Barvitá historie Braníku sahá až do 11. století, kdy se v historických pramenech dočteme o Branici. Dál se toto luxusní místo vyvíjelo, rostlo, měnilo svou rozlohu, až se v roce 1990 stalo městskou čtvrtí Prahy 4. Historie je uložena i ve stavbách představující pravé klenoty tohoto městského území.
Z nejstarších památek je jistě čtyřkřídlý barokní objekt se dvorem z 3. čtvrtiny 17. století Dominikánský dvorec. Zatím stále čekající na svou příležitost znovu zazářit. V roce 2014 ho má v nájmu Zemský pivovar.
Dále stojí za zmínku jednolodní novorománský kostel s apsidou a věží na čtvercovém půdorysu, kostel sv. Prokopa, stojící ve stínu vzrostlých stromů. Z užitkových staveb jsou pozoruhodné Branické ledárny, areál bývalé úpravy vody – Vodárna a nezapomenutelný Branický pivovar.
Ten má trochu jinou podobu. Braník je krásný svou hustou komunikační sítí, doprava je zde čilá a dostupnost této lokality je více než uspokojivá. Kromě historických budov zde najdete vilové čtvrti k rodinnému životu přímo vybízející. Klid, zalesněné plochy, prvotřídní architektura a nové luxusní rezidenční byty.
Duší této městské části jsou hospody a hospůdky. Místa, kde se lidské životy odnepaměti setkávaly a občané města s radostí popíjeli. To dokazuje Branický pivovar, luxusní neorenesanční objekt z roku 1898 s raně secesními prvky a s erby podle návrhu Mikoláše Alše. Musíme vás však zklamat, od roku 2006 se zde pivo už bohužel nevaří.
Je zde vysoká koncentrace hvězd, jenž si tuto luxusní lokalitu vybrala za své místo k přebývání. Bydlí zde Jan Svěrák, Tomáš Vorel, Ondřej Trojan, Tomáš Jančařík, David Vávra.