Královský hrad, po němž nesou členové královské rodiny i své občanské příjmení, se stal obětí přepadení dvojice lupičů, kteří odjeli ve dvou odcizených autech. K úspěchu jim mohly napomoci i omezení bezpečnostních opatření kolem hradu po smrti královny Alžběty. Podobná situace pro královskou rodinu není bezprecedentní. Do ložnice královny se v minulosti dostal neznámý muž a strávil s ní několik hodin. Před svou korunovací se pokoušeli výtržníci zaútočit i na současného krále.
Windsor je někdy považován za největší a nejstarší obydlený hrad na světě, byť ve své rozloze je až na druhém místě za Pražským hradem. Každopádně v něm už žijí desítky generací britských panovníků. Žila zde i královna Alžběta II. a v roce 2020 se mj. kvůli jejímu vysokému věku do blízkosti panovnice přestěhoval princ William, současný první následník krále Karla III.
Slavné sídlo britské královské rodiny v průběhu října postihla neobvyklá událost. Deník The Sun, jenž patří k hlavním médiím informujícím o životě královské rodiny, aktuálně informoval o přepadení hradu dvojicí lupičů jen několik minut cesty od Adelaide Cottage, kde se v tento moment nacházel i následník trůnu se svou rodinou, zatímco král byl mimo Windsor.
Lupiči věděli, jak se do areálu dostat, a kde se v něm pohybují. Podle informací The Sun šlo o připravenou akci. Neobvykle působí i kořist pachatelů. Ujeli se dvěma vozidly. Jedním byl terenní vůz karosérie pick-up a druhým červená čtyřkolka. Pachatelé dosud nebyli dopadeni.
Nejdůležitější členové královské rodiny mají vlastní policejní ochranku, což je případ i prince Williama. Vniknutí na královské pozemky však ochranka zabránit nedokázala, přestože náklady na bezpečnostní opatření Windsoru vyjdou podle BBC na několik milionů liber ročně. Britská média však zároveň upozornila na zrušení hlídek několika ozbrojených policistů, k němuž došlo po smrti královny. Policisté s palnými zbraněmi nepůsobili dobrým dojmem na turisty, kterých ročně na hrad dorazí 1,4 milionu, což činí z Windsoru nejpopulárnější královskou památku ve Velké Británii.
Vloupání a útoky na členy královské rodiny však nejsou něčím zcela ojedinělým. V 90. letech média nejvíce sledovaly princeznu Dianu, která byla okradena v roce 1998 o dopisy s milostnou korespondencí s Jamesem Hewittem. Případ podobnější aktuální události se odehrál nedávno. V roce 2020 byl odhalen jako zloděj jeden z královniných sluhů. Adam Canto nakradl v průběhu služby majetek královské rodiny v hodnotě 100 tisíc liber (cca 3 miliony korun). Pachatel si odpykal 9 měsíců za mřížemi.
Nejslavnější případ vloupání do královské rezidence se však odehrál v trochu vzdálenější minulosti. V roce 1982 se dvakrát vloupal do Buckinghamského paláce Michael Fagan. Omylem se pak dostal při své potulce královskou rezidencí až do ložnice samotné královny.
"Byl jsem vyděšený jako nikdy v životě. Pak promluvila a bylo to jako to nejjemnější sklo, jaké si dokážete představit, že se rozbije: Co tady děláš?"
popsal svou návštěvu v královnině komnatě pro The Independent 30 let po vloupání v roce 2012.
Co se přesně všechno stalo během neobvyklé vloupačky dodnes není zcela jasné. Sám Fagan totiž opakovaně odmítl, že by s královnou dlouze hovořil, tak jak ztvárnil populární seriál Koruna (The Crown). Nicméně ve vyšetřovacím spisu, je rozhovor mezi královnou a lupičem popsán.
První na pomoc královně přišel až komorník venčící psy, jehož měli následovat dva policisté. Podle Faganovy výpovědi ho však sluha pozval na sklenku whiskey, kterou si stihl vypít ještě před tím, než ho zadržela policie.
I současný král má své zkušenosti s výtržníky. Jeho automobil byl napaden v roce 2010 demonstranty. Budoucímu králi ani jeho manželce Kamile se během útoku nic nestalo, nicméně událost vyvolala řadu otázek o bezpečnostních opatřeních v okolí příslušníků nejslavnějšího panovnického rodu současnosti. Otázky ohledně mezery v bezpečnostních opatřeních se tak v případě loupeže z Windsorského hradu neobjevily zdaleka poprvé.
Zdroje: autorský text, independent.co.uk, bbc.com, nowtolove.com, thesun.co.uk, idnes.cz