Nemusíte nutně na Grébovce bydlet, stačí si zajít do parku Havlíčkovy sady, které mu se přezdívá Grébovka. Že by po slavném vile Grébovka na Praze 2, kterou si nechal vybudovat pražský průmyslník Moritz Grobe? Pod tímto názvem se skrývá tolik zeleně, kolik může park anglického typu nabídnout. Uprostřed udržovaného parku s 120 druhy dřevin (mnohdy exotického původu), cestiček a cest, se nachází i zajímavé architektonické skvosty.
Celý areál v sobě zahrnuje slavnou vilu, Pavilon, vinice s Viničním altánem, Grotta (umělá krápníková jeskyně), usedlosti Horní a Dolní Landhauska. Ve 21. století pak přibyl vinný sklep a dětské hřiště. Luxusní výčet toho, co návštěvník navštíví, čím může být obohacen. Nejen odpočinek, příjemnou relaxaci, ale zážitek z kultury a polechtání smyslů.
Začneme u Pavilonu, který se nachází v horní části areálu a byl vystavěn v 70. letech 19. století. Původně sloužil jako dobová herna, obsahující kuželkárnu, šachový klub. Po rekonstrukci, která vyzdvihla luxusní nástěnné malby z 19. století, se pro veřejnost otevřela i kavárna s venkovním posezením.
Zmínky o vinici spadají do poloviny 14. století, kdy slunných strání využil Karel IV. a vytvořil zde vinohrad s francouzskou révou. V současnosti zde produkty vinice mohou návštěvníci ochutnat na každoročním vinobraní nebo v nádherném viničním altánu s orientálními stavebními prvky. Je dominantním, památkově chráněným objektem.
V každém ročním období vás toto pražské prostředí překvapí. Moritzi Grobovi patří nesmírné díky za investici, ze které čerpají další generace. Luxus dopřál nejen sob, ale i nám.