kvůli tomu zde často nechybí ani polohovatelné stoly nebo noční stolky. Uživatel bytu se musí navíc spokojit pouze se sprchovým koutem. Žádnou vanu zde proto také nehledejte.

Někdy se developeři předhánějí v dalších benefitech, které nebývají jinak ve standardních bytových domech běžné. Ať už se jedná například o společné prádelny, protože do koupelen se pak často už pračky jednoduše nevejdou nebo veřejné sušárny, kolárny či dokonce místnosti pro fitness a jógu.

Byty jsou menší a menší

Zmenšování průměrné velikosti nabízených bytů je už několik let převládajícím trendem. Podle analýzy developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema se od roku 2016 snížila průměrná nabízená velikost nových pražských bytů o téměř 19 metrů čtverečních na 63,2 metru čtverečního. Zapříčinila to nižší poptávka po větších, a tedy i dražších bytech, ale také větší uvedení malých a středních bytů na trh.

Prodej investičního bytu - Praha 10 - 19m
Prodej investičního bytu - Praha 10 - 19m, Praha 10

Developeři vloni v metropoli evidovali největší zájem o jedno a dvoupokojové byty 1+kk a 2+kk, což je podle stejného zdroje způsobeno i jejich výrazně vyšší nabídkou. Například počet jednopokojových se od roku 2014 téměř zdvojnásobil. Naopak poptávka po třípokojových bytech údajně klesá, zájem o ně měla pouze pětina kupců.

Aby však mohl být takový byt považovaný za prostor, který je určený k bydlení, musí být velký nejméně 16 metrů čtverečních, jak určují pražské stavební předpisy a stavební zákon. V opačném případě nesplňuje požadavky na to, aby byl zkolaudován jako jednopokojový byt.

Otevřít v galerii (2)
Nároky na prostor jsou v takových projektech menší
Nároky na prostor jsou v takových projektech menší Zdroj: Pixabay

Pro vlastní bydlení i na pronájem

Mikrobyty najdou zájemci především v dosahu center větších měst, v nichž jejich obyvatelé nepotřebují trávit tolik času. A není se co divit, že se dostávají do nabídek čím dál více realitních hráčů. Důvod je zřejmý - jsou žádané zejména v těch místech, kde je o nové byty nouze nebo jsou cenově méně dostupné.

Po mikrobytech sáhnou rádi například mladí lidé nebo jednotlivci, kteří si nepotrpí na přehnaně velký prostor, v němž netráví třeba ani tolik času. Někdy se ale jedná rovněž o manažery, kteří ve městě přes týden pouze pracují a přespávají a na víkendy se vrací domů. Do pronájmů se však také hrnou ve velkém i významní investoři, kteří v obdobných projektech skupují buď více jednotek najednou, nebo dokonce celé bytové domy.

Navýšení poptávky po nájemním bydlení a růst cen nájmů návratnost investice do nemovitostí zrychluje,“

uvedla v té souvislosti pro LP-Life šéfka marketingu a obchodu společnosti UBM Development Czechia Alice Slámová.

Relativně snadno se v čase ekonomické nejistoty a úrokových sazeb z hypoték, které se stále ještě pohybují okolo pěti procent, mikrobyty pronajímají a prodávají. Měsíčně činí příjem z pronájmu 15 až 20 tisíc korun. Cena za pořízení takového bytu přitom mnohdy začíná na třech až pěti milionech korun. Zdá se vám to hodně? Větší jednotky bývají přeci o hodně dražší. A to rozhoduje. Pro veřejnost je totiž podstatná zejména nominální cena za byt. Jen málokdo hledí na fakt, že celková cena menšího bytu je sice nižší, u nákladů na metr čtvereční je to ale většinou přesně naopak.

"Mikrobyty a bytová družstva se v posledních letech staly důsledkem zhoršené dostupnosti úrokových sazeb. Jakmile však sazby poklesnou, zájem o ně ze strany kupujících, kteří hledají bydlení, pravděpodobně také klesne. Tento trend se týká především nákupu mikrobytů za účelem vlastního bydlení. Pokud jde ale o investiční nákup, tedy s cílem následného pronájmu nemovitosti, poptávka po mikrobytech zůstane silná. Rostoucí ceny nájmů totiž naznačují, že se mikrobyty budou nadále těšit zájmů investorů, kteří se chtějí zaměřit na výnosné pronájmy,"

sdělila redakci k tomuto tématu majitelka realitní kanceláře Y&T Luxury Property Mgr. Elena Jakubovič, MBA.

Otevřít v galerii (2)
Mít vše složené v krabicích bývá mnohdy praktické
Mít vše složené v krabicích bývá mnohdy praktickéZdroj: Pixabay

Trend, jemuž se někteří developeři brání

Ne všichni developeři jsou ale z mikrobytů nadšení.

Je opravdu jen těžko představitelné v těchto prostorách dlouhodobě žít. Central Group tento trend miniaturizace odmítá jako nevhodný pro kvalitní moderní bydlení. Proto staví byty standardních velikostí a velký důraz klade na jejich praktické a efektivní řešení,“

řekl redakci mluvčí společnosti Ondřej Šťastný.

Ve světě je však trend mikrobytů v každém případě již zcela běžný. Najít je můžeme zejména v některých asijských metropolích, jako jsou Hongkong, Šanghaj nebo Tokio, ale také třeba v New Yorku, Londýně či Berlíně. V některých z uvedených měst jsou velké třeba jen 10 metrů čtverečních. Co tomu říkáte? Chtěli byste v takovém bytě bydlet?

Prodej bytu 1+kk - Praha 7, 30
Prodej bytu 1+kk - Praha 7, 30, Praha 7

Zdroj: autorský článek, vlastní dotazování, trigema

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze