Neboli také Cena Miese van der Rohe nese název po slavném architektovi. Ludwig Mies van der Rohe byl významný německý architekt žijící v USA. Mezi jeho nejznámější stavby patří například luxusní vila Tugendhat v Brně nebo dočasný německý pavilon pro Mezinárodní výstavu v Barceloně.
Cena Miese van der Rohe je prestižní ocenění, které každé dva roky získá nejvydařenější architektonický počin v Evropě. První ročník se konal v roce 1988.
V letošním ročníku uspěl nizozemský projekt Deflat Kleiburg v Amsterdamu, za kterým stojí studia NL Architetects a XVW architectuur. Je to vůbec poprvé, kdy se vítězem nestala luxusní novostavba, ale obnova stávajícího objektu.
Mezinárodní porota byla nadšena právě inovativním přístupem k renovaci tohoto rozsáhlého bytového komplexu, který patří k největším v celém Nizozemsku. Místo toho, aby byl odstrašující objekt demolován, došlo k jeho naprosté obnově a stal se z něj tzv. Klusflat. Představuje takový způsob bydlení, kdy si nájemci přizpůsobují bytové jednotky sami podle své potřeby. Porota byla nadšena z toho, že se tak tento projekt stal výsledkem společného úsilí mnoha lidí a zároveň kladně hodnotila téma projektu, které je v současné době velmi aktuální: cenově dostupné bydlení.
Vítězové Mies van der Rohe Award byly v letošním roce vybíráni celkem z 355 nominací členských států EU. Česká republika je samozřejmě také součástí této soutěže. Letos o vítězství bojovalo 10 českých luxusních staveb. Mezi nimi byl například originálně a působivě navržený Archeopark Pavlov nebo Pavilon základní školy v Líbeznicích. Velmi moderně a inovativně působí také nominovaná luxusní budova nazvaná Dům v sadu, která se nachází v Praze Kyjích nebo jedinečná vyhlídka Stezka v oblacích v Dolní Moravě.