Top hledané
Výsledky (0)
Impozantní příběh stojí za jedním ze zakladatelů Nvidie. Navíc o této firmě v budoucnu ještě uslyšíme. Stojí za zády největšímu rozmachu umělé inteligence a její hodnota doslova raketově roste. Do bilionů.

Příběh Jensena Huanga, zakladatele Nvidie: Vizionář našel potenciál v umělé inteligenci dřív než jiní

Renata Petříčková
15. ledna 2025
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Jensen Huang na prezentaci Nvidie v roce 2025

Věhlas jeho firmy je stále jasnější. Jeho impozantní životní příběh ale začíná tak, jak by málokdo čekal. Na škole pro problémové děti. Anglická slovíčka se učil po jednom. A v umělé inteligenci viděl potenciál už ve chvíli, kdy ostatní byli ještě rozpačití.

Jensem Huang

Opravdu zajímavý životní příběh stojí za společností Nvidia. Spoluzakladatel Jensen Huang je muž v typické černé kožené bundě. Workoholik se 14 hodinovou pracovní dobou. Spolu s Elonem Muskem je nejžhavější hvězdou ze Silicon Valley. 

Dodnes je "jeho restaurace" slavná

Nikdy nevíte, kdo vám přijde na brigádu, chtělo by se říci. Když v seriálu Teorie velkého třesku umýval na dobročinné akci Elon Musk ve své herecké roli nádobí, možná netušil, že Jensen Huang toto dělal ve skutečnosti.

„Začínal jsem jako umývač  nádobí u Dennyho,“

často vzpomíná ve svých projevech, jako připomínku svých studentských časů. 

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Síť restaurací Denny's má jednu pobočku, na Berryessa Road ve východním San José v Kalifornii. Nad rohovým sedadlem, čerstvě natřená plaketa s nápisem:

"Stánek, který zahájil činnost společnosti za 1 bilion dolarů. Gratuluji Nvidii! Kdo věděl, že nápad, který zde začal, změní svět?"

prozradil webu Lemonde s tím, že toto místo v roce 2023 poctil svou návštěvou, aby si své skromné začátky připomněl. 

Jedenadvacátý nejbohatší člověk světa se narodil na Tchaj-wanu

Je to v současnosti 21. nejbohatší člověk světa, se svými zhruba sedmdesáti miliardami dolarů patří navíc ke špičce, která má potenciál být ještě úspěšnější. Je mu 61 let, narodil se na Tchaj-wanu. Od pěti let žil v Thajsku, kam jeho rodina pracovně odcestovala. Otec, který se vrátil z pracovní cesty v USA byl tak nadšený životem za mořem, že bez kompromisů viděl budoucnost svých synů právě tam. Celé situaci navíc nahrávala i nestabilní politická situace v té době v Thajsku, takže své děti chtěl mít v bezpečí. Matka, ač sama anglicky neuměla, se postarala o intenzivní výuku angličtiny. Jednoduše vybírala slovíčka a nutila syny se je učit. Do vysněné země ale zdaleka nejel jazykově vybaven. Vše se učil za pochodu.

Internátní škola pro problémové studeny omylem

První zkušenost s USA byla v podstatě jedním velkým omylem. V devíti letech se malý Huang spolu s desetiletým bratrem přestěhoval do Tacomy ve Washingtonu ke své tetě a studoval na internátní škole pro problémové studenty. Nebylo to ovšem záměrně. Šlo o otcův omyl, myslel si tenkrát, že jde o prestižní školu.

Na škole měli ve zvyku, že každý student musel pracovat, malý Huang tedy čistil záchody, koupelny, ale také se přidal k plaveckému týmu. Nakonec bylo vše špatné zapomenuto a tvrdý začátek považuje za dobrý odrazový můstek.

"Konec příběhu je ten, že jsem miloval dobu, kdy jsem tam byl,"

řekl pro npr.org Huang. "Pracovali jsme opravdu tvrdě - učili jsme se opravdu tvrdě a děti byly opravdu tvrdé," doplnil s tím, že děti běžně chodily do školy ozbrojené nožíky.

Této škole pak v roce 2019 věnoval ze svého nadačního fondu dva miliony dolarů na modernizaci.

Následovaly prestižní školy

Pak se mu už vedlo lépe. Na Oregonské státní univerzitě vystudoval elektrotechniku a pokračoval na Stanfordu. Do USA se přestěhovala i celá jeho rodina, mladý Jensen při studiu přeskakoval ročníky a kromě proslaveného umývače nádobí u Dennyho, si vydělával i jako číšník nebo řidič autobusu.

Navrhoval mikroprocesory a sedával na kávě v Denny´s

Několik let pracoval ve strojírenství, navrhoval mikroprocesory ve slavné Silicon Valley. Zjistil tak, kam ho táhne srdce a v 30 letech spoluzaložil Nvidii společně s Chrisem Malachowskym a Curtisem Priemem. Společně složili úspory ve výši 40 000 dolarů a pustili se do cesty, která se postupně ukazovala těžší než si ve své naivitě mysleli. A firma začala vyvíjet grafické karty pro herní počítače.

To bylo kolem roku 1992, kdy tito tři vymýšleli své podnikatelské plány. Často to dělali z nostalgie právě v restauraci Denny´s, kde Jensen kdysi pracoval. Byl tam klid, levná káva a domácké prostředí. 

Firma se nejprve jmenovala NVision, později byla přejmenována na Nvidia. Získali 20 milionů od investorů, včetně firmy Sequoia Capital a postupně se stali lídry v herním průmyslu.

Neúspěchy jsou součástí podnikání

V září 2020 nevyšel obchod s Arm za 40 milionů dolarů, koupě byla proti srsti antimonopolnímu úřadu. V závěru firma koupi odvolala a investice tak byla promarněna. V devadesátých letech byli na pokraji krachu a neprospěl jim ani právní spor s Intelem, který je stál 1,5 miliardy dolarů.

Současnost v AI je i díky jeho předvídavosti

Loni firma Open AI představila ChatGPT, který běží na čipech z dílny Nvidie. Firma se tak stává velmi důležitou součástí v revoluci umělé inteligence. A to mimo jiné proto, že Huang měl skvělou intuici a na vývoj AI vsadil ještě v době, kdy byla doslova v plenkách.

Firma loni v červnu vstoupila mezi biliónové firmy, tedy firmy, mající hodnotu přes bilion dolarů. V dnešní době má již hodnotu přes tři biliony dolarů a zažívá raketový růst hodnoty svých cenných papírů.

Procesory najdete i ve filmovém průmyslu

Dnes čipy Nvidie umožňují výrobu většiny animovaných filmů, od Avatara po Tin-Tin. Grafické procesory Nvidia jsou tak výkonné, že jsou nyní zabudovány do tří z pěti nejrychlejších superpočítačů na světě.

"V čem jsou grafické procesory dobré? Zpracovávají obrovské množství dat,"

říká Malachowsky, jeden ze spoluzakladatelů a dokonale tím vyjádřil směr jejich firmy. Právě na této rychlosti a vývoji lepších technologií stojí jejich úspěch.

Novinky představené na tiskové konferenci Nvidie

Nedávno měla firma prezentaci svých horkých novinek. Na scéně tedy jsou nové grafické karty a AI čipy, modely umělé inteligence (Cosmos – umí modelovat fotorealistické video, jež lze použít například k výcviku robotů nebo vývoji automatizovaných služeb). Uvedeno bylo i partnerství s Toyotou na vývoji autonomních nákladních vozů. A vrcholem byl stolní počítač zaměřený na domácí fanouškovský vývoj AI za 3 tisíce dolarů.

To je Nvidia, jejíž zakladatel se nebál projít drsnou školní výukou a pustit se do podnikání, o jehož reálných dopadech neměl vůbec tušení.

Zdroj: autorský text, npr.org, lemonde.frbusinessinsider.comapnews.com

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze