Po neobvykle těsné volební kampani a nejasných predikcích během volební noci nevzešel jednoznačný vítěz voleb. Přesto mají volby svůj výsledek. Přestože ještě není jasné, kdo přesně získal kolik hlasů, Kamala Harrisová už na většinu ve sboru volitelů podle amerických médií dosáhnout nemůže. Donald Trump už vystoupil s povolebním projevem, kdy slíbil splnit všechny plány. Republikáni zároveň ovládli Senát. Sněmovnu reprezentantů mohou získat také, ale o výsledek se vede těsný souboj v řadě obvodů. Celkové vítězství by plnění slibů Trumpovi značně usnadnilo.
V průběhu celého sčítání hlasů v jednotlivých volebních okrscích si republikánský kandidát držel vedení v potencionálním zisku volitelů. Dlouho však zůstával výsledek nejasný, jelikož se v jednotlivých státech uzavírají volební místnosti v různou dobu a státy, o které se opírají demokraté uzavřely volební místnosti později.
Po-té, co se "vybarvily" státy východního pobřeží do tradiční modré, se hon na volitele mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou vyrovnal. Ovšem výsledky v klíčových státech (tzv. swing states), kde je podpora jednotlivých kandidátu velmi vyrovnaná, se začaly přiklánět na stranu Trumpa a vítězství republikánu začalo být hmatatelné.
Jakmile agentura AP prohlásila za vítěze v Pensylvánii Donalda Trumpa, vystoupil kandidát republikánů s vítězným projevem. Ačkoliv není zdaleka jasné, kolik hlasů přiteče na účty obou soupeřů, v tento moment bylo jasně, že Kamale Harrisové může přinést vítězství jen zázrak.
"Volili nás všichni. Odboráři, neodboráři, Hispánci, ženy, muži, mladí staří, lidé z měst, lidé z venkova, všichni nás volili. Bylo to nejúžasnější spojení lidí.... Nezačnu žádnou válku. Budeme pomáhat naší zemi a budeme nejlepší na světě. Bůh zachránil můj život, abych zachránil Ameriku.... Budu vykonávat tuto úžasnou práci, je to nejlepší a nejdůležitější práce na světě. Je na čase, aby všechna rozdělení posledních 4 let byla za námi. Splním všechny sliby, které jsem dal. Začneme tím, že dáme Ameriku na první místo,"
zaznělo mj. v prvním povolebním projevu Donalda Trumpa.
Už od počátku sčítání hlasů, které bylo zahájeno v prvních státech přesně o půlnoci našeho času, se objevily některé kontroverze. V Pensylvánii, Georgii a dalších státech se objevily hlášení o nebezpečí bombových útoků. Jedná se při tom o státy s nejvyrovnanějšími výsledky v předvolebních průzkumech a zároveň s velkým množstvím volitelů. Mimořádně intenzivní pozornost klíčovému státu věnovaly i kampaně obou kandidátů.
Republikáni od počátku sčítání hlasů varovali před volebními podvody, což také doprovázelo prezidentskou kampaň Donalda Trumpa od jeho porážky Joe Bidenem v roce 2020. Během volebního projevu Trumpa už pravděpodobnému budoucímu prezidentovi domnělé podvody starosti příliš nedělaly.
V klíčových státech mohli zásadním způsobem ovlivnit výsledek muslimské menšiny, které v těchto státech žijí. V Michiganu žije největší komunita lidí s islámským vyznáním. Změna jejich postoje odráží podporu Izraele současné demokratické administrativy. Předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu se zařadil mezi první státníky, kteří k vítězství Donaldu Trumpovi oficiálně gratulovali.
Ve stínu prezidentské volby probíhala celá řada dalších voleb. Volili se guvernéři a představitelé lokálních volených funkcí (kromě členů vlád, také např. státní zástupci), ale zejména se voliči vyjádřili k novému složené Sněmovny reprezentantů a Senátu. Zastoupení v těchto institucích je pro podobu americké politiky neméně důležité než obsazení funkce prezidenta.
Republikáni na vlně úspěchu Donalda Trumpa převezmou podle dosavadních výsledků zcela jistě i kontrolu nad Senátem, kde doposud drželi těsnou většinu demokraté. Aktuálně vedou i v souboji o Sněmovnu reprezentantů. Trump by tak první dva roky mohl vládnout bez hlasovacího tlaku opozice v Kongresu, což se mu během jeho prvního zvolení do funkce nepodařilo.
Jaké bude výsledné složení dolní komory Kongresu ovšem není úplně jasné, v řadě obvodů totiž ještě probíhá velmi těsný souboj mezi kandidáty obou stran a demokraté můžou ještě porážku zvrátit a dosáhnout na těsnou většinu, i když je tento vývoj trochu méně pravděpodobný.
Zajímavostí kongresových voleb je situace, kdy došlo na unikátní volbu ve státě Delaware. Sarah McBridová, 34letá dosavadní senátorka bude také první zvolenou transgender osobou ve Sněmovně reprezentantů. Na toto prvenství dosáhla v minulém volebním období i v rámci Senátu.
Zdroje: ČT 24, apnews.com, reuters.com, irozhlas.cz, autorský text