Válka na Ukrajině nejen že způsobila masivní geopolitické otřesy, ale také rozdělila ruskou společnost. Zatímco někteří miliardáři a umělci setrvávají v loajalitě k prezidentu Vladimiru Putinovi, jiní opouštějí svou vlast, aby se distancovali od režimu a vyhnuli se západním sankcím. Od 24. února 2022 se tak ruského občanství vzdalo už deset miliardářů. Důvodem jsou nejen politické neshody, ale i obavy o vlastní bezpečnost.
Tanečník Sergej Polunin opustil se svou rodinou Rusko, kam se v roce 2018 přestěhoval získáním občanství a podpory Putina. Na sociálních sítích uvedl jako důvod, že jeho „duše není na svém místě“, ale kam odchází neupřesnil. Narodil se v ukrajinském Chersonu a patří k nejvýraznějším baletním osobnostem. Po studiích v Kyjevě se ve 13 letech přestěhoval do Británie, kde se díky jeho talentu stal nejmladším sólistou Královského baletu. Později však ze souboru odešel a média to přisuzovala jeho bouřlivému životnímu stylu. Měl velmi proruské postoje, dokonce si nechal vytetovat i Putinovu podobiznu na hruď a ramena. Kvůli těmto okolnostem mu byla zrušena některá evropská vystoupení. V roce 2022 otevřeně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu. Nedávno si ale stěžoval na nevyžádané balíčky a obavy o bezpečnost, není ale jasné, zda s tím jeho odchod souvisí.
Z uměleckého světa se k odchodu z Ruska připojila také operní pěvkyně Anastasia Voločkovová. Ta uvedla, že Rusko se pro ni stalo neúnosné. Pro odchod ze země se rozhodl také populární rapper Morgenshtern, který byl obviněn z prodeje drog. Ze sportovního prostředí se k odchodu rozhodli například šachista Sergej Karjakin, který dříve reprezentoval Rusko, ale po válce se od Kremlu distancoval. Tenistka Daria Kasatkina veřejně odsoudila režim Vladimira Putina a od té doby žije mimo Rusko.
I miliardáři se rozhodli pro odchod ze země. Jedni z posledních, kteří tak učinili, jsou zakladatelé technologické společnosti Veeam, Ratmir Timashev a Andrei Baronov. Jejich firma, specializující se na zálohování dat, je prezentována jako švýcarská společnost. V roce 2015 společnost otevřela v Praze výzkumné středisko pro téměř pět set zaměstnanců. Timashev odešel do USA již před třiceti lety a Baronov se usadil ve Švýcarsku. Odmítavý postoj k ruské agresi vyjádřili ihned po invazi na Ukrajinu a společně založili sdružení na podporu obětí konfliktu.
Vasilij Anisimov, dlouholetý Putinův přítel a bývalý prezident Ruské federace juda, byl další osobností, která opustila Rusko. Jeho napojení na ruského prezidenta bylo zřejmé i skrze obchodní aktivity. Spolupodílel se na výrobě vodky Putinka, z níž měl Putin profitovat miliardy korun. Přestože nikdy nekomentoval ruskou politiku, Anisimov využil svého chorvatského a dominikánského občanství k opuštění země. Co ho k tomu vedlo neví dodnes nikdo, ale je zřejmé, že ani přátelství s Putinem není vždy zárukou bezpečí.
Leonid Nevzlin, který v roce 2003 uprchl do Izraele před ruským vyšetřováním, je jednou z nejvíce otevřeně protirusky orientovaných osob. Po invazi označil Rusko za "fašistický stát" a válku na Ukrajině za genocidu. Více než dvacet let žije v zahraničí a jeho osud ukazuje, že nejen politické, ale i obchodní konflikty mohou být v Rusku likvidační.
Jurij Milněr, investor stojící za vznikem technologického giganta VK, se občanství vzdal v říjnu 2022. Ze země odešel s rodinou již v roce 2014. Společně s manželkou v dubnu 2022 darovali přes dvě miliardy korun na pomoc ukrajinským uprchlíkům.
Proti válce se postavil i zakladatel Revolutu Nikolaj Storonskij. Spolupráce s Ukrajincem Vladem Jacenkem ho postavila do obtížné situace. Nechtěl ohrozit ruské zaměstnance, a proto se ke konfliktu vyjádřil zdrženlivě. Podle něj válka není řešením a je naprosto špatná a odporná.
Zdroje: autorský text, iRozhlas.cz, themoscowtimes.com, lidovky.cz, medium.com, themoscowtimes.com, visaguide.com, článek částečně vznikl pomocí ChatGPT