Okolnosti znovuzvolení Donalda Trumpa jsou neobvyklé, stejně jako jeho svérázný přístup k politice. Amerika rozdělená na znesvářené tábory republikánů a demokratů vnímá jeho znovuzvolení jako návrat mesiáše anebo příchod satana na zemi. Shodnou se však na tom, jak epochální vliv jeho příchod bude mít. Je však otázkou, jestli je vůbec možné, aby jeden jediný člověk měl tak zásadní vliv na celý svět.
Na otevření katedrály v Notre Dame nechyběl zvolený americký prezident Donald Trump, čímž "posvětil" roli Emannuela Macrona jako nejdůležitějšího lídra ze států Evropské unie. Francie jinak řeší politickou krizi, stejně tak Německo. Zpravodajské agentury dění interpretují v kontextu blížící se éry Donalda Trumpa.
Politické krize jsou vlastní všem demokratickým režimům. Poměrně závažné krizi čelí i Jižní Korea, demokratický ostrov na východním pobřeží Asie. Zpravodajci spekulují, jak se k tamějšímu soupeření o moc postaví Donald Trump, i když jeho postoj vlastně není vůbec znám, nicméně každé zpravodajské dění musí být vykládáno v kontextu blížícího se příchodu oranžového mesiáše, popř. satana, což je odvislé od konkrétního politickém názoru.
Polský premiér Donald Tusk hovořil o blížícím se předsednictví jeho země EU, které by mohlo přinést vyjednávání o konci konfliktu na Ukrajině. Opět nechybí trumpovský dovětek, že se vše odehrává v kontextu jeho blížícího se prezidentství. Zvolený prezident o míru na Ukrajině totiž také hovořil, dokonce slíbil, že ho zařídí, ale neřekl jak.
Nejistota samozřejmě otevírá prostor ke spekulaci. Jen těžko si představit scénář, že světová velmoc číslo jedna nebude mluvit do konce nejmasivnějšího ozbrojeného střetu v Evropě od konce druhé světové války. Nejen, že USA slíbilo územní neporušitelnost Ukrajiny v Budapešťském memorandu výměnou za odevzdání jaderného arzenálu, také utopilo miliardy dolarů za zbrojní podporu Ukrajině. Kupodivu u toho nebyl Donald Trump, hybatel veškerého současného dění.
Žádná válka v historii netrvala věčně. Například druhá světová válka, a v kontextu války na Ukrajině se světová válka také skloňuje, i když zatím bez vážnějších důvodů, trvala 6 let. Rozsáhlá ruská invaze oslaví v únoru tři roky. Aby tento konflikt neskončil během Trumpova mandátu, musel by překonat délkou trvání druhou světovou. Intenzivní válečné operace je tak dlouhou dobu těžké udržet z ekonomických i morálních důvodů.
Donald Trump tak u toho jistě bude, jak se zachová, nevíme. V mezičase Trump zůstává Trumpem a nepřestává provokovat a trolit na sociálních sítích, aniž by bylo jasné, co následně udělá. Máme totiž co dělat s člověkem, kterého známe. Vzhledem k jeho věku, nemůžeme čekat, že se změní. Připomenout si tak můžeme dopady jeho předchozího prezidentství.
Připomíná se, jak Trump udělal pořádek v NATO a díky jeho kritice aliance začali její členové investovat dohodnutá 2 % na HDP. Jak to dokázal, si můžeme ukázat na příkladu České republiky, ta byla dlouhá léta černým pasažérem, co se týče investic na obranu.
To se však změnilo s vládou Petra Fialy (ODS). Je zvláštní, že velký podporovatel Donalda Trumpa a Fialův předchůdce Andrej Babiš (ANO), stejně jako jeho předchůdci, k podobnému kroku nepřistoupil a dodnes armádní investice kritizuje. Zároveň v Bílém domě sedí Joe Biden, velký podporovatel transatlantických vazeb. Zároveň došlo k bezprecedentní ruské invazi na Ukrajinu, toho času už bylo Česko na speciálním seznamu znepřátelených zemí Ruska. Trumpovo trolení NATO bylo totiž opět jen trolením. ČR se jen přizpůsobuje situaci.
Investice do armád v Evropě vyvolala geopolitická realita agresora za rohem. Podobný příklad najdeme i v kontextu často skloňované obchodní války USA s Čínou. Zahájil ji Trump a Biden si k ní přisadil navýšením cel na čínské zboží, zejména na elektromobily. Trump si v zaběhnutém schématu hodlá ještě přihodit, kdyby Biden obhájil svůj mandát, dost možná by přihazoval také, zejména v kontextu elektromobility. Čínský obchodní útok v tomto byznyse je totiž skutečně agresivní a hnaný čínským státním protekcionismem, jiná obrana není, což v Evropě ještě řada lidí nepochopila.
Světové zpravodajství nám ještě nabídne řadu informací o tom, jak svět bude poskakovat podle Trumpova blížícího se vrtění v prezidentském úřadě. Svět se však mnohdy otáčí za jinými odlesky reality, než jaké vrhá kštice "starého pána" v Bílém domě, ať už se blýská sněhově bílou nebo odbarvenou zlatou.
Zdroje: autorský článek, komentář, apnews.com, euroactiv.com, acho24.cz