Masivní šíření požárů na periferii jednoho z největších amerických měst Los Angeles zničilo již teď tisíce domů. Některé z nich však uprostřed rozsáhlých spálenišť zůstaly stát. Ačkoliv příčinou masivního požáru je především dlouhotrvající extrémní sucho v oblasti a povětrnostní podmínky, některé bezpečnostní okolnosti mohou požár zásadně ovlivnit. I když se živel nedá zcela zastavit, určité preventivní kroky existují. Několik domů díky nim v Los Angeles přečkalo řádění nebezpečného živlu.
Podle posledních zpráv přes 10 000 domů v okolí Malibu, v Palisades, Pasadeně, Hollywood Hills a dalších předměstích Losa Angeles bylo zcela zdevastováno požáry, které sužují oblast už několik dní. Přes 10 lidí také zaplatilo za živelnou katastrofu životem.
V lokalitě se také nachází luxusní nemovitosti amerických celebrit a bohatých představitelů tamějšího byznysu. Postupující oheň ohrožuje nemovitosti jejichž cenovka stoupá do desítek milionů dolarů. Obzvlášť v Hollywood Hills se nachází řada nemovitostí jejichž cenovky atakují i 40 milionů dolarů, tudíž se v přepočtu blíží jedné miliardě korun.
Svým postem na síti X zaujal ředitel realitní kanceláře v oblasti. Zatímco on a jeho rodina byli evakuováni z nebezpečné oblasti, na sociální sítích se zajímal o možnosti, jak si najmout soukromé hasiče (požární služby v USA fungují i na soukromé bází, často mají smlouvy s pojišťovnami nebo průmyslovými areály).
"Má někdo přístup k soukromým hasičům, kteří by chránili náš dům v Pacific Palisades? Potřebujeme jednat rychle. Hoří všechny sousední domy. Zaplatím jakoukoli částku. Děkuji,"
napsal Keith Wassermann na síti X v příspěvku, který byl záhy smazán, ale zaujal nejen další uživatele sítě, ale i americká média.
Jak informovaly zpravodajské agentury, hašení požáru v oblasti je velmi komplikované. Vítr umožňuje jen omezené využití hasičských letadel a v hydrantech klesá tlak vody, v oblasti totiž panuje extrémní sucho, kdy už několik měsíců v podstatě nepršelo. Přesto se v rozsáhlých spáleništích podařilo zachránit některé domy.
"Tohle je můj dům. Je to jeden z mála, které zůstaly stát. Fíkusy ho částečně chrání před větrem. Ale je tu jedna neuvěřitelná věc: můj plot se roztavil. Našel jsem zahradní hadici plně roztaženou. S ohněm bojoval nějaký anonymní soused nebo hasič. To je Palisades,"
uvedl k fotografii svého domu, který nevyhořel, rádiový hlasatel Joel Pollak na X. Stromy tak paradoxně můžou pomoci před šířením požáru.
Existuje však celá řada dalších preventivních opatření umožňujících minimalizovat riziko vzniku požáru a jeho následného šíření. Využívají se protipožární dveře, různé druhy detektorů kouře, nehořlavé stavební materiály, protipožární oddělování prostor nebo i protipožární kliky.
Požár totiž nejčastěji vzniká v domácnosti mj. z příčiny špatného technického stavu elektrospotřebičů a elektroinstalací, kouřením nebo dětskou nešikovností. K jedné z nejsofistikovanějších obran proti požáru patři hypoxický systém, který limituje v prostoru množství kyslíku tak, aby neumožňoval hoření. Jeho využití má však svá specifika.
"Technologie HYPOXIA Je vhodná pro specifické prostory, jako jsou: automatizované sklady, výškové sklady, jaderné elektrárny, datová centra, rozvodny, trafostanice, depozitáře, sejfy, muzea, sklady potravin, včetně ovoce a zeleniny nebo mrazírny,"
vysvětlil pro LP-Life jednatel společnosti Hypoxia Group Jaroslav Beránek.
Pro bytovou výstavbu sofistikovaná technologie má jen limitované využití, i když i tam má svůj význam pro prevenci.
"Co se týká využití v administrativních či komerčních prostorách, tak ano, ale zase se zde chrání pouze vybrané prostory typu trezor, serverovna, bateriové úložiště, rozvodna, depozitář, archiv..."
dodal Jaroslav Beránek k současným možnostem požární prevence.
Zdroje: autorský článek, vlastní dotazování, AP, people.com, x.com, rubyhome.com, dumazahrada.cz